Türkiye'den Avrupa'ya darbe

Rani Peynir - Organik Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Yılmaz Sezer, "Avrupa'dan ithal edilen geleneksel peynir ithalatını şu anda yüzde 70'ini biz durdurduk. Peynirlerimiz Avrupa kalitesinden daha güzel" dedi.

17 Kasım 2016 Perşembe 00:43
Türkiye'den Avrupa'ya darbe

Rani Peynir - Organik Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Yılmaz Sezer, "Avrupa'dan ithal edilen geleneksel peynir ithalatını şu anda yüzde 70'ini biz durdurduk. Peynirlerimiz Avrupa kalitesinden daha güzel" dedi.

Sezer, Türkiye'nin her yıl 55 çeşit peyniri Avrupa'dan ithal ettiğini bunun da 2-3 milyon dolarlık bir maliyeti olduğunu belirtti.

Yılmaz Sezer, yılda 700 ton civarında peynir üretimi gerçekleştirdiklerini ve peyniri tamamıyla iç piyasaya ürettiklerini, talep oldukça üretimi arttırmakta kararlı olduklarını kaydetti.

Peynirlerin Avrupa kalitesinden daha güzel olduğunu belirten Sezer, "Avrupa'dan ithal edilen geleneksel peynir ithalatını şu anda yüzde 70'ini biz durdurduk" diye konuştu.

Sezer, "Talep oldukça bu malı arttırmakta kararlıyız. Çünkü altyapımız ona göre yapıldı. Bu peynirlerin bütün sütlerini kendi çiftliğimizde üretiyoruz" şeklinde konuştu.

Sezer, "Şu anda Avrupa'da satılan toptan fiyata biz burada marketlere aynı fiyatta mal veriyoruz. Avrupa ile rekabet ediyoruz. Ve biz hayvanları sevgi ile besliyoruz. Sevgi ile beslenen hayvandan alınan süt de çok değerli ve vitamini boldur" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de geleneksel yöntemlerle üretilen çok değerli peynir çeşitlerinin olmasının yanında son yıllarda Avrupa'nın geleneksel peynir çeşitlerine de ilgi her geçen gün artıyor.

Rani Peynir-Organik, ithal peynir çeşitlerini uygun yöntemler ile üreterek toplumun her kesiminin Parmesan, Gouda, Edam ,Maasdam, Mozeralla, Emmental Mimolet, Cheddar gibi peynir çeşitleri ile tanışmasını ve ithalatı yüzde 70 oranında azaltarak ülke ekonomisine de katkı sağlıyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Kasım 2016 Perşembe 00:43

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Haziran 2019