• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Temizliğe yerli dokunuş

Yerli deterjan Boron’un renkli ve beyazlar için sıvı ile toz olmak üzere dört farklı ürünü ilk günden ilgi gördü. 10 ayda yüzde 8’lik pazar payı elde eden deterjanın satışının yıl sonunda 32 bin tonu bulacağı tahmin ediliyor. BORON’u ilk etapta ABD, İsviçre, Tunus ve Kosova’ya ihraç etmek için de çalışmalar sürüyor.

Yeniakit Publisher
2019-11-10 10:27:00 - 2019-11-10 10:31:51
Temizliğe yerli dokunuş

 Mehmet Canıtatlı 

Bor madeninden üretilen yerli ve milli deterjan BORON’un iki toz çeşidi ve sıvı temizlik ürünü satışa sunuldu. Söz konusu ürünlerin yoğun talep göreceği tahmin ediliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğal mineralli temizlik ürünlerinin yaygınlaşmasında BORON’un öncü bir rol üstlendiğini söyledi. ETİ Maden’in yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları ve müşteri geri bildirimleriyle yerli temizlik ürününü her geçen gün daha da geliştirdiğini ifade eden Dönmez, “BORON yaklaşık 10 ay önce piyasaya çıktığında milletimizin büyük bir teveccühüyle karşılaştı. Bu teveccühten güç alarak renkli ve beyazlar için sıvı ve toz olmak üzere dört farklı ürünümüzü müşterileriyle buluşturduk” dedi.

Doğa dostu ürünler

Dönmez, yerli deterjanın içeriğinde petrol türevi ya da fosfat gibi insan sağlığına ve doğaya zararlı hiçbir katkı maddesinin bulunmadığını belirtti. Türkiye’deki temizlik ürünleri pazarının yaklaşık 10 milyar liralık bir hacme sahip olduğunu aktaran Dönmez, şunları kaydetti: “BORON yüksek nitelikli bir pazarda 10 aylık kısa bir süre içinde yüzde 8’lik bir pazar payına sahip oldu. Toplam 30 bin ton satış rakamına ulaştık. Yıl sonunda 32 bin tona ulaşmayı hedefliyoruz. Yeni ürünlerle birlikte BORON’un piyasadaki pazar payını daha da arttırmak için geniş bir dağıtım ağı kurduk. Türkiye’de tüm büyük zincir mağazalarda yaklaşık 20 bin satış noktasında olma hedefimiz var. Bunun büyük bir kısmını da gerçekleştirdik. Bütün hazırlıklarımızı bu hedefe göre yeniden gözden geçiriyoruz. Eskişehir Kırka’daki fabrikamız artan talebe yetişmek için kapasitesini yüzde 20-25 oranında artırarak yıllık yaklaşık 30-35 bin ton arası üretim seviyesine yükseldi.

Bulaşık deterjanı da üretiyor

İlk aşamada ABD, İsviçre, Tunus ve Kosova’ya BORON ihracatı yapılacağını anlatan Dönmez, “İlk sevkiyatı da bugünlerde yapmak üzereyiz. Gerekli izinleri aldılar” diye konuştu. Dönmez, ürün Ar-Ge süreçlerinin devam ettiğini dile getirerek, “Bulaşık makineleri ve elde yıkama için doğal mineralli bulaşık temizlik ürünü geliştirmek için de çalışmalar devam ediyor. İnşallah onu da önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde müşterimizle buluşturmuş olacağız. Öte yandan; gerek mevcut ürünlerin performanslarının artırılması gerekse yeni ürün geliştirilmesi için ekiplerimiz sürekli mesaide. Bu gayretler sonucu yeni ürünlerimizin leke çıkarma gücünü de yüzde 30 seviyesinde artırmış olduk” şeklinde konuştu.

Dönmez, en kısa sürede aksiyon alarak borda katma değerli uç ürünlerin ülkemizde üretilmesi adına önemli bir adım daha atacaklarının müjdesini verdi.

Fiyatlar uygun

BORON’un Türkiye genelinde tek fiyattan satıldığına işaret eden Dönmez, “Tüketici ürünü herhangi bir marketten aynı fiyata almış olacak. Ben bu yeni ürünlerin de en az eskisi kadar tutacağına hatta belki de daha fazla talep göreceğine inanıyorum. Arkadaşların yaptığı araştırmalar da onu gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23