• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Tohumlar fidana, fidanlar ağaca, ağaçlar ormana dönüşüyor

Orman Genel Müdürlüğü, orman ve orman kaynaklarını her türlü tehlikelere karşı korumak, doğaya yakın bir anlayışla geliştirmek, ekosistem bütünlüğü içinde ve topluma çok yönlü sürdürülebilen faaliyetler sağlayacak şekilde yönetiyor.

2019-11-09 10:07:00 - 2019-11-09 10:08:14
Tohumlar fidana, fidanlar ağaca, ağaçlar ormana dönüşüyor

 Ertuğrul Şahan  Ankara 

Gelecek nesillere temiz, yaşanabilir bir çevre bırakmak amacıyla Bakanlığımız ve Genel Müdürlük olarak, ormanlaşmayı artırmak, geliştirmek için yoğun çaba içerisindeyiz. Orman Genel Müdürlüğü çevreci ve nefes alan bir ülkede yaşamanın bir ayrıcalık olması için hizmet üretiyor. Bu gaye ile Orman Genel Müdürlüğü olarak Tarım ve Orman Bakanlığımız kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişilerin, kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyacı olan her türlü orman ağaç ve ağaççıklarının fidan, çelik ve tohumlarının üretim, tahsis ve dağıtımını yaptırılıyor.

Ürettiğimiz fidanlarla yarınlarımız emin ellerde

Orman Genel Müdürlüğüne bağlı olarak 3290 hektar üzerinde kurulu 138 adet fidanlık bulunmaktadır. Fidan üretim kapasitesi 510 milyon adet/yıldır.

2019 yılı Ekim sonu itibariyle 242 milyon adet fidan üretimi ve bakımı gerçekleştirilmiştir.

Fidanlıklarımızda; Çıplak köklü, tüplü, kaplı, rootball ambalajlarda, başta Kızılçam, Sedir, Karaçam, Sarıçam, Fıstıkçamı, meşe, ceviz badem, kayın dişbudak ıhlamur, kestane gibi asli ağaç türlerimizin fidanları yanı sıra Ceviz, Badem, Zeytin, Defne, Ihlamur, Kestane, Mavi yemiş, Mahlep. Alıç, İğde, Zerdali vb. türler olmak üzere ibreli ve yapraklı orman ağacı türleri ile süs bitkilerinden 854 değişik türde fidan üretimi yapılmaktadır.

Her yıl ortalama 23 milyon adet alıç, ahlat, yabanmersini, sandal, maviyemiş, hünnap, kuşburnu vb yöresel tür fidan üretilmektedir.

Kekik, biberiye, lavanta gibi tıbbi ve ıtri bitkilerin üretimlerini artırılarak yılda ortalama 8 milyon adet tıbbi ve aromatik bitki üretilmektedir.

Fidan ihracatını artırma ve özel sektör fidancılığı destekleme kapsamında 159 adet özel orman fidanlık projesi onaylanmıştır.

Orman Genel Müdürlüğünün özel sektör fidancılığına desteği devam ediyor. Park, bahçe ve peyzaj düzenlemelerinde kullanılan fidan üretiminde dünya pazarlarına açılmak için özel sektör fidancılığı uzun vadeli ve düşük faizli kredi verilerek desteklenmekte olup son 10 yılda, 9 milyon 628 bin TL kredi kullandırılmış, 2 adedine hibe desteği verildi.

Gelir getiren fidan türlerinin üretimi kapsamında, 2018 yılında 6,9 milyon adet ceviz fidanı, 5,4 milyon adet badem fidanı, 2019 yılında ise 7,2 milyon adet ceviz fidanı, 5,2 milyon adet badem fidanı üretilmiştir.

Kaliteli tohum, kaliteli fidan

Fidan üretiminde kullanılan tohumlar, üstün vasıflı ağaçlardan oluşan tohum meşçereleri ve tohum bahçelerinden temin edilmektedir.

Ülke genelinde; 11 ağaç türünden, 180 adet 1.411,4 ha hektar tohum bahçesi,

33 ağaç türünden, 317 adet 41.991,9 hektar tohum meşçeresi,

61 ağaç türünden 312 adet 42.329,4 hektar gen koruma ormanı,

6 ağaç türünden toplam 22 adet 56,9 hektar klon parkı,

15 ağaç türünden 17 adet ve toplam 45,2 hektar tohum plantasyon,

3 ağaç türünden 30 adet 114,2 hektar döl deneme alanı bulunmaktadır. 

Tohumlar, 21 İl’deki 340 ton kapasiteli soğuk hava depolarında stoklanmaktadır.

Yapraklı orman ağacı ve yabani türlerimizin tabii yayılış alanları içerisinde üretimi için genetik kaynak korunması, neslinin devamı, biyolojik çeşitliliğin korunması, yaban hayatının gelişimine destek olunması ve bu türlerimizin peyzajda kullanımının öne çıkarılması gayesi ile “Geniş Yapraklı ve Meyveli Türlere Ait Tohum Bahçeleri Tesisi Eylem Planı” kapsamında toplamda 100 hektar Tohum Bahçesi tesisi gerçekleştirilmiştir.

2003 yılında üretilen tohum üretim miktarı 100 ton iken; 2018 yılında başta Karaçam, Sarıçam, Kızılçam, Fıstıkçamı, Doğu Kayını, Meşe gibi asli ağaç türlerimizin fidanları yanı sıra Ceviz, Badem, Zeytin, Defne, Ihlamur, Kestane, Mavi yemiş, Mahlep. Alıç, İğde, Zerdali vb. türler olmak üzere ibreli ve yapraklı orman ağacı türleri ile sus bitkilerinden, 253 ton tohum üretimi programına karşılık, 222,73 ton tohum üretilmiştir. 2019 yılı için ise 177 ton tohum üretilmesi planlanmış olup Ekim ayı sonu itibariyle 68,8 ton tohum üretilmiştir.

Cumhurbaşkanımız  Sayın Recep Tayyip Erdoğan, her yıl 11 Kasım gününün “Milli Ağaçlandırma Günü” olarak kutlanacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, “11 Kasım Ağaçlandırma Seferberliği” nedeniyle yayımladığı genelgede, Türkiye’nin 78 milyon hektarlık alanıyla, ekolojik bakımdan zengin bir çeşitliliğe sahip olduğunu bu zenginlik içerisinde ormanların tür ve kompozisyon olarak önemli bir yer tuttuğuna ve “sanayileşmenin hız kazandığı günümüzde, havanın, suyun, toprağın ve bunların oluşturduğu güzelliklerimizin korunması gün geçtikçe önemi artan bir konu olarak hep gündemimizde yer almaktadır. Bu kapsamda ülkemizin orman sahasını ve ağaç servetini çoğaltmak, erozyon kontrolünü teşvik ederek toprak, su ve bitki arasında bozulan dengeyi yeniden oluşturmak, biyolojik çeşitliliği geliştirmek, çevre değerlerini korumak, ağaç ve orman sevgisini yaygınlaştırmak, toplumun çevreye olan duyarlılığına katkı sağlamak maksadıyla; 11 Kasım günü saat 11.11’de Tarım ve Orman Bakanlığının koordinasyonunda; kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılacak ağaçlandırma ve erozyon kontrolü çalışmaları kapsamında, tüm yurtta eş zamanlı olarak fidan dikme etkinliği tertiplenecektir. 81 ilimizde 2023 noktada 3 saat içinde tam 11 milyon fidanın toprakla buluşmasını ve dünya rekorunu hedefleyen bu etkinliğe, 7’den 77’ye tüm vatandaşlarımızın gönüllü olarak her türlü desteği vereceğine inancımız tamdır” ifadesini kullandı.

11 Kasım 2019’da saat 11:11’de Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda 81 ilimizde 2023 noktada gerçekleştirilecek fidan dikiminde fidanlıklarımızda üretilen Ceviz, Badem, Zeytin, Defne, Ihlamur, Kestane, Mavi yemiş, Mahlep. Alıç, İğde, Zerdali, Fıstık çamı gibi gelir getirici türler başta olmak üzere çam türleri, meşe, sedir ve servi fidanları toprakla buluşturulacak.

Orman Genel Müdürlüğü olarak; toprağa hayat, canlılara nefes olan ülkemizin akciğerleri orman alanlarımızın artırılması için tertip edilen 11 Kasım Ağaçlandırma Seferberliğine tüm vatandaşlarımız davetlidir.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23