• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Süper taşıcıyı nedir? Kimler süper taşıyıcıdır?

Koronavirüs salgınıyla birlikte milyonlarca insan yeni terimlerle karşı karşıya kaldı. Bilim insanlarının yaptığı açıklamalar sırasında son günlerde en sık duyduğumuz terimlerden biri de “Süper Taşıyıcı”. Peki, ama süper taşıyıcı nedir? Milyonlarca kişi “Süper taşıyıcı kimlere denir?” , “Kim süper taşıyıcıdır?” , “Süper taşıyıcılar semptom gösterir mi?” sorularının cevaplarını araştırıyor. İşte, merak ettiğiniz “Süper taşıcıyı nedir?” sorusunun cevabı.

Yeniakit Publisher
2020-03-28 14:46:00 -
Süper taşıcıyı nedir? Kimler süper taşıyıcıdır?

Koronavirüs salgınıyla birlikte milyonlarca insan yeni terimlerle karşı karşıya kaldı. Bilim insanlarının yaptığı açıklamalar sırasında son günlerde en sık duyduğumuz terimlerden biri de “Süper Taşıyıcı”. Peki, ama süper taşıyıcı nedir? Milyonlarca kişi “Süper taşıyıcı kimlere denir?” ,  “Kim süper taşıyıcıdır?” , “Süper taşıyıcılar semptom gösterir mi?” sorularının cevaplarını araştırıyor. İşte, merak ettiğiniz “Süper taşıcıyı nedir?” sorusunun cevabı.

Koronavirüs salgınıyla başa çıkmak için vatandaşların evde kalması ve bulaş zincirinin kırılması gerektiği belirtiliyor. Türkiye’de her geçen gün koronavirüs tedbirleri artırılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vatandaşları “Gönüllü Karantina”ya davet etti. Peki, toplumu tehdit ettiği belirtiler süper taşıyıcı nedir? Kimler süper taşıyıcı olabilir?

Süper taşıcıyı nedir? Kimler süper taşıyıcıdır?

Son yirmi yıldır yapılan çalışmalarda insanların yüzde 20'sinin yani her 5 kişiden birinin diğerlerinden daha fazla virüs bulaştırma potansiyeline sahip olduğu tespit edildi.

Bir virüsün bulaşma yaptığı en yoğun dönem hastanın, hastalık bulgularının en şiddetli olduğu dönemdir. Bu hastaların yakalanıp toplumdan ayrıştırılıp izole edilmeleri kolaydır. Ancak bazı enfekte olan kişiler hiçbir şikayetleri olmadığı için virüsü taşıdığını fark etmez. Bu kişiler etrafta dolaşırlar ve temas ettiği pek çok kişiye de Covid-19 bulaştırırlar. Bu grupta yer alan kişiler “Süper Taşıyıcı”, “Süper Bulaştırıcı” olarak adlandırılır.

Uzmanlar gençlerin ve çocukların süper taşıyıcı olma potansiyelleri olduğu için evde kalmanın herkes için önemli olduğunu vurguluyor.

 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı