• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Uzman isimden çocuklara koronavirüs aşısı tavsiyesi

İstanbul'da düzenlenen kongrede konuşan Prof. Dr. Haluk Çokuğraş, çocukların yüzde 5'inde hastalığın ağır seyrettiğini bu nedenle risk grubundaki çocuklara aşı yaptırılması çağrısında bulundu.

Yeniakit Publisher
2021-10-22 02:30:00 -
Uzman isimden çocuklara koronavirüs aşısı tavsiyesi

Koronavirüse karşı mücadeleler hız kesmeden devam ederken, çocukların da aşı olmasına yönelik uyarılar gelmeye devam ediyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyonları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Çokuğraş, koronavirüsü hafif geçirse de bulaştırıcılık açısından bir risk oluşturan çocuklara aşının güvenle yaptırılabileceğini bildirdi.

Virüs çocuklarda daha hafif seyrediyor

Türk Pediatri Kurumunca düzenlenen kongrede konuşan Çokuğraş, kovid-19'u atlatma bakımından çocukların erişkinlere göre biraz daha şanslı olduğunu söyledi. Çocuklarda kovid-19'un göreceli olarak daha hafif seyrettiğine işaret eden Çokuğraş, çocukların yüzde 15'inde hastalığın semptomlarının ortaya çıktığını, yüzde 5 kadarında da ağır seyrettiğini dile getirdi.

Çokuğraş, çocukların da tıpkı erişkinler gibi diyabet, kalp hastalığı, akciğer ya da obezite gibi birtakım ek hastalıkları nedeniyle daha riskli konuma geçebildiğini ifade etti.

"Çocuklarda aşı güvenle yapılabilir"

Bu dönemin özellikle bir yaşından küçük olanlarda ve 14-18 yaş arası ergenlerde daha riskli olduğuna değinen Çokuğraş, "Bunlar erişkinlere benzer şekilde ağır geçiriyor. Çocukların önemli bir kısmı kovid-19'u hafif geçirse de bulaştırıcılık açısından bir risk oluşturuyorlar. Çocuklarda da erişkinlerde olduğu gibi aşı güvenle yapılabilir.

"Vakaların yüzde 40'ı 25 yaşından küçük"

Yeni vakaların yüzde 40'ı 25 yaşından küçük. Bunların önemli bir kısmını çocuklar oluşturuyor. Çocukların bir kısmı yoğun bakıma yatacak kadar hasta oluyor. Özellikle büyük çocuklarda Multisistem Inflamatuar Sendromu (MIS-C) denilen kovid-19 ile oluşan bir tablo var. Bütün sistemleri, beyni, kalbi, bağırsakları, deriyi ve eklemleri tutuyor. Çok ağır bir tablo, bununla çok uğraşılıyor. Çocukların aşılanması son derece önemli." dedi.

"6 milyar doz civarında aşılama yapıldı"

Aşılanma karşıtlığına da değinen Çokuğraş, dünyada 6 milyar doz civarında aşılama yapıldığını dile getirdi. Bütün yan etkilerin ciddi şekilde izlendiğini belirten Çokuğraş, "Kızamık ve tetanos aşısında olduğu kadar insanların kolu ağrıyor, ateşi çıkıyor, halsizlik oluyor. Bunlar aşıların basit yan etkileri. Ancak ciddi yan etki olarak kabul ettiğimiz ölümcül tablo, son derece nadir ve milyonda bir görülen bir durum. İnsanların kuşku duymadan aşılarını yaptırmaları lazım." diye konuştu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

polatoğlu

haluk çokuğraş,aşıyı sen çocukların varsa onlara burdur.Oldu mu? Başkalarının çocukları üzerinden pis ellerinizi çekin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • Yanıtla

ceddim!izindeyiz...

Evet, geldik akıl tabağının dibinin ekmekle sıyrıldığı yere... Tavsiyeye bak. Ölüm ihtimali milyonda 1 bile olmayan yaş grubuna, GEN TERAPİSİ olan bir sıvı öneriliyor. Allahım aklımızı koru. Kripto hainleri kahreyle ya KAHHAR.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23