• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Uzman Psikolog Leyla Akdoğan:Kırık notlar kırık kalplere dönüşmesin

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının ilk yarısı bugün tamamlandı. Milyonlarca öğrenci bugün karne heyecanı yaşarken yeniakit.com.tr’ye konuşan Uzman Klinik Psikolog Leyla Akdoğan, “Zayıf karnenin bedeli ağır olmasın. Kırık notlar, kırık kalplere dönüşmesin.” uyarısında bulundu. Akdoğan, ailelere yarıyıl tatilinde yapılması gerekenlere ilişkin de tavsiyelerde bulundu.

2020-01-17 18:36:00 - 2020-01-17 20:44:29
Uzman Psikolog Leyla Akdoğan:Kırık notlar kırık kalplere dönüşmesin

Murathan Seyitoğlu  yeniakit.com.tr

 Milyonlarca öğrenci karne heyecanı yaşarken, yeniakit.com.tr’ye konuşan Uzman Klinik Psikolog Leyla Akdoğan, velilere önemli tavsiye ve uyarılarda bulundu.

“Aileler yıkıcı tutum sergiliyorsa, çocuklarda içe kapanma olur”

Çocukların gelişimine ilişkin daha iyi sonuçlar elde edebilmek için anne ve babaların mutlaka çocuklara zaman ayırması gerektiğine dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog Leyla Akdoğan, “Karne, çocukların belirli bir dönem içerisindeki çalışmalarının, gayretlerinin biçimsel olarak değerlendirilmesini içeren süreçlerin bir belgesidir. Çocuklar bu belgede dönem içerisindeki gayretlerinin karşılığını görmektedir. Karne karşısında ailenin sergilediği tutum ve davranışlar önümüzde dönem için oldukça önemlidir. Şayet aileler yıkıcı ve rekabetçi bir tutum sergiliyorsa, bu süreç ilerleyen zamanlarda çocuklarda güven kaybıyla birlikte içe kapanmaya yada hırçınlaşmaya neden olabilmektedir.” dedi.

“Hayat akademik notlardan oluşmuyor”

Çocuklar başarı durumları ne olursa olsun rekabet olarak algıladıkları şeyler noktasında çok hassas oldukları gibi sosyal karşılaştırmalar noktasında da ayrıca bilinçli olduklarını hatırlatan Leyla Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Tam da bu sebeple çocuğunuz yüksek notlar almasa bile gayret etmişse onu övmeye ya da hayal kırıklığına uğramışsa onu rahatlatmaya yönelmelisiniz! Hayat akademik performans notlarından oluşmadığı gibi, bu notların sorumluluk olduğu da çocuğa atırlatılmalıdır.

Düşük notlar için çocukla birebir konuşulmalı, fakat gururunu incitecek sözler sarf edilmemelidir. Yeterince gayret etmediyse dönem içerisinde çocuğun neden gayret etmediği aile tarafından araştırılmalı ve gelinen nihai süreçte bir sonraki dönem için çocuk ile bir değerlendirme yapılmalıdır. Eğer çocuk hiçbir şekilde bir değerlendirmeye yanaşmıyor ve hatta başarısızlığında aileyi suçluyorsa ivedilikle bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Yarıyıl tatilinde neler yapılmalı?

Yoğun bir sürecin sonrasında öğrencilerin dinlenmeleri için yarıyıl tatilinin bir fırsat olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Leyla Özcan, velilere hem tavsiyelerde ve hem de uyarılarda bulundu. Leyla Özcan, şöyle konuştu:

Yoğun bir çalışma dönemi sonrasında iyi bir dinlenme ve mola(özellikle zihinsel ve fiziksel aktivitelerin olduğu) çocukların yeni eğitim dönemine daha sağlıklı ve huzurlu başlamalarına katkı sağlar. Bir yarıyılın yorgunluğu ve yoğunluğu ile bunalan çocuklar, anne babalarıyla birlikte keyifli ve doyumlu bir ara tatili düşmeleri doğaldır. Bu nedenle on beş günlük bu tatil için çocuklarımızla beraber doya doya verimli vakit geçireceğimiz bir program hazırlamak olukça faydalı olacaktır. Yoksa çocuklar tatilde hiçbir şey yapmadan, sadece televizyon seyrederek ve telefon, tablet oynayarak yarıyılı tamamlayacaktır.

Yarıyıl tatilinde; 

- Çocuğu ders çalışmaya zorlamak, çocuğun bir sonraki dönem için motivasyonunu olumsuz yönde etkileyebileceğinden çocuğun yeterince dinlenmesine izin verilmeli,

-Çocukların yaşıtlarıyla kaynaşması teşvik edilmeli,

-Telefon, tablet sınırlı olmalı ve bunları kullanım süresi gün boyunca asla üç saati geçmemeli,

-Gelişim basamaklarına göre çocukların okuma gereksinimleri mutlaka karşılanmalı ve teşvik edilmeli,

-Tatil ‘hiçbir şey yapmadan oturmak’ demek değildir, bu nedenle çocuklara tatil planı mutlaka yapılmalıdır.

-Mutlaka ailecek yapılabilecek geziler, etkinlikler planlanmalıdır.”

“Planlı hareket edilmeli”

Uzman Klinik Psikolog Leyla Akdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

Planlı hareket etmek büyük küçük herkes için motive edici olmakta ve zaman doğru kullanıldığı için keyifli geçmektedir. Bu nedenle her zaman bir planınız mutlaka olsun. Çocuklarınızla birlikte mutlu ve huzurlu bir yarıyıl tatili geçirmeniz dileğiyle...

Uzman Klinik Psikolog Leyla Akdoğan

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

oflu baba

ZAYIF NOT ALAN COCUGUN HIC BIR SUCU YOKTUR ONUNLA ILGILENMEYEN ANNE VE BABANIN SUCUDUR GELEN KIRIK NOTLAR COCUGUNU IYI BESLEYEMEZ SACMA SAPAN YEMEKLERLE BESLERSEN OKULA GONDERIRKEN BAKTERILI YIYECEKLERI BESLENME CANTASINA KOYARSAN SONUC ZEDELENEN BIR BEYIN VE AKIL NOKSANLIGI OLUR KABAHATI COCUGUNUZDA DEGIL EKSIK YAPTIGINIZ EBEVEYNLIKTE ARAYIN
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı