• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye'den stratejik bölgede kritik adım! Harekete geçildi

KKTC, Türk Silahlı Kuvvetleri için adada bir deniz üssü inşa edilmesi için harekete geçti. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ, "Üs, bölgedeki dengeleri değiştirecek. Acilen hayata geçirilmeli. KKTC'nin desteği çok fazla, bu adımı sonuna kadar destekliyorum" ifadelerini kullandı.

Yeniakit Publisher
2021-10-21 16:09:00 -
Türkiye'den stratejik bölgede kritik adım! Harekete geçildi

Yunan ve Rum ikilisinin Doğu Akdeniz'de attığı gayrimeşru adımlara gereken cevap sahada veriliyor, Ankara ve Lefkoşa'nın iş birliğinde üst üste yapılan hamlelerle bölgede stratejik üstünlüğümüz giderek artıyor.

Geçitkale Havaalanı'nı İHA/SİHA'ların kullanımına açan KKTC, şimdi de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) için adada bir deniz üssü inşa edilmesi için harekete geçti.

30 yıllığına TSK'nın kullanımına sunuldu

KKTC, İskele'deki Dipkarpaz köyü Zafer Burnu'nda yer alan 145 dönüm araziyi 30 yıllığına TSK'nın kullanıma sundu. Bu üs ile Doğu Akdeniz'deki sondaj gemilerine eşlik eden savaş gemileri daha harekete edebilecek. Gemilerin bakım-onarım-ikmal desteği de daha hızlı olacak.

KKTC'ye üs kurulmasını değerlendiren Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ "Üs, bölgedeki dengeleri değiştirecek. Acilen hayata geçirilmeli. KKTC'nin desteği çok fazla, bu adımı sonuna kadar destekliyorum. KKTC'de güçlü bir kara, deniz ve hava varlığı bulundurmak önemli. 1974'ten sonra kara kuvvetleri olarak varlık gösteriyoruz. Deniz ve hava eksiğimiz vardı, şimdi onu da tamamlıyoruz. Önümüzdeki süreçte Doğu Akdeniz'le ilgili hesap yapanlar bunları dikkate alsın" dedi.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Geç bunları.

Yunanistan ve GKRY ile ilişkileri düzeltme durumuna getirecek parti belli. O partinin atacağı bir adım, Yunanistan ve GKRY ile olan sorunların çözümünde büyük bir adım olabilir. Ama o partide asla yapmaz.
 • Yanıtla

432

peki 20 yıl önce niye önermediz türkiyeye nasıl subaysız nasıl sözde asker genarellik yapmışsız ülkeye sizin gibi sözde subayların elinden nasıl ülke bugüne geldi doğrusu hayret verici bir mucize
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23