• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Taksiciler Esnaf Odası'ndan İmamoğlu'na tepki: Bizi İstanbul halkıyla düşman etmeye çalışıyor

CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun açıkladığı taksi projesine tepki gösteren İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, "Şoförler buna kesinlikle inanmıyor. Bu rakamlar inanılacak gibi değil" dedi. Aksu, "İBB Başkanımız UKOME toplantısı yaklaştıkça İstanbul halkıyla bizi düşman etmeye çalışıyor." ifadelerini kullandı.

Yeniakit Publisher
2021-10-25 16:44:00 -
Taksiciler Esnaf Odası'ndan İmamoğlu'na tepki: Bizi İstanbul halkıyla düşman etmeye çalışıyor

CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun açıkladığı taksi projesine tepki gösteren İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, "Şoförler buna kesinlikle inanmıyor. Bu rakamlar inanılacak gibi değil" dedi.

İBB'nin önerdiği yeni taksi sitemine ilişkin konuşan Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, sistemin 'mümkün olmayacağını' belirtti.

'İstanbul halkıyla bizi düşman etmeye çalışıyor'

"İBB Başkanımız UKOME toplantısı yaklaştıkça İstanbul halkıyla bizi düşman etmeye çalışıyor." diyen Aksu, "Ayrıca araçlarda çalışan şoför arkadaşlar ile bizi düşman etmeye çalışıyor. Perşembe günü yine toplantı var 5 bin plaka artışı tekrar gündeme gelecek. İmamoğlu bunun alt yapısını hazırlıyor. 5 bin plaka UKOME kararıyla geçmediği için İstanbul halkı ve şoförlerle bizi düşman etmeye çalışıyor." ifadelerini kullandı.

Aksu sözlerine şöyle devam etti:

"6 bin 622 lira vereceğini söylüyor bir önceki açıklamasında ne yazık ki 4 bin liralardan bahsediyor. Böyle bir kazanç yok, taksiler böyle bir para kazanmıyor. Bir araçta 3 kişiyi çalıştıracağını ifade ediyor. Yaklaşık 30 binlik giderken bahsediyor. Bir taksi kesinlikle bu kadar para kazanamaz amacı burada siyasi bir rant.

Böyle bir kazancı karşılaması mümkün değil. Belediyenin farklı birimlerinden bu parayı aktaracak diye düşünüyoruz. Biz sahada taksicilik yapıyoruz taksici esnafımız böyle paralar kazanmıyor. Şoförler buna kesinlikle inanmıyor bu algılar siyasi algılar. UKOME toplantısı yaklaşınca İBB Başkanımız İstanbul'un sorunlarını örtbas etmek adına taksi sorununu sürekli gündeme getiriyor. İnanılacak gibi değil bu rakamlar afaki rakamlar.

Belediye başkanımıza özellikle sesleniyoruz; buyurun beraber ortak çalışalım, var olan ticari taksilerin çalışma düzeniyle alakalı rehabilite yapalım, eğitimler verelim, teknolojiye geçelim. Böylelikle taksilerdeki davranış sorunu ortadan kalkacak."

'6 bin lira vermez, inanmam'

Projeyi değerlendiren taksici Kıyasettin Aksungur ise, "Yeni sistemi görmek lazım. Önce bir arabaları piyasaya çıkarması lazım. Nasıl halk otobüslerini kendi himayesine aldıysa taksilerde de aynısını yaparsa sıkıntı olmaz ama 6 bin lira vermez, inanmam. 3-4 bin lira maaş verebilir" diye konuştu.

'Taksici 'nasıl olsa maaşım geliyor' der, çalışmaz'

Taksici Kenan Kaya, "O sistemin yürüyeceğini sanmıyorum. Taksici nasıl olsa 'maaşım geliyor' der, çalışmaz vatandaş daha mağdur olur bence. Yeni sistem olmasa daha iyi olur serbest çalışmak daha iyi olur" dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Fikri

İmamoğlunu sevmem ama ... Plaka sahibinin hedef koyması, o parayı kazanmak için şöförün kendini parçalanması doğru sizce. Rekabet halk için iyidir. Hizmeti iyi sunan kazansın. Var olan düzeni bozmak istemeyen plaka sahiplerinin çıkarı mı halkın çıkarı mı
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23