Türk Federasyonları MHP Meclis Grubunu ziyaret etti

Almanya ve Fransa Türk Federasyonları TBMM’de MHP meclis grubunu ziyaret ettiler. Türk federasyonlarını grup başkanvekilleri Erkan Akçay ve Muhammed Levent Bülbül misafir etti.

17 Nisan 2019 Çarşamba 17:38
Türk Federasyonları MHP Meclis Grubunu ziyaret etti

Kültür gezileri kapsamında Türkiye’de bulunan Almaya ve Fransa Türk Federasyonları Ankara programları kapsamında Milliyetçi Hareket Partisi meclis grubunu ziyaret etti. Grup Başkanvekilleri Erkan Akçay ve Muhammed Levent Bülbül’ün kabul ettiği heyetler MHP’nin meclis çalışmalarına ilişkin eğitim aldı.

Grup Başkanvekili Erkan Akçay ziyaretlerde yaptığı konuşmada Türk Federasyonlarının bulundukları ülkelerde varlıklarının Türkiye için çok önemli olduğuna dikkat çekti. Akçay “Sizlerin bulunduğunuz ülkelerde Türk kimliğini, Türk kültürünü koruyarak, hukuki ve meşru araç ve yöntemlerle sosyal, siyasi ve ekonomik hayatta yer almaları önemlidir. Bu anlamda belirtmek isterim ki biz Türk diasporası tabirini kabul etmiyoruz. Bizim için sizler Avrupa Türklüğü’sünüz.” dedi.

“Türkiye’mizin güçlü olması hepimiz için gereklidir, önemlidir”

Erkan Akçay konuşmasında devletsiz toplumların yaşadığı baskı ve sorunlara dikkat çekerek “Türkiye’mizin büyük ve güçlü olması hepimizin varlığı için teminattır. Büyük Türkiye Cumhuriyeti yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın milli kültür ve kimlikleriyle yaşamlarını sürdürmelerinin teminatıdır. Bu nedenle ülkemize sahip çıkacağız, devletimizi güçlü kılacağız, milletimizin birlik ve beraberliğini koruyacağız” dedi.

Türkçe eğitim vurgusu

Federasyondan gelen misafirlerin Türkçe eğitiminde karşılaştıkları sorunları dile getirmeleri üzerine Akçay vatandaşlarımızın Türkçe öğrenimleri istikametinde Dışişleri Bakanlığının yürüttüğü çalışmalara dikkat çekti. Akçay “Biz de bu konuları yakından takip ediyoruz. Dil bir milletin kültürüdür, kimliğidir. Dil coğrafyaları aşan, millet fertleri arasında kültürel bir bağdır. Avrupa Türklüğü ile anavatan Türkiye arasında Türkçe üzerinden kurduğumuz bağı koruyacağız, güçlendireceğiz" dedi.

“Fransa Türkiye’de işgal ve katliamlar yaptı”

Konuşmasında son günlerde İtalya ve Fransa’da sözde Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin gelişmeleri eleştiren Akçay “Fransa tarihi katliam ve soykırımlarla dolu bir ülkedir. Afrika ülkelerinde, Vietnam’da yaptıkları bir tarafa, bilhassa Türkiye’de, Gaziantep’te, Şanlıurfa’da, Kahramanmaraş’ta işgal ile birlikte katliamlar yapan bir ülkedir. Fransa her şeyden önce bu kanlı tarihinin hesabını vermelidir.”

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Nisan 2019 Çarşamba 17:38

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    26 Nisan 2019