• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

TBMM'de Kars için kanun teklifi! 'Ünvanı geri verilsin'

Yeniakit Publisher
2024-06-16 21:16:00 -
TBMM'de Kars için kanun teklifi! 'Ünvanı geri verilsin'

CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Kars'ın 'Gazilik' unvanının geri verilmesi için TBMM'ye başvurdu.

Kars’ın 1855 yılında Kırım Savaşı sırasında gösterdiği direnişi hatırlatarak, adının “Gazi Kars” olarak değiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Alp, yaptığı konuşmada, “Gazi” ünvanının sadece bir madalya olmadığını, aynı zamanda Kars’ın direniş ve kahramanlık ruhunu simgelediğini belirtti.

Alp, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “9 bin kişiyle direndi, 54 bin kişilik Rus ordusunu yendi” diyerek, Kars şehrinin tarihi direnişini ve kahramanlığını anlattı. Ayrıca, şehre verilen “Gazi” ünvanının önemini ve bu ünvanın Kars için ne anlama geldiğini ifade etti.

Bu teklifin, Kars’ın 1855 yılında Kırım Savaşı sırasında gösterdiği direniş ve kahramanlık sonucu Sultan Abdülmecid tarafından verilen “Gazi” ünvanının iadesini amaçladığı kaydedildi.

Kars’ın “Gazi” ünvanını geri kazanma çabasının sadece bir isim değişikliği olmadığını, aynı zamanda şehrin tarihi ve kültürel mirasının tanınması anlamına geldiğini belirten Alp, TBMM’den kanun teklifine destek verilmesini isteyerek, Kars’ın hak ettiği “Gazilik” ünvanını geri almak için mücadele edeceğini söyledi.

KIRIM SAVAŞI VE KARS DİRENİŞİ
ÖNE ÇIKAN VİDEO

1855 yılında Kırım Savaşı sırasında Rus ordusunun üç kez kuşatmasına rağmen Kars’ı teslim etmeyen ve büyük bir direniş gösteren Kars halkı, Sultan Abdülmecid tarafından “Gazi” ünvanı ile ödüllendirilmişti.

{relation id:1859817 slug:'tbmmde-kurdistani-isgal-ediyorsunuz-diyen-bu-kadina-hesap-soracak-bir-makam-yok-mu'}

{relation id:1859817 slug:'tbmmde-kurdistani-isgal-ediyorsunuz-diyen-bu-kadina-hesap-soracak-bir-makam-yok-mu'}

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mak

CHP li Milletvekili eger bisey istiyorsa onun altindan Cpanoglu cikar. Hem KARS sirasini beklesin daha sirada Corum Kahraman corum var.

hsn

ülkenin tek sıkıntısi bu sanki.yav hal yasasi, köpekleri toplatılması bunları önceleri. kahraman deyince kahraman, gazi deyince gazi olunmuyor. önce ülkenin meselesini çöz, şehrinden pkk artıklarını temizle o zaman bu dediğin zaten olmuş demektir. kitapta yazmasa da
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23