Trump'tan Müslüman siyasetçiye küstah sözler

ABD Başkanı Donald Trump, Müslüman Kongre üyesi İlhan Omar'ın İsrail lobisinin ABD'de Kongre üzerindeki etkisi üzerine yaptığı tespitlere küstah yorumlarda bulundu.

12 Şubat 2019 Salı 08:58
Trump'tan Müslüman siyasetçiye küstah sözler

ABD Başkanı Donald Trump, Texas eyaletinde düzenleyeceği mitinge giderken uçakta konuştu.

Trump, bir soru üzerine "Bence o (İlhan Omar) kendisinden utanmalı. Berbat bir açıklamaydı ve özrün de yeterli olduğunu düşünmüyorum." dedi.

Kongreye giren ilk başörtülü Müslüman kadın unvanını taşıyan Omar, hakkındaki anti-semitizm suçlamalarına karşılık Twitter'dan açıklama yapmıştı. Amerikalı Yahudilerden özür dileyen Omar, İsrail'in ABD'deki lobicilik faaliyetlerinin göz ardı edilmemesi uyarısında bulunmuştu.

Anti-semitizmin gerçek olduğunu belirterek, bunu kendisine öğreten Yahudi arkadaşlarına teşekkür eden Omar, "Amacım Yahudi seçmenlerimi ve Amerikalı Yahudileri kırmak değildi. Kimliğim üzerinden bana saldıranlardan da beklediğim gibi her zaman geri adım atmaya ve eleştiri yoluyla düşünmeye istekli olmalıyız. Bu sebeble net bir şekilde özür dilerim." ifadesini kullanmıştı.

Lobiler hakkındaki tespitlerine devam edecek

Omar, lobi yapan firmaların ABD siyasetine verdiği zarar konusundaki sözlerinin ise arkasında olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetmişti:

"Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi (AIPAC), Ulusal Tüfek Derneği (NRA) veya fosil yakıt endüstri lobilerinin siyasetimizdeki problemli rolünü vurgulamaya devam edeceğim. Çok uzun zamandır devam eden bu konuyu dikkate almalıyız."

ABD Temsiciler Meclisinin ilk başörtülü Müslüman kadın üyesi unvanını alan Omar, inancı sebebiyle hakaret ve eleştirilere maruz kalmış, son olarak Cumhuriyetçi Senato lideri Senatör Kevin McCarthy tarafından anti-semitizm ile suçlanmıştı.

Omar ise McCarthy'i İsrail lobilerinden para almakla suçlamıştı. Omar'ın bu ifadesini anti-semitizm olarak değerlendiren birçok Cumhuriyetçi kongre üyesi Omar'a tepki göstermiş, Demokrat Temsilciler Meclisi lideri Nancy Pelosi başta olmak üzere Demokrat siyasetçiler de Omar'ın özür dilemesini istemişti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Şubat 2019 Salı 08:58

YORUM YAZ

 • AytaçAytaç8 ay önce
  Amerıkada 8 yıl yasadım. Antısemıt olarak damgalanmak cok kolaydır. Bu kadına olan da bu. Cok dıkkatlı, secerek konusmak zorunda. Yoksa daha boyle cok ozur dıler.
 • AbdullahAbdullah8 ay önce
  Kadın yahudilerden özür diledi eşşek gibi. Bir daha ağzını bile açamaz, düşünmeden konuşunca böyle geri vites yaparsın işte Omar.
 • buratburat8 ay önce
  Allah söyletiyor.Diğerleri de kuyruğuna basılmış çakallar gibi höykürüyorlar.sanki bilinmeyen bir şey mi söylemiş Omar kardeşimiz, sizin ne mal olduğunuzu dünya alem bilmiyor mu idi sanki ÇAKALLAR!!!Sahtekarlar, karaktersiz pislikler!!kan içiciler sizi yeryüzünde durduracaktek güç var o da MÜSLÜMANLARDIR
 • SeymenSeymen8 ay önce
  Omar ,, Duam seninle!! Hep muvaffak ol İnşAAllah
 • Taner Taner 8 ay önce
  Helal olsun bu bacımıza.Hepimizden yürekli.Zalimin zulmünü yüzüne söylüyor.Bu kardeşimiz Allaha ve diğer müslümanlara olan sorumluluğunu yerine getiriyor Maaşallah!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Ekim 2019