• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

TÜSİAD karanlık loca

Yeniakit Publisher
2014-02-01 09:51:51 - 2014-02-01 09:52:57
TÜSİAD karanlık loca

Başbakan Erdoğan’ın ‘vatana ihanet etmekle’ suçladığı TÜSİAD’a tepkiler sürüyor. Stratejist Dr. Deniz Şar, “TÜSİAD sanayici kılıklı faiz lobisinin çöreklendiği karanlık bir loca” dedi.

SALİM KURŞUN / ANKARA  - 17 Aralık operasyonunun ardından yükselişe geçen döviz kurlarını kontrol altına almak üzere artırıldığı öne sürülen faiz oranlarına en çok sevinen çevrenin sözde ‘sanayiciler’ olması manidar bulundu.

‘FAİZ LOBİSİ’ EŞİTTİR ‘TÜSİAD’

Faiz artırımına en çok sevinenlerin başını çeken TÜSİAD’ın bir zil takıp oynamadığı kalmışken, konuyu değerlendiren Dr. Deniz Şar, TÜSİAD’ın esasında ‘Faiz Lobisi’ mensuplarının çöreklendiği ‘sanayiciler’ kılıfına gizlenmiş karanlık bir loca olduğunu söyledi.

“BU NASIL SANAYİCİLİK; GELİRLERİN YÜZDE 80’İ FAİZDEN”

Dr. Şar şunları söyledi: “TÜSİAD’ın sanayiyle ne ilgisi olabilir? Bilançolarına bakın gelirlerinin yüzde 70, yüzde 80’inin faizden kaynaklandığını göreceksiniz. Dolayısıyla ‘Faiz Lobisi’ söylemini bizzat ‘TÜSİAD’ olarak anlamamız doğru olacaktır.”

“FAİZ ARTIRIMI KISIR DÖNGÜYE YOL AÇACAK” UYARISI

Merkez Bankası’nın faiz artırımını da değerlendiren Dr. Şar şu tespit ve uyarılarda bulundu: “Türkiye ekonomisi negatif bir döngü içerisine girdi. Faiz artırımının maliyet enflasyonunu tetikleme riski çok kuvvetli. Maliyet enflasyonu tetiklendiği zaman ise bunun oluşturacağı enflasyonist baskı döviz kurlarına da baskı yapacak. Dolayısıyla olumsuz bir kısır döngü içerisine girilmiş bulunulmaktadır. Süreç içerisinde ters sonuçlar alınabilir. Dikkatli olunmalıdır.”

PARALELCİLERİN ÜÇ HEDEFİ

17 Aralık operasyonunun zamanlamasına da dikkat çeken Şar, “Bu olayların bu zamana denk getirilmesinde yerel seçimleri etkilemek, önümüzdeki aylarda yapılacak olan dış borç ödemeleri öncesi Türkiye’yi zor duruma düşürmek ve sonuç itibariyle Erdoğan’dan kurtulmak hedeflendi” tespitinde bulundu.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23