Türk bilim insanından su sıkıntısına çözüm!

Küresel Isınma nedeniyle ilerleyen yıllarda yaşanması beklenen su sıkıntısına Amerika'daki Türk bilim insanı Dr. Emre Gençer öncülüğündeki ekip tarafından güneş enerjisini kullanarak tuzlu suyu tatlı suya çeviren model geliştirildi.

13 Mayıs 2018 Pazar 21:12
Türk bilim insanından su sıkıntısına çözüm!

ABD'deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Enerji İnisiyatifi'nden Dr. Emre Gençer, tatlı su, enerji ve gıda ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla geliştirdikleri modeli anlattı.

FAKİR ÜLKELER İLHAM VERDİ

Dünyadaki en bol kaynaklar arasında yer alan güneş enerjisi ve deniz suyunu kullanarak tatlı su, elektrik ve hidrojen üretimi yapılabileceğini ifade eden Gençer, bu çalışmayı yaparken güneş açısından zengin ancak tatlı su kaynakları bakımından fakir ülkelerin kendilerine ilham verdiğini söyledi.

Güneş enerjisinden mümkün olduğunca fazla faydalanmaya çalıştıklarını dile getiren Gençer, "İlk olarak güneş enerjisi sistemiyle suyu buharlaştırıyoruz. Elde edilen buharı, buhar türbinlerine göndererek elektrik üretiyoruz. Elektrik üretimi aşamasından sonra sıcaklığı düşen buhar, termal arıtma sistemine yönlendiriliyor ve deniz suyunu ısıtmak için kullanılıyor. Bu aşamada da deniz suyunun bir kısmı buharlaşıyor ve tatlı su elde edilmiş oluyor. Üretilen tatlı su çeşitli amaçlar için kullanıma hazır bir şekilde sistemden çıkıyor." diye konuştu.

KÜÇÜK BİR ŞEHRİN ELEKTRİK VE SU İHTİYACINI KARŞILAYABİLİR

Gençer, elektrik üretiminden sonra oluşan buharla aynı zamanda hidrojen üretimi de yapıldığını belirterek, "Elde edilen bu hidrojen depolanıyor. Depolanan hidrojen güneş enerjisinin yokluğunda, yaklaşık 19 saat boyunca yakılarak elektrik üretimi ve su arıtmak için gereken enerjiyi sağlıyor. Hidrojen yandığı zaman su buharı ürettiği için fosil yakıtların aksine doğaya karbondioksit salınmamış oluyor." dedi.

GÜNEŞİN OLMADIĞI ZAMANLARDA DA ÜRETİME DEVAM EDİLEBİLİR

Fosil kaynaklar açısından fakir olan bölgelerin ihtiyaçlarını bu sistemle karşılayabileceğini kaydeden Gençer, "Geliştirdiğimiz modelle elektrik ihtiyacı, içme ve kullanım suyu ile tarımsal sulama ihtiyacı karşılanabilir. Önerdiğimiz sistemde bunlara ek olarak hidrojen üretimi ve depolamasıyla güneşin olmadığı zamanlarda da elektrik ve tatlı su üretimine devam edilebilir." diye konuştu.

Gençer, oluşturulan modelin kişisel veya evsel kullanıma yönelik değil büyük ölçekli uygulamalar için olduğunu belirterek, "Bu tip bir sistem küçük bir şehrin elektrik ve su ihtiyacını giderebilir." dedi.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da tatlı su ihtiyaçlarının fosil yakıtlarla çalıştırılan su arıtma tesislerinden elde edildiğini aktaran Gençer, bunun yenilenebilir kaynaklarla yapılması halinde karbondioksit salınımının ciddi bir şekilde azalacağına işaret etti.

 

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Mayıs 2018 Pazar 21:12

YORUM YAZ

  • Bilim insanı!Bilim insanı!8 ay önce
    Aferim evladım, 'bilim adamını' 'bilim insanı' yapabildiniz; pekii, Ademoğlunu da Adem insanı mı yapacaksınız? Temel Karamollaoğlunun kız kardeşini Temayül Karamollakızı mı yapacaanız?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ocak 2019