• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Toplu ödeme yaparak kimler emekli olabilir?

Emeklilik şartı nedir? Kim ne zaman kaç yaşında emekli olur? Emeklilik prim gün sayısı ne kadar? Emeklilik tüm çalışanların en büyük hayali. Her çalışan erkenden emekli olup rahat bir hayata kavuşmak ister. Bunun için de toplu ödeme yapılarak emekli olunur mu? sorusu çalışanlar tarafından sorulmakta. Toplu ödeme yaparak emekli olabilir miyim? SGK sisteminde çalışılan dönemlerde primlerin ödenmesidir. Geriye dönük prim borçlarını ödeyerek emekli olmak askerlik, doğum gibi borçlanmalar yapılarak emeklilik söz konusudur. Toplu ödeme yaparak askerlik, doğum gibi borçlanın yanında bazı istisnai durumlarda da emekli olunabiliyor. Peki toplu ödeme yaparak kimler emekli olabilir?

2019-10-21 15:55:00 - 2019-10-21 15:57:35
Toplu ödeme yaparak kimler emekli olabilir?

Emeklilik şartı nedir? Kim ne zaman kaç yaşında emekli olur? Emeklilik prim gün sayısı ne kadar? Emeklilik tüm çalışanların en büyük hayali. Her çalışan erkenden emekli olup rahat bir hayata kavuşmak ister. Bunun için de toplu ödeme yapılarak emekli olunur mu? sorusu çalışanlar tarafından sorulmakta. Toplu ödeme yaparak emekli olabilir miyim? SGK sisteminde çalışılan dönemlerde primlerin ödenmesidir. Geriye dönük prim borçlarını ödeyerek emekli olmak askerlik, doğum gibi borçlanmalar yapılarak emeklilik söz konusudur. Toplu ödeme yaparak  askerlik, doğum gibi borçlanın yanında bazı istisnai durumlarda da emekli olunabiliyor. Peki toplu ödeme yaparak kimler emekli olabilir?

Bazı istisnalar ile toplu ödeme yaparak bu günleri satın almak mümkün olabiliyor. Böylece yıllarca çalışmadan toplu ödeme ile erken emeklilik de sağlanıyor. Sigortalıların borçlanma yapabilecekleri süreler 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 41. Maddesi ile düzenlenmiş durumda. Takvim'den Faruk Erdem'in yazısına göre yasalarımız geçmiş yıllarda çalışılmayan dönemler için geriye dönük ödeme imkanı tanımıyor.  

1 Kadınlar sigortadan sonra 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yaparak 2160 günü toplu ödeme ile satın alabiliyor.

2 Er veya erbaş olarak silah altında veya yedek subay okulunda geçen süreleri toplu olarak ödemek mümkün.

3 Emekli ​Sandığı'na tabi çalışan memurların, personel mevzuatına göre ücretsiz izin süreleri borçlanılabiliyor.

4 Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık için yurt içinde veya yurt dışında geçirilen normal doktora veya uzmanlık öğrenim süreleri borçlanılarak emeklilik hesabında kullanılıyor.

5 Sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri de borçlanılabiliyor. Normal staj ve çıraklık süreleri ise borçlanılamıyor.

6 Sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreleri de borçlanılarak emeklilik hesabında kullanılıyor.

7 Grev ve lokavtta geçen süreleri de borçlanmak mümkün.

8 Hekimlerıi fahri asistanlıkta geçen süreleri borçlanılıyor.

9 Seçim kanunları gereğince görevlerinden istifa edenlerin, istifa ettikleri tarih ile seçimin yapıldığı tarihi takip eden ay başına kadar açıkta geçirdikleri süreleri borçlanma imkanları bulunuyor.

10 Part-time çalışanlar, 30 günden az çalışması olanlar, ücretli öğretmenler bu süreleri borçlanarak 30 güne tamamlayabiliyor.

11 Yurt dışına gönderilen ve öğrenimini tamamlayarak yurda dönenlerden yükümlü bulunduğu mecburi hizmet süresini tamamlamış olanların, yurt dışında resmi öğrenci olarak geçirmiş oldukları öğrenim sürelerinin 18 yaşının tamamlanmasından sonraki döneme ait olan kısmı borçlanma hakları bulunuyor.

12 Yurt dışında çalışanlar bu süreleri, yurt dışında bulunan kadınlar ise 18 yaşından sonra geçirdikleri süreleri borçlanabiliyor..

Kadınlar sigortadan sonra doğumları üç çocuk için borçlanarak yaparak 6 yıl yani 2760 gün prim kazanabiliyorlar. Eğer yaş ve yıl şartları tamamsa 6 yıl beklemeden erken emekli olabiliyorlar. Erkekler ise sigortadan önceki askerliklerini borçlanarak işe giriş tarihlerini geri çekebiliyor ve 1 yıl erken emekli olabiliyor. Ayrıca sigortadan sonraki askerliklerde borçlanılarak prim kazanılıyor. Yedek subaylar ise 12 aylık dönemin primini kullanabiliyor yıpranma ile 3 ay daha kazanıyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23