• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Süreç inşallah başarıya ulaşır

Demokrat, sosyalist ve sivil toplum çevrelerince hazırlanan “Çözüm İçin Özgürlükçü Demokrasi” metnine imza atanlar arasında CHP’li milletvekilleri de yer aldı. Liderleri Kemal Kılıçdaroğlu’na rağmen çözüm sürecine destek çıkan CHP’li milletvekilleri, Akit

Yeniakit Publisher
2013-05-08 23:23:00 - 2013-05-08 20:29:38
Süreç inşallah başarıya ulaşır

RAMAZAN ALKAN / ANKARA
Terör sorununun bitirilmesi için başlatılan ‘çözüm ve barış’ sürecine kimi CHP milletvekillerinden de destek geldi. ‘Barış için özgürlükçü demokrasi’ metnine imza atan CHP’li milletvekilleri sürece destek verdiklerini belirttiler.
Akit’e konuşan CHP’li milletvekilleri süreç karşısında umutlu olduklarını yıllardır akan kanın süreç sonunda duracağını söylediler. İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak, “Biz çözüm sürecine karşı çıkmıyoruz. Hükümetin başlatmış olduğu çözüm sürecini ben bütün kalbimle destekliyorum. İnşallah süreç milletin istediği gibi sonuçlanır” dedi. İzmir Milletvekili Hülya Güven ise; “Ben CHP içinde barış yanlısı olan bir milletvekiliyim. Barışın mutlaka olması gerekiyor. CHP’nin tabanı da barış istiyor” açıklamasında bulundu. CHP’li İlhan Cihaner de sürece destek veren CHP’li vekiller arasında yer aldı.
Çözüm süreciyle alakalı CHP’nin toplum nezdinde yanlış algılandığını, bunda CHP’nin de hatasını olduğunu söyleyen Binnaz Toprak, CHP içerisinden birçok ismin süreci desteklediğini belirtti. Çözüm sürecinin başarıya ulaşacağını dile getiren Toprak, “İnşallah süreç milletin istediği şekilde sonuçlanır. Ben şahsen bu sürecin başarıya ulaşacağını düşünüyorum. Ben ilk defa çözüme bu kadar yakın olduğumuzu hissediyorum ve umutluyum, hem de çok” dedi. Herkesi sorumlu davranmaya davet eden Toprak, sürecin akamete uğramaması için hükümetin dikkatli davranması gerektiği uyarısında bulundu.
KÜRT HALKINA DEMOKRATİK
HAKLARI VERİLMELİ
“Bizim ‘Barış için özgürlükçü demokrasi’ metnine imza atmamız barışa olan desteğimizin göstergesidir” diyen Toprak, süreçle ilgili endişelerin giderildiği takdirde CHP tabanının tamamının sürece destek vereceğini söyledi.
CHP’nin çözüm sürecinin karşısında olmadığını, aksine süreci desteklediğini öne süren Toprak, hükümeti yanlış adımlar atmaması konusunda uyardı. Toprak konuşmasında şunları söyledi: “Hükümet doğru bir adım atarak çözüm sürecini başlattı, inşallah devamında yanlış yöntemlerle sürece etki etmez. Süreç çok uzun soluklu bir dönemi kapsıyor. Sabırla bu yolda ilerlemek gerekiyor.”
“LİDERLER OTURUP KONUŞMALI”
Süreçle ilgili kaygılarının olduğunu belirten Toprak endişelerini şu şekilde açıkladı: “Bizim tedirgin olduğumuz nokta, AK Parti’nin başkanlık sistemini çözüm süreci ve anayasayla birlikte yapmak istemesi. Biz başkanlık sisteminin Türkiye gibi ülkelerde diktatörlüğe neden olacağı inancını taşıyoruz. Çözüm sürecini hükümet sadece terör sorununun ve demokratik hakların verilmesi olarak yapmalı. Bu işe başkanlık karıştırılmamalı. Çözüm süreci fırsat. Bu fırsatın kaçırılmaması gerekiyor, iyi değerlendirilmeli. İktidar ve muhalefet partileri bir araya gelip bunu konuşmaları lazım diye düşünüyorum. Ama bir araya gelmelerinin de çok zor olduğunu biliyorum. Konuşsalar biraz daha üsluplar sakinleşebilir.
“ÇÖZÜM SÜRECİ BAŞARILI BİR PROJE”
CHP’nin İzmir Milletvekili Hülya Güven ise barışın her ne şartla olursa olsun gelmesi gerektiğini söyledi. “Ben CHP içinde barışın yanında olan bir milletvekiliyim. CHP’nin tabanı da barış istiyor” diyen Güven, CHP’nin sürece yaklaşımının yanlış anlaşıldığını bunu düzeltmeye çalıştıklarını belirtti. Güven süreçle ilgili kaygılarının olduğunu belirterek, “İktidar partisi bizim kaygılarımızı gidermek zorunda, kaygılarımızın cevabını vermeli. Çözüm süreci çok başarılı bir proje. Ancak bu sürecin içinde neler var bunun yurttaşlara açıklanması gerekiyor.” dedi.
“SÜRECİ ‘AMA’SIZ DESTEKLEYECEĞİZ”
“Benim gördüğüm CHP’nin tabanı da barış istiyor. Yıllardır akan kanın durması gerektiğini söylüyorlar. Ancak tek istedikleri bu sürecin içinde ne var, endişelerimiz giderilsin diyorlar. Endişelerimiz ne bizim; çözüm sürecinde birileriyle anlaşma yapıldı mı, birilerine taviz mi verildi mi? Bu tür endişeler giderilirse biz süreci ‘ama’sız olarak destekleyeceğiz.
İŞTE İMZACI CHP’LİLER
Barış İçin Özgürlükçü Demokrasi metnine imza atan CHP’li vekiller: Alaattin Yüksel (Milletvekili), Aykan Erdemir (Milletvekili), Binnaz Toprak (Milletvekili), Burhan Şenatalar (PM üyesi), Ercan Karakaş (PM Üyesi), Fikri Sağlar (PM Üyesi), Gülseren Onanç (PM Üyesi, Hülya Güven (Milletvekili), Hüseyin Aygün (Milletvekili), İlhan Cihaner (Milletvekili), İrfan İnanç Yıldız (CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı), Kadir Gökmen Öğüt (Milletvekili), Melda Onur (Milletvekili), Mustafa Moroğlu (Milletvekili), Nurettin Demir (Milletvekili), Rıza Türmen (Milletvekili), Sena Kaleli (Milletvekili), Sezgin Tanrıkulu (Milletvekili), Veli Ağbaba (Milletvekili), Zeynep Altıok (CHP İstanbul İl Bşk. Yrd.).

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı