Suudi Arabistan ve Bahreyn ABD'nin İran kararından memnun

Suudi Arabistan ve Bahreyn, ABD'nin İran'a petrol yaptırımlarından muaf tutulan 8 ülkeye yönelik aldığı yaptırım kararından memnun olduğunu duyurdu.

23 Nisan 2019 Salı 17:10
Suudi Arabistan ve Bahreyn ABD'nin İran kararından memnun

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı İbrahim el-Assaf, ülkenin resmi haber ajansı SPA'da yer alan açıklamasında, Riyad yönetiminin ABD'nin İran petrol yaptırımlarından muaf tutulan ülkelere yeni muafiyet hakkı tanınmaması kararına tam destek verdiğini belirtti.

Assaf, bunun İran rejiminin bölge istikrarını sarsan politikalarını ve teröre verdiği desteği durdurmak için gerekli bir adım olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanı Assaf ayrıca Suudi Arabistan'ın tüketicilerin ihtiyaç duyduğu petrolü temin etmek ve küresel ekonominin kalkınmasına destek olmak amacıyla petrol üreticileriyle koordinasyon içinde piyasalarda istikrar sağlanmasına yönelik çabalarını sürdürdüğünü dile getirdi.

Bahreyn resmi ajansı BNA'da yer alan haberde de Manama yönetiminin ABD'nin bu adımını memnuniyetle karşıladığı ifade edildi.

Haberde, bunun güvenlik ve istikrarı sarsan, bölgedeki terör örgütlerine destek veren İran'ın tehlikeli rolüne karşı koyulması ve terör kaynaklarının kurutulması amacıyla sarf edilen çabalara destek için gerekli ve önemli bir adım olduğu kaydedildi.

Beyaz Saray'dan dün yapılan yazılı açıklamada, daha önce İran petrol yaptırımlarından muaf tutulan 8 ülkeye yeni muafiyet hakkı verilmeyeceği duyurulmuştu.

ABD yönetiminin bu kararıyla, "ABD'nin İran'dan petrol alımına yaptırım getiren kararından 2 Mayıs'a kadar 180 günlüğüne muaf tutulan" Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Türkiye, İtalya ve Yunanistan'ın muafiyetleri sona erecek.

İran'la nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesinin ardından ABD Hazine Bakanlığı, İran'a yönelik ilk yaptırım paketini 7 Ağustos 2018'de, ikinci aşama yaptırım paketini ise 5 Kasım 2018'de devreye sokmuştu.

ABD, bu tarihte aralarında Türkiye'nin de olduğu 8 ülkeye İran'a yönelik yaptırım paketinde petrol ithalatı konusunda 180 gün muafiyet tanımıştı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Nisan 2019 Salı 17:10

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Mayıs 2019