• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye’nin Afrika politikası yabancı basında kaleme alındı: Fransa Afrika’daki hakimiyetini kaybetti, yerine ….

Tarihsel bir temel üzerine inşa edilen Türkiye’nin Afrika politikası, yabancı basında analiz konusu yapılmaya devam ediyor. İngiltere merkezli Middle East Eye haber kuruluşu, “Türkiye’nin Afrika üzerindeki etkisi artıyor” yorumunda bulundu.

Yeniakit Publisher
2022-01-20 20:06:00 -
Türkiye’nin Afrika politikası yabancı basında kaleme alındı: Fransa Afrika’daki hakimiyetini kaybetti, yerine ….

Kurduğu siyasi diyaloglar ve attığı stratejik adımlarla son yıllarda Doğu Akdeniz, Orta Doğu ve Kafkaslar'daki varlığını sağlamlaştıran Türkiye, Afrika'daki etkinliğini de her geçen gün artırıyor.

"Fransa Afrika’daki hakimiyetini kaybetti”

Kıtada ilerlettiği siyasi ilişkileriyle varlığını giderek güçlendiren Türkiye, İngiltere merkezli haber kuruluşu Middle East Eye, Fransa'ya dair kaleme aldığı bir analizde Türkiye ile ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı.

Yüzyıllar boyunca Afrika'da sömürgeci faaliyetler yürüten Fransa'nın, kıtada kaybettiği etkisi, MEE tarafından ele alındı.

MEE analizinde, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, eski sömürge ülkeleri üzerindeki etkisini kaybettiği ifadeleri kullanıldı.

Özellikle Macron döneminde, Fransa'nın Libya ve Mali'deki zayıflayan ilişkilerinin buralardaki politikasının çözülmesine neden olduğu belirtilirken, Macron'un, kıtada kilit bir askeri oyuncu olan Cezayir ile ilişkileri yanlış ele aldığı vurgulandı.

Kıtada yükselen güç Türkiye

MEE, Türkiye, başta olmak üzere Çin ve Rusya gibi ülkelerin Afrika ülkeleri ile aktif olarak ekonomik, ticari ve güvenlik temelinde politikalar izlediği belirtilerek, "Fransız diplomatik algoritmalarının modası geçmiş durumda" yorumunda bulundu.

Fransız hükümetinin Libya'da Hafter'i iktidara getirme planının başarısız olmasına ilişkin yorumda da bulunan MEE, bunun Avrupa'nın güvenilirliğini ve çatışmadaki etkisini zedelediğini ve bu durumun Türkiye, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne alan açtığını söyledi.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

432

GELDE ŞİMDİ BU ÜLKERLE DOSTLUK İLİŞKİLERİ KURASIZ HER ADIM BATIYOR ALÇAKLARA PEKİ NİYE AVRUPA BİRLİĞİNE GİRMEK İÇİN NEFİSSİZCE ZORAKİ DAVRANILIYOR AVRUPA İSTEMİYORUZ DİYOR BİZ ONU DUYMUYOR TAM TERSİ GİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ DİYEREK ONLARA SAÇMA SAPAN CEVAP VERİYORUZ

yahudi

avrupanın soyunu nasıl zencilere araplara kurutturup mülklerine çöktürdüysek, sizi de öyle "yükselen güç" yapacağız
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23