• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Stoltenberg'den Fırat'ın doğusu açıklaması!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesi yaptığı açıklamada "Türkiye ve ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde iş birliği yapmasını memnuniyetle karşılıyorum" dedi.

2019-02-12 15:02:00 -
Stoltenberg'den Fırat'ın doğusu açıklaması!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belçika'nın başkenti Brüksel'de 13-14 Şubat'ta yapılacak NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesi bir açıklama yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Suriye'den çekilme kararı sonrası Türkiye ile ABD heyetlerinin sürekli temas halinde olmalarından ve bu süreçte iş birliği yapmalarını desteklediğini söyleyen NATO Genel Sekreteri, "Türkiye ve ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde iş birliği yapmasını memnuniyetle karşılıyorum. ABD ve Türkiye'nin NATO toplantılarındaki ikili görüşmelerde Suriye'de iş birliğini geliştirmeyi ele aldıklarını görüyoruz. Bunun yarınki toplantıda da olmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Rusya'ya INF suçlaması

ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) tek taraflı olarak çekilme kararını destekleyen Stoltenberg, Rusya'yı anlaşmayı ihlal etmekle suçladı. Stoltenberg, ABD'nin anlaşmadan çekilmek için 6 ay süresi bulunduğunu ve Moskova için bu sürenin son şans olduğunu vurgulayarak, savunma bakanlarının toplantıda Rusya'ya karşı ne gibi önlemlerin alınabileceğini görüşeceğini kaydetti.

Genel Sekreter Stoltenberg, INF'nin yanı sıra yarın görüşülecek diğer konular arasında Afganistan, Irak ve Kosova'daki NATO misyonlarının durumu, NATO-Avrupa Birliği (AB) iş birliği, müttefiklerin savunma harcamaları ve külfet paylaşımı gibi başlıklar bulunduğunu ifade etti.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde NATO'ya katılım protokolü imzalayan Makedonya'yı toplantıda Savunma Bakanı Radmila Sekerinski temsil edecek.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23