• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Suriye Irak olmasın

ABD, İngiltere, Fransa üçlüsünün Suriye’ye yapacakları sınırlı müdahalenin Esad’ı daha da azdıracağı, 1991’de Irak’ta olduğu gibi Suriyeli Müslümanların yarasına pansuman bile olmayacağı belirtiliyor... Uzmanlar; Esad’ın devrilmediği bir müdahalenin İsrail’in işine yarayacağına dikkat çekiyor.

Yeniakit Publisher
2013-08-29 22:24:24 - 2013-08-29 22:25:15
Suriye Irak olmasın
RAMAZAN ALKAN / ANKARA
ABD, İngiltere, Fransa üçlüsünün Suriye’ye müdahale edecek olması endişeleri de beraberinde getirdi. Irak örneği göz önüne alındığında Suriye müdahalesinin Müslümanların yarasına pansuman bile olmayacağı belirtiliyor.
Akit’e konuşan Ortadoğu uzmanları, batılı devletlerin Suriye müdahalesinin birçok sakıncalı yönünün bulunduğuna dikkat çektiler. Sınırlı müdahalenin Esad’ı daha da güçlendirme ihtimalinin olduğunu dile getiren uzmanlar, müdahale yapılsa da yapılmasa da iki durumun da İsrail’e yarayacağını söylediler.
SURİYE ÇIKMAZI
Ortadoğu’da parçalanmış Müslüman dünyası Suriye’de Esad rejimini devirmek için birlikte hareket edememesi bölgeye akbabaların yeniden üşüşmesine neden oluyor. Türkiye Suriye konusunda elinden geleni yapıyor ancak, atılacak bütün adımlar yine Müslümanların aleyhine gibi gözüküyor. Çanakkale Üniversitesi Rektörü ve Ortadoğu Uzmanı  Prof. Dr. Sedat Laçiner, Suriye’ye yapılacak müdahalenin çeşitli sorunları da beraberinde getireceğini söyledi. “Müdahalenin amacı Esad’ın kulağını çekmek ise bu tür bir girişim Esad’ı daha da güçlendirebilir” diyen Laçiner, müdahalenin Esad’ı lider yapma tehlikesi olduğunu belirtti. Suriye’deki çıkmaza dikkat çeken Laçiner, “Müslüman Suriye halkı Esad zulmü altında inlerken, ABD ülkeye müdahale ederse Coni zulmüyle tanışacak. ‘Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık’ durumu ortaya çıkıyor. Ortadoğu’da Müslümanlar yaşıyor ancak, burada Müslümanların gücünden ve iktidarından bahsetmek söz konusu değil. Baktığınız zaman Suriye’de Müslümanlar Müslümanları kesiyorlar. Bir tarafta Esad’ı destekleyen İran var, Hizbullah var, bunların Batı destekçisi de Rusya var. Diğer tarafta ise Muhalifleri Suudi Arabistan’ın başı çektiği Körfez ülkeleri destekliyor. Bunların batı destekçisi ise ABD. İslam dünyası çok parçalı olduğu için sorun çözen değil sorun üreten bir konumda” ifadelerini kullandı.
İKİ DURUM DA İSRAİL’E YARIYOR
Suriye’ye yapılacak veya yapılmayacak olan müdahalenin İsrail’e yaradığını belirten Sedat Laçiner, şöyle konuştu: “Müslüman coğrafyasında bir büyük acizlik var. Bu parçalanmışlık içerisinden bir başarının çıkması da zor görüyor. Müdahale İsrail’e yaracak bu kaçınılmaz. İsrail daha kapsamlı bir müdahale istiyor. Karadan da harekât istiyor. ABD Suriye’yi işgal etmeyecek ise Suriye’de iç karışıklığın devam etmesini isteyecektir İsrail. İki durum da İsrail’e yarıyor maalesef.”
“MÜDAHALE ÇÖZÜM GETİRMEYECEK”
SETA Dış Politika Uzmanı Prof. Dr. Talip Küçükcan, Suriye’deki sorunu İslam ülkelerinin çözmesi gerektiği önerisini dile getirdi. Batılı ülkelerin Müslüman coğrafyalara müdahalesi sonrası oluşan ortamı hatırlatan Küçükcan, Amerika’nın başı çektiği koalisyon güçlerinin Suriye müdahalesine karşı çıktı. Küçükcan, “Bir İslam ülkesindeki krizin çözümü ideal olarak İslam ülkeleri arabuluculuğu ile çözülmelidir. Son 15 yılda sekiz İslam ülkesine dış müdahale yapılmıştır. Bunların bir kısmı işgale dönüşmüş ve çok ciddi maliyetler üretmiştir. İnsan kaybı yanında toplumsal ve siyasal kutuplaşmalar artmış, altyapı tahrip olmuş, kültür varlıkları ciddi zararlar görmüştür. Şu anda iki ana seçenek ile karşı karşı bulunuyor bölgemiz. Birincisi Esad rejiminin sivillere yönelik katliamlarının devamına, yeni mülteci akınlarına ve ülkenin geleceğinin ipotek altına alınmasına seyirci kalmak; ikincisi ABD ve Batı ittifakının Suriye müdahalesini beklemek. Bu müdahalenin nihai bir çözüm getireceğini söylemek zor, zira bir rejim değişimini amaçlamıyor” dedi.
“MÜDAHALENİN AMACI İSRAİL’İN GÜVENLİĞİDİR”
“Siyasi anlamda bir ‘İslam dünyası’ olmadığı için de Ortadoğu bölgesi uzun zamandır dış müdahalelere açık olmuştur. Suriye de müdahaleler zincirinin bir halkası olabilir” ifadelerini kullanan Küçükcan, Suriye müdahalesinin Ortadoğu’yu etkileyeceğini söyledi. Müdahalenin İsrail’in güvenliğini biraz daha artıracağını belirten Küçükcan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Batı ülkelerinin temel önceliği Suriye halkının korunması, krizin çözümlenmesi ve istikrarının sağlanması değil, İsrail’in güvenliğidir. Ortadoğu’daki iç savaşlar ve krizler İsrail’in işine yarıyor çünkü olası rakipleri içerden ve dışardan zayıflıyor, güç kaybediyor. Kendi iç meseleleri ile ilgilendikleri, enerjilerini başka yerde harcadıkları için İsrail açısından artık ciddi bir tehdit ve tehlike olmaktan çıkıyorlar. Bu nedenle İsrail rejim değişikliği olmadan Suriye’yi biraz daha zayıflatacak, askeri tesislerini, savunma ve saldırı kabiliyetini zarara uğratacak müdahaleyi destekler.”
“SURİYE’YE IRAK MODELİ UYGULANIYOR”
ORSAM Başkanı Hasan Kanbolat ise, müdahalenin sınırlı olacağını belirterek, Suriye cephesinin saldırıyı en az zararla atlatmak isteyeceğini söyledi. Suriye müdahalesi sırasında Esad rejiminin Türkiye’yi cezalandırmak için birtakım eylemler yapabileceğini vurgulayan Kanbolat, müdahale konusunda ABD’nin ve Rusya’nın anlaştığını ileri sürdü. Kanbolat, “Moskova, müdahalenin amacının Beşar rejimini yıkmaya yönelik olmadığını görüyor ve bu müdahaleyi en az zararla atlatmanın beklentisine girmiş bulunuyor. ABD gibi Rusya da Suriye’de siyasi çözüm yanlısıdır. Moskova, müdahalenin siyasi çözüm kapılarını zorlayacağını görüyor. Bu nedenle ABD ile Rusya Federasyonu’nun dip çıkarları Suriye’de örtüşmektedir. Suriye’ye müdahale gerçekleşirse bu müdahalenin devamı gelecektir. ABD, bu ilk müdahale ile nihai bir sonucu hedeflemiyor. Benzer bir durumu 1991 Körfez Savaşı sonrası 2003 Irak işgaline kadar bir dizi ABD merkezli askeri operasyonlarına maruz kalan Saddam dönemi Irak’ı ile yaşamıştık. Bu sürecin benzeri, Beşar Suriyesi’ne uygulanmaya başlanacak gibi görünüyor” dedi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23