• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Umur Bey tarihte gerçekten kimdir? Diriliş Ertuğrul'daki Umur Bey'in hayatı

Diriliş Ertuğrul yeni sezona bomba gibi girdi. Umuroğulları Beyi olarak Kayı Obası'na vergi toplamak için gelen Umur Bey tarihte gerçekten kimdir? Umur Bey ne zamanda yaşadı? Umur Bey hain midir? sorusu Diriliş Ertuğrul dizisinin izleyicilerinin merak ettiği sorular arasında yer almaya başladı. İşte Diriliş Ertuğrul'daki Umur Bey'in hayatı.

Yeniakit Publisher
2018-11-07 23:54:00 - 2018-11-08 00:00:00
Umur Bey tarihte gerçekten kimdir? Diriliş Ertuğrul'daki Umur Bey'in hayatı

Diriliş Ertuğrul yeni sezona bomba gibi girdi. Umuroğulları Beyi olarak Kayı Obası'na vergi toplamak için gelen Umur Bey tarihte gerçekten kimdir? Umur Bey ne zamanda yaşadı? Umur Bey hain midir? sorusu Diriliş Ertuğrul dizisinin izleyicilerinin merak ettiği sorular arasında yer almaya başladı. İşte Diriliş Ertuğrul'daki Umur Bey'in hayatı.

 

Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin babası Ertuğrul Bey'in hayatını konu alan TRT 1'nin reyting rekortmeni Diriliş Ertuğrul yeni sezona bomba gibi girdi. Diziye son katılan isim ise ünlü oyuncu Ünal Silver oldu. Ünal Silver Diriliş Ertuğrul'da 'Umur Bey'e hayat veriyor. Peki tarihde Umur Bey kimdir?

Gazi Umur Bey kimdir?

Aydınoğlu Beyliğinin kurucusu Aydınoğlu Mehmet Bey’in ikinci oğludur.Lakabı Dinin güzelliği anlamına gelen “Bahaüddün dir. Babasının ölümünden sonra 1334 henüz yirmi beş yaşındayken tahta çıkmıştır. Onun zamanında beylik en parlak dönemini yaşamıştır. Gözüpekliği ve atılgan kişiliğiyle tanınan Umur Bey Türk milletinin tarih boyunca yetiştirdiği en büyük kahramanlardan biridir. Destansı hayatı ve savaş meydanlarında kazandığı büyük zaferler on altıncı yüz yılın ünlü şairlerinden Enveri’nin yazdğı Düsturname adlı eserde epik bir dille anlatılır.

Denizler Fatihi Umur Bey

Ege Denizi’nde kurduğu büyük donanmayla yılarca Haçlı, Ceneviz ve Bizans donamalarına kök söktüren Umur Bey ilk Türk denizcilerimizden biridir. 1328 yılında İzmir Kalesi’ni ve limanını Cenevizlerden alan Gazi Umur Bey ertesi yıl sekiz gemilik filosuyla denize açıldı ve Çanakkale Boğazı’nda ilk savaşını gerçekleştirdi. 1329 da Saruhan ve Menteşe beyleriyle birlikte haraket ederek Haçlı Donanması’nı ağır bir yenilgiye uğrattı.

1329’da İbrahim Bahadır Bey ile birlikte Bozcaada’ya çıktı. Bu arada donanması gün geçtikçe büyüyordu. 1330 yılında 45 gemiyle Sakız adasına baskın yaptı. 1332de Saruhanoğlu Timur Bey ile Çanakkale Boğazı’nı zapt edip Bizans Donanması’nı Marmara Denizi’ne hapsetmek için Gelibolu’ya asker çıkardı. 1333 yılında Venediklilere karşı yaptığı Eğriboz Deniz seferinde 250 gemiye komuta ediyordu. Aynı yıl 170 gemi ile Yunanistan kıyılarına saldırdı. Askerleriyle birlikte Atina kapılarına dayandı.

Gemileri Karadan Yürüten ilk Türk

Bazı araştırmacılar Gazi Umur Bey’in 1338 yılında Fatih Sultan Mehmet Han’dan tam 115 yıl önce Karadeniz seferi esnasında 300 gemiden oluşan donanmasını karadan yürüterek Patras Körfezi’ne geçirdiğini söylemektedir. Bu teze göre Türk tarihini çok iyi inceleyen Fatih Sultan Mehmet Umur Bey’in bu dahice hareketinden ilham alarak gemilerini karadan Haliç’e indirmiş ve savaşın kaderini değiştirmiştir. Bu nedenle Gazi Umur Bey’den “gemileri karadan yürüten ilk Türk” olarak bahsedilir.

 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23