• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Şoke eden sözler: Rejim saflarına katılıyorlar

İranlı eski diplomat Emir Musevi, bazı DAEŞ'li teröristlerin Esed rejimine katıldığını açıkladı. Musevi, DAEŞ'lilerin Deyrizor operasyonunda yer aldığını da ekledi.

Yeniakit Publisher
2020-02-10 06:39:00 -
Şoke eden sözler: Rejim saflarına katılıyorlar

İranlı eski diplomat Emir Musevi, esir alınan bazı terörist DAEŞ'lilerin 'hatalarını anlayınca' rejim güçlerine katılarak, Deyrizor operasyonunda yer aldıklarını söyledi. Musevi, Kasım Süleymani konusunda da açıklamalarda bulundu ve Süleymani'nin, Suudi Arabistan'a karşı ılımlı olduğunu söyledi.

Emir Musevi, ABD saldırısında hayatını kaybeden İranlı general Kasım Süleymani'yle ilgili bilinmeyenleri Lübnan'ın el-Meyadin televizyonuna anlattı.

Musevi, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in, Devrim Muhafızları Ordusu ile bölgede İran adına savaşan güçlere, DAEŞ militanı dahi olsalar kendilerine karşı savaşan güçleri öldürmemelerini; bunun yerine esir alarak "ıslah etmelerini" tavsiye ettiğini aktardı.

"Esed Rejimi saflarına katıldılar"

Bu tavsiyenin, Suriye'deki bazı DAEŞ'li teröristlerin rejim saflarına katılmalarına vesile olduğunu anlatan Musevi, şunları kaydetti:

"Suriyeli gençlerden oluşan bazı DAEŞ'li esirler, hatalarını anlayınca günahlarına kefaret olması için Suriye ordusunun saflarında Deyrizor'un kurtarılmasında yer aldı. Hata yaptıklarını anladıkları için bu noktaya geldiler. (Suriye rejimi) bu güçlerden Suriye topraklarını kurtarmak için istifade etti ve (DAEŞ'li esirler) diğer tekfirci güçleri yendi."

Kasım Süleymani Suudi Arabistan hakkında ılımlıydı

Süleymani'nin, İran'ın bölgesel konularda sık sık karşı karşıya geldiği Suudi Arabistan hakkında ılımlı görüşlere sahip olduğunu belirten Musevi, "O, her zaman Suudilere yardımcı olmamız gerektiğini söylerdi. Çünkü Suudilerin hem kendilerine hem de bölgeye zarara neden olan tehlikeli yanılsamalara sahip olduğunu anlatırdı. (Süleymani) Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ya da Bahreyn'den gelen güvenlik yetkilileriyle iletişim kurmayı ve onların görüşlerini dinlemeyi severdi" dedi.

Öte yandan Musevi, Kasım Süleymani'nin Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü'nün Komutanı olduğu dönem içerisinde Latin Amerika ve iki Avrupa ülkesine önemli ziyaretler gerçekleştirdiğini ifade etti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yolcu

Hani dünyada birbuçuk milyar müslüman var derler ya alakası yok gerçek müslüman 500 bin zor çıkar gerisi cahil marjinal münafık hain ALLAH yardımcımız olsun
 • Yanıtla

Güney Doğulu

Hep yazıyoruz: Katil ABD=Katil Rusya=katil İran=katil Esad rejimi= Irkçı siyonist çocuk katili işgalci İSRAİL= PKK= HDP=YPG=DEAŞ= SDG=PYD=BEA=Suudi ailesi hepsi ayni malzeme.. Defolun geldiğiniz yere. Ortadoğuyu kirletiyorsunuz.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı