• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Stoltenberg, NATO'nun Ukrayna’da ABD'nin yükünü almasını istiyor

Yeniakit Publisher
2024-06-18 02:35:00 -
Stoltenberg, NATO'nun Ukrayna’da ABD'nin yükünü almasını istiyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD’nin üzerindeki yükü azaltmak için NATO’nun Ukrayna’da öncü rol oynayacağını açıkladı.

Stoltenberg, ABD Başkanı Joe Biden ile Beyaz Saray’daki görüşmesinin ardından basına konuştu.

NATO’nun Ukrayna'ya güvenlik yardımı ve eğitim sağlamada öncü rol üstlenmesi üzerinde anlaşacaklarını belirten Stoltenberg, “Bu önemli çünkü Ukrayna'ya verdiğimiz destek söz konusu olduğunda daha öngörülebilirlik, daha fazla hesap verebilirlik sağlayacak.” dedi.

Stoltenberg, bunun aynı zamanda ABD’nin üzerindeki yükü azaltacağına işaret ederek, ABD Kongresinin Ukrayna’ya yönelik 60 milyar dolar yardım kararından da memnuniyet duyduklarını kaydetti.

Ukrayna’ya yönelik güvenlik yardımı organizasyonlarının, büyük olasılıkla Almanya’da bulunun ABD askeri üssünden yapılacağı bilgisini paylaşan Stoltenberg, bu vesileyle NATO’ya daha büyük rol verileceğinin altını çizdi.

Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna ile ateşkes anlaşmasının ön şartı olarak daha fazla toprak talep ettiğine dikkat çekerek, “Bu bir barış teklifi değil, Rusya'nın Ukrayna'yı egemenliğinden ve toprak bütünlüğünden vazgeçmeye ikna ederek savaşta hedeflerine ulaşması önerisidir.” ifadelerini kullandı.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Ukrayna’da kalıcı ve adil bir barışı başarmanın en iyi yolununun askeri yeteneklerini güçlendirmek olduğunu belirten Stoltenberg, bunun Ukrayna'nın egemen, bağımsız bir ulus olarak hayatta kalmasını sağlayacağını söyledi.

Kaynak: AA

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Eren

Filistinliler ölürken üç maymunu oynayan Amerikan natosu bizi ilgilendirmez. Ne Amerika nede onun ordusu. Savaşıbaşkatırken bize sormadınız. Hafi başka kaşıya.

Mehmet kafalıgönül

İşin içinde Siyonist abd varsa iki kere düşünmek gerek
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23