• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Suud-İran yakınlaşması “tamamen duygusal”

Batı basını, Suudi Arabistan ile İran arasında son zamanlarda başlayan yakınlaşmaya mercek tuttu. Gazeteler, Riyad-Tahran flörtünde jeopolitik kaygıların doğrudan ilgisinin bulunduğunu yazdı.

Yeniakit Publisher
2021-10-19 10:18:00 - 2021-10-19 10:20:57
Suud-İran yakınlaşması “tamamen duygusal”

 MÜNÜBE YILMAZ 

Suudi Arabistan ile İran arasında, Irak arabuluculuğunda gerçekleştirilen görüşmelerle başlayan yakınlaşma, Batı basınında gündemin ilk sıralarına oturdu. Hollanda gazetesi Reformatorisch Dagblad’da Jacob Hoekman imzasıyla yayınlanan yazıda, Riyad-Tahran flörtünün birçok insanı şaşırttığı ifade edilerek, iki ülke arasında esen barış rüzgarlarının başta Yemen olmak üzere jeopolitik mülahazalarla doğrudan ilgisinin bulunduğu belirtildi.

İranlılar Husileri desteklemeyi bırakacaklarına söz verirlerse...

“Yemen’de Suudi Arabistan, İran tarafından en azından manevi olarak, ama büyük olasılıkla silahlarla da desteklenen Husilere karşı yıllardır umutsuz bir savaş yürütüyor. Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman savaştan bıktı. Yemen bataklığından çok fazla itibar kaybetmeden çıkabilirse direnmeyecektir. İran ile yapılacak bir anlaşma bu konuda yardımcı olabilir. İranlılar Husileri desteklemeyi bırakacaklarına söz verirlerse, Muhammed bin Salman da ‘başı dik bir şekilde’ geri çekilebilir. Buna karşılık İran da Suudi Arabistan ile olası bir anlaşmadan kârlı çıkar. Çünkü Tahran yıllardır, özellikle ABD tarafından izole edilmiş durumda ve Suudi pazarına erişim, çok muazzam bir ekonomik destek sağlayacaktır” denilen yazıda şunlar kaydedildi: “Geçen hafta iki ülke arasında karşılıklı diplomatik temsilcilerin yeniden atanması dileği dile getirildi. Bazı analistlere göre, bu sadece bir başlangıç ve yakında ilişkilerin tamamen normalleşmesi beklenebilir. Bunun gerçekten böyle olup olmayacağı elbette takip edilecek. Ancak ilişkiyi yeniden kurma olasılığı bile şimdiden umut verici. İki baş düşman, tamamen siyasi nedenlerle bile olsa, uzlaşma yolunda birlikte yürümek istiyor.”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gültekin

BU iki müslüman olduklarını iddia eden, biri Ermenistan'a yardım eder, diğeri, ılımlı islam diyerek, müslümanların düşmanı olan İsrail ile bir takım anlaşmalar yapar, ikisi de gaflet içinde bu islam düşmanları ile ilgili Allah'ın ayetleri ortada olmasına rağmen, sanki Allah'a res çeker gibi davranışlarda bulunmaları, felakete uğrayacakların işaretidir. Nüslüman akıllı ve uyanık olmalıdır.
 • Yanıtla

Sudi Arabistan ve İranı yanyana getiren Amerika

Amerikanın iki kukla ülkesi orta doğuda Türkiye'ye karşı oluşturulmak istenen Haçlı ittifakına kukla maşa piyon olarak Türkiye'ye karşı kullanmak için bir araya getiriliyor lar
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23