• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Tetikçi Reuters muhabirinin hadsiz sorusuna Bakan Çavuşoğlu'ndan tokat gibi cevap!

Katarlı mevkidaşı Al Sani ile ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiltere merkezli tetikçi Reuters muhabirinin, "Katar'a, mali destek talep etmeye mi geldiniz?" sorusuna tokat gibi cevap verdi.

Yeniakit Publisher
2021-12-06 18:10:00 - 2021-12-06 18:14:35

İngiltere merkezli medya tetikçisi Reuters muhabiri, Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na, Türkiye ile ilgili algı operasyonu yaparak, "Katar'a, mali destek talep etmeye mi geldiniz?" şeklinde bir soru yöneltti. Çavuşoğlu, itibar suikastı yapmaya çalışan muhabire,  "Öyle bir tablo çizdiniz ki Türkiye ekonomisi tamamen bitmiş, tükenmiş gibi. Bu doğru değil. Türkiye ekonomisinin büyümesi dünyada ilk sıralarda." şeklinde yanıt verdi.

Türkiye- Katar Yüksek Stratejik Komite Yedinci Toplantısının dışişleri bakanları düzeyindeki hazırlık toplantısı kapsamında Doha'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ortak basın toplantısı düzenledi.

Reuters muhabirinden algı içerikli soru

Her fırsatta Türkiye'yi hedef alarak tetikçilik yapan Reuters'ın muhabiri, Çavuşoğlu ve El Sani'ye, "Katar, Türkiye'nin yaşadığı ekonomik kaosa nasıl katkıda bulanabilir? Acaba Katar'a, bir mali destek mi talep etmeye geldiniz?" şeklinde bir soru yöneltti.

Bakan Al Sani: Katar'ın Türkiye'deki yatırımlarının sonuçları olumludur

Soruya cevap vermek için ilk sözü alan Katarlı Bakan, "Aslında ekonomik kriz her ülkeyi etkiledi. Türk kardeşlerimiz, aldıkları önlemlerle bu krizi aşacaklar. Bizim Türkiye ile ilişkilerimiz çok güçlüdür ve desteğimiz devam ediyor. Katar'ın Türkiye'deki yatırımları büyük ve bu yatırımların sonuçları olumludur. Biliyorsunuz ki Katar, Türkiye'deki yatırımları eskiye dayalı; çok sağlam temellere oturmuştur. Bu kriz geçici bir krizdir ve inşallah aşılacak" dedi.

"Türkiye'nin ekonomisi tamamen bitmiş, tükenmiş gibi tablo çizdiniz"

Bakan Çavuşoğlu ise Reuters muhabirinin sorusuna katılmadığını ifade edip, "Çok karamsar bir tablo çizdiniz" diyerek sözlerine şöyle devam etti:

"Öyle bir tablo çizdiniz ki Türkiye ekonomisi tamamen bitmiş, tükenmiş gibi. Bu doğru değil. Göstergelere baktığınız zaman, Türkiye ekonomisinin büyümesi dünyada ilk sıralarda. Sadece OECD'de de değil, dünyada ilk sıralarda. Uluslararası kuruluşlar da bu büyüme oranlarını güncellediler. Diğer taraftan ihracata ve üretim kapasitesine baktığımızda da keza öyle. Burada sıkıntı ne? Kurdaki dalgalanma.

Türk Lirası'nın Dolar ve Euro karşısında son zamanlarda yaşadığı değer kaybı. Bu bir realitedir, böyle bir durum var. Diğer taraftan tabii enflasyon, faizler bunların hesaplamasıyla ilgili uzmanlarımız da çalışıyor. Kardeşim Muhammed'in de (Katar Dışişleri Bakanı] söylediği gibi, bunlar geçici dalgalanmalardır. İstikrara kavuşturulacaktır. Bunun için de tedbirler alınıyor. Uzman arkadaşlarımız çalışıyor. Önemli olan resmin tamamıdır."

"İlişkilerimizi her alanda geliştirmek için geldik" 

Sözlerinin devamında Türkiye'nin ümit verdiğini öne süren Çavuşoğlu, "Biz bugün Katar'a spesifik olarak Türkiye'ye para göndermesi için değil, ilişkilerimizi her alanda geliştirmek için geldik" ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu şöyle konuştu:

"Türkiye ekonomisi büyük ümitler veriyor, herkes için cazip hale geliyor. Birçok ülkenin Türkiye'ye yatırım yapmak istediğini sizler de görüyorsunuz. Sadece Merkez Bankası'na ya da Borsa'ya para getirme değil, gerçek anlamda, doğrudan yatırımdan bahsediyorum. Biz bugün Katar'a spesifik olarak Türkiye'ye para göndermesi için değil, ilişkilerimizi her alanda geliştirmek için geldik. Zaten swap anlaşması da kendi aramızda var."

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Bilal Bayram

Aman ne tokat atmissssss ne tokat atmış. Sorma gitsin.

İngiliz bizim içerideki ingilizlerlen

osmalinin 2savasgemisine eşkıyanın İngilizce mi imamoglugibi isteyelim INGIĹIZFITNESI UNUTMADIKSENIN CANAKALEDE ARAP YARIM ADASINDAYAPTIKLARIN FITELERI
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23