• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Sputnik ülkeyi karıştıran olayları görmezden geldi

Türkiye'nin aleyhinde yaptığı haberlerle büyük tepki toplayan Rus haber sitesi Sputnik, Moskova'da 1067 kişinin gözaltına alındığı Putin karşıtı gösterileri görmezden geldi.

Yeniakit Publisher
2019-07-28 19:37:00 - 2019-07-28 19:38:48
Sputnik ülkeyi karıştıran olayları görmezden geldi

Türkiye karşıtı yaptığı 'algı' ve 'kışkırtma' haberler ile büyük tepki çeken Rus internet haber sitesi Sputnik, dün Moskova’da düzenlenen Devlet Başkanı Putin karşıtı gösterilerde çok sayıda kişinin gözaltına alınmasını ise görmezden geldi.

Dünyanın farklı bölgelerinde ofisleri bulunan devlet destekli Rus internet haber sitesi Sputnik, dün Moskova'da düzenlenen Devlet Başkanı Putin karşıtı gösterilerde çok sayıda kişinin gözaltına alınmasını görmezden geldi.

Rus-Türk işbirliği giderek artmasına rağmen, Türkiye'de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet karşıtı yaptığı yayınlar ile tepki çeken Sputnik'in bu ikincikli tavrı gözden kaçmadı.

Suriye'deki karanlık suikast ve bombalı saldırıları Türkiye'nin üzerine yıkmaya çalışan Rus Sputnik, son zamanlarda Türkiye'deki Suriyeli göçmenleri de Ankara'ya karşı kışkırtması ile dikkat çekiyor.

Süleyman Soylu'nun açıklamalarını çarpıttılar

Sputnik'in hafta içinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Suriyeli göçmenler konusundaki açıklamalarını da çarptırması büyük tepki çekmişti.

Özgür-Der, Mazlumder, Hukukçular Derneği ve Mülteci Hakları Derneği gibi kuruluşların 27 Temmuz Cumartesi günü Fatih'te Suriyeli muhacirlere yönelik sürgün politikalarını protesto için düzenleyeceğini duyurduğu eylemi Rusyanın sözcüsü Sputnik haber sitesi, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, “Yaptırmayız” açıklamasının ardından İstanbul'daki göçmen Suriyeliler, İstanbul Valiliği'nin kararını protesto etmek amacıyla 27 Temmuz'da Fatih'te eylem yapma kararı aldı” şeklinde haber yaparak kışkırtma kervanına katılmıştı.

Geçen Ocak ayında Münbiç'te ABD askerlerinin yemek yediği bir restoranının yakınında patlayan bomba nedeniyle 14 kişi ölmüş, 20'den fazla kişi de yaralanmıştı.

Olay sonrası ABD'li yetkililer; hayatını kaybedenler arasında 4 ABD askeri bulunduğunu duyurmuştu. Rus haber ajansı Sputnik ise, algı oluşturmak için olaydan sonra son dakika olarak geçtiği haberde saldırıyı düzenleyecek bu kişilerin Türk istihbaratı tarafından görevlendirildiği ve yakalandıkları belirtilmişti. Sputnik'in saldırı haberini Türkiye üzerine yıkması ise, Ankara tepki göstermişti.

Dün Rusya'nın başkenti  Moskova'da ne olmuştu?

Moskova'da yerel meclis seçimlerine muhalif pek çok adayın başvurusunun reddedilmesi yüzünden başlayan protestolarda, şehir yönetimi tarafından izinsiz olduğu için engellenen mitinge polis müdahale etmişti.

Moskova polisi cumartesi akşam geç saatlerde gözaltı sayısının 1074 olarak açıkladı. OVD-Info isimli izleme örgütüne göre ise, saat 22.00'ye kadar 1067 kişi gözaltına alındı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

abdullah

DAha önce muhalif gazetecileri suikastle yokeden, KIRIMI İŞGAL EDİP KIRIMLIULARI AÇIK HAPİSHANEYE ÇEVİREN "SPUTNİKİN DEMOKRAT RUSYASI!", bu kez de muhalefet liderini zehirledi, alerjik reaksiyon diye açıkladı resmi görevlikler arkasından ne çıkacak izliyoruz... Bu DEMOKRASİ KUMKUMASI!?! SPUTNİK, KOMÜNİST DEVLET PRAVDASINDAN DAHA EMPERYALİST VE ZALİM
 • Yanıtla

Sher Ez

Deme yahu sahiden böyle şeyler yapan siteler de mi varmış.Iyiki sizler böyle yöntemleri başkalına karşı kulanmazsız hiç bir zaman, vah be çok kizdım bu sputnike.işte bune ata sözü demişlerdir, sana yapılmasını sevmedigin yöntemi başkalarına yapma diye.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı