• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Tunç Soyer vatandaşlarla dalga geçti: Sorun yine bir bardak suda kopartılan fırtına gibi

İzmir'de çok sayıda vatandaş, mide bulantısı, baş dönmesi gibi rahatsızlıklar nedeniyle hastanelere başvurdu. Şebeke suyu kaynaklı sorunla ilgili açıklamada bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Sorun yine bir bardak suda kopartılan fırtına gibi." dedi.

Yeniakit Publisher
2021-06-21 19:56:00 - 2021-06-21 20:07:04

Tunç Soyer, şebeke suyu kaynaklı hastaneye başvurularla ilgili açıklama yaptı. Soyer, klor dozajıyla ilgili bir sorun yaşandığını ve çok kısa sürede giderildiğini belirtirken, hastanelerde çok sayıda insanın olmadığını söyledi.

İzmir'in Buca, Karabağlar ve Gaziemir ilçelerinde dün, musluktan akan sularda yoğun koku ve kirlilik görüntüsü olduğunu öne süren vatandaşlar büyük tedirginlik yaşadı.

Çok sayıda kişi hastaneye başvurdu

Özellikle dün sabah saatlerinden itibaren aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda kişi mide bulantısı, baş dönmesi gibi rahatsızlıkları nedeniyle hastanelere başvurdu.

Şebeke suyuna kanalizasyon

Musluklardan akan sulardan kötü koku yayıldığını belirten bazı vatandaşlar, şebeke suyuna kanalizasyonun karışmış olabileceğini iddia etti.

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, hastaneye gelen vatandaşların yapılan müdahalelerle ayaktan tedavi edildiği ve yatarak tedavi gören herhangi bir hastanın bulunmadığı belirtildi.

İZSU'dan açıklama

İZSU'dan yapılan açıklamada ise "Tahtalı Barajı'nın suyunun arıtılarak kente verildiği Görece İçme Suyu Arıtma Tesisi bünyesindeki klorlama ünitesinde kısa süreli bir teknik arıza meydana gelmiş, gereken müdahale hızla yapılarak sorun giderilmiştir. Gerekli numuneler alınarak, testler yapılmış ve insan sağlığına zarar verecek herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.

Klor oranındaki değişim nedeniyle gözlenen tat ve kokudaki farklılığın (tricloramine kaynaklı kokunun) giderilmesi için şebekedeki suyun tahliyesi gerektiğinden sorundan etkilenen Gaziemir bölgesinde 2 saat su kesintisi uygulanacaktır. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur." ifadelerine yer verildi.

"Bir bardak suda kopartılan fırtına"

Tahliyenin ardından bazı semtlerde akan suyun normale döndüğü belirtilirken bazı yerlerde ise kötü kokunun hala sürdüğü dile getirildi. Konuyla ilgili bugün bir açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şunları söyledi:

"Sorun yine bir bardak suda kopartılan fırtına gibi. Yani sadece klor dozajıyla ilgili bir sorun yaşandı. O da çok kısa sürede giderildi. Çok sayıda haberle karşılaştım. Hastanelerin dolduğu ile ilgili bazı yanlış söylemler var. Bunların hiçbiri doğru değil. Baktırdık hastanelere de böyle bir sorun yok. Bu tür teknik arızalar nedeniyle insan sağlığının tehdit edilebileceğini düşündüğümüz için de çok daha titiz ve hassas davranmaya devam edeceğiz."

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Osmanlı

Atatürk hepimizin atası ama orada yaşayanlar sırf onun hatırına oy veriyor ve bu kendilerinin iyi niyetini istismar edenlere fırsat veriyor yazık
 • Yanıtla

havva BULUT

utanmadan demizsin biz halk olarak biliriz kimlerin utanmaz oldunu
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23