Skandal tutuklamaya vatandaşlardan sert tepki! #AtatürkİlahDeğildir

Dün Edirne'de 10 Kasım törenleri sırasında 'Atatürk ilah değildir, Allah'ın kanunları var. Atatürk Batı'nın kanunlarını getirdi' sloganı atan 21 yaşındaki Emine Şahin'in, çıkarıldığı mahkemece tutuklandığı öğrenildi. Twitter'dan açılan #AtatürkİlahDeğildir hashtagiyle hukuksuzluğa tepki gösteren vatandaşlar, Şahin'in derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

11 Kasım 2018 Pazar 20:35
Skandal tutuklamaya vatandaşlardan sert tepki! #AtatürkİlahDeğildir

Edirne'de 10 Kasım törenleri sırasında attığı slogan nedeniyle polis tarafından gözaltına alınan üniversite öğrencisi Emine Şahin (21), 'Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret' suçlamasıyla tutuklandı.

Edirne'deki törenlerde, tören alanının yanından geçen Emine Şahin, "Atatürk ilah değildir, Allah'ın kanunları var. Atatürk Batı'nın kanunlarını getirdi" sloganı attı. Polis ekiplerince tören alanından uzaklaştırılarak üzeri ve çantası aranan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi olan Şahin, daha sonra 'Atatürk'e hakaret' suçlamasıyla gözaltına alındı.

'Bu şekilde anmak dinime aykırı'

Edirne Emniyet Müdürlüğü'nde ifadesi alınan Emine Şahin, pişman olmadığını bu şekilde anmanın dinine aykırı olduğunu savunarak tören alanına da bilerek geldiğini söyledi. Geceyi gözaltında geçiren Şahin, işlemlerinin ardından Edirne Adliyesi'ne sevk edildi. Savcılık sorgusunun ardından nöbetçi mahkemeye çıkarılan Emine Şahin, 'Atatürk hatırasına alenen hakaret' suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Twitter'da gündem oldu

Twitter'dan açılan  #AtatürkİlahDeğildir hashtagi ile yaşanan hukuksuzluğa tepki gösteren vatandaşlar, binlerce tweetle durumu protesto etti. #AtatürkİlahDeğildir hashtagiyle Türkiye'de birinciliğe otururken dünya sıralamasında 6'ncı oldu.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Kasım 2018 Pazar 20:35

YORUM YAZ

 • muratmurat4 ay önce
  1-Bence eksik söylemiş. İlah edinenler var. 2-Allah'ın kanunları var : Doğru. 3-Atatürk ? Batının kanunlarını getirdi : Doğru . Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar. Emine kardeşimizin yanındayız. HELAL OLSUN
 • La ilahe illallah La ilahe illallah 4 ay önce
  Bu kızın tutuklanmasına tepki veren kim kendi gibiler Atatürk düşmanları Cumhuriyet Düşmanları ...
 • EmreEmre4 ay önce
  Sizin gibileri alkış mı tutacaktık? ..
 • Kadir KaşıkcıKadir Kaşıkcı4 ay önce
  Muhakkak ki yeri, göğü ve âlemleri yaratan tek bir ilah vardır ve o da Rabbimiz Allah’u Teâlâ’dır! Hüküm ancak O’na aittir. Her kim O’ndan başka bir ilah edinirse bu açık bir küfürdür! Öyleyse sadece heykel ve putlara karşı tepki göstermeyin! Hâşâ Allah’a yeryüzünde söz hakkı yoktur, İslam devlet işlerine karışamaz, hüküm koymada insan Allah’tan daha iyidir diyen laikliğe ve demokrasiye de tepki verin! Bu zehirleri bal ile karıştırarak İslam’danmış gibi gösterme gayretlerine de karşı çıkın! Elbette bu sizin için daha hayırlıdır.
 • halil45halil454 ay önce
  atatürkle yaraticiyi yanyana getirmek akil isi deyil, chp yi kizip yatagi yorgani yakmak gibi bisey. saakin olmak lazim, herseyn yeri ayri
 • MUSLUMAN MUSLUMAN 4 ay önce
  hakım ulkenın karısması ıcınbututuklamayı yapmıstırbız muslumanları kafırkemalıstlerlesavastırmak ıcın busekılde zulm etmıstırummetsusmayacakcanımızıbuyolda vermeye hazırızınsaALLAH .. KARDESIMIZSERBEST BIRAKILACAKINSAALLAH
 • SaidSaid4 ay önce
  Bu kızın hapse atılması Türkiyemin İlahının Allah değil birkaç taş parçası olduğunu gösterir. Bilerek bile gelmişse fikrini söylemiş,ki Hakaret YOK. Zaten herkes kemalist olsaydı neden CHP yaklaşık 70 yıldır İktidar yüzü görmüyor? Ataturk aleyhtarıyım anti kemalistim fikirlerinin hepsine karşıyım ve hiçbir hatırasına saygım yok: Fikrim Bu. İnancımı kabul etmeyen herkese karşıyım... O hakim bir zahmet beni de tutuklasın ama bilsin sadece o genç öğrenci O fikirde değil...
 • cccccc4 ay önce
  Atatürk İlah değildir. Yargı çifte standart ile ülkeyi kutuplaştırıyor Atatürk'e hakaret eden ceza alıyor dine İslama ve İslami değerlere küfür edene bir ceza yok.
 • Rıfat İşçi Almanya.Rıfat İşçi Almanya.4 ay önce
  Emine şahin hanımın " Atatürk ilâh değil" sözü doğru. Gerçeği yansıtıyor.Buna karşı çıkan: Ahmak, ebleh, alçakve kâfirdir. O hareketi, orda yapmamalıydı!Her şeye rağmen tutuklanmasını gerektirecek bir cürmü işlemediği kanaatindeyim. "Fikirler özgürdür."Prensibine ters düşmemesi için, serbest bırakılması gerekir.
 • ErkanErkan4 ay önce
  Atatürk ilah diyen yok zaten...
 • OsmanOsman4 ay önce
  Ben burda Atatürk e hakaret göremiyorum. Bu ülkede düşünce özgürlüğü diye bişey var11 kasımda Anıtkabire gittim girişte Bi görevli sakın sigara içmeyin koku olur atamızın huzuruna çıkacaksınız diyor. Benim oğlum 1. Sınıfta baba Atatürk Allahtan daha büyüktür diyor malum çankayada Bi okulBöyle Bi şey nasıl öğretiyorlar Ya videolara baktım Allahı huzurda secdeye eğilmeyenler Anıtkabir de secdeye eğilen gaziler mi dersiniz gençler mi dersiniz Tamam Atatürk büyük önder ve lider ama hatasız değilya bana göre halifeliği kaldırması büyük yanlıştı şimdi İslam aleminin kan kusması halifeliği olmamasındandır
 • Seyranbayram UstaSeyranbayram Usta4 ay önce
  ... İslam dünyasından şimdiye kadar çıkmış en büyük İslam düşmanıdır, dengi yoktur. Feto bile ondan sonra gelir.
 • uyan tcuyan tc4 ay önce
  bu hakimlerin kökenini araştırın % 80 ni ... kökenlidir. kahrolsun pislik yahudiler ısrael vede sömürge pi.i abd. tc içindeki hıristiyan bilhassa yahudileri çok sıkı denetleyin. chpkk parti değil tc nin içine yahudiler tarafından yerleştirilmiş yahudilerin truva atıdır.chpkk hıristiyanların kurduğu bilhassa yönetiminde yahudilerin türk isimleri altında yönettikleri partidir. atatürkçülük maskeleridir. Nasıl ki dini ve dini duyguları istismar edenler varsa Atatürkü ve onun fikirlerinide istismar edenler var bu chpkk dır (gerçi atatürk'de sebetay selanik ...dir) .chpkk bilhassa bu yahudilerin vede hıristiyanlar destekledikleri partidir. Bu gün yada 50 sene önce iş bankası atatürk hisseleri chpkk da olmasaydı bu gün yada 50 sene önce chpkk diye bir parti olmayacaktı. iş bankası ve bankanın ortaklıkları 450 küsur büyük fabrikalar chpkk nın en büyük arpalığıdır. Atatürk'e dışarıdan yahudilerden gelen emir üzerine , hazineye ait olması gerekirken atatürk hisselerini yönetmesi için chpkk ya devredilmiştir.Atatürk' yahudi olmasaydı zaten yahudilertc nin kurulmasınıda engellerlerdi.(osmanlıyı yıkaniçimizdeki ve dışımızdaki vatan haini yahudilerdir.
 • komünistkomünist4 ay önce
  CHPliyim ve Kemalistim, aynısını bende diyorum, ama Atatürkçülerin saygı duruşunu tapınma manasına hiç getirmedim, CHPlilerin de Atatürk ilahımız dediğini hiç duymadım, bu şahsa söyleyin keşke sabah 10 kasımda 9u 5 geçeanıtkabirde oy verdiği cumhurbaşkanı adayının yüzüne de deseydi,
 • MuzafferMuzaffer4 ay önce
  Bu hanımefendi en kallavi müslümanım diyenlerin gösteremediği peygamberi bir duruş göstermiştir. Yapılanın mana itibariyle anlamı kıyama durmaktır, namazda insan aynı duruşla rabbim dediğine yönelir ta'zim de bulunur. Atatürk ün heykeli önünde bu hareketi yapmak insanı şirke düşürür. Atatürk devletimizin kurucusudur, şayet müslüman olarak ölmüşse onu anmak müslümanım diyenin inancına aykırı olmamalıdır. Hatim yapılıp dualar okunabilir, hayatını anlatan konferanslar tertip edilerek de anılabilir. Hem bu şekilde Atatürk gerçek manada insanlarımızca anlaşılmış olur. Bir yerde zorlama varsa karşısında bir itme kuvveti doğal olarak meydana çıkar.
 • SelimSelim4 ay önce
  Şimdi haki mne yapsın. İçeri almasa malum Kemalist tayfa adamı Fetöcü diye suçlayacak. Ben kanunu bu şekilde yorumlayayım benden çıksın da gitsin hakkını üst mahkemede arasın demiş geçmiştir. Malum şuanki ülke şartları ortada. Ama şahsen ben bu kadının söylediklerinde bir hakaret göremedim.
 • Serkan KayaSerkan Kaya4 ay önce
  Bence bunu suç gibi gösteren kanun ortadan kaldırılmalı...her şeyi M.kamal a hakaret ettiye bağlayıp suç oluşturmaya çalışıyorlar...bu da bir suç... inanclı tıp fakültesinde okuyan kültürlü bir hanımefendi kardeşimiz düşüncesini belirtmiş...nasıl tutuklarlar derhal adaletsizlik giderilmeli....
 • Mehmet aliMehmet ali4 ay önce
  Kardeşimizi serbest bırakın tağut sistemin firavunları. Kişileri ilahlaştıranlara hiç bir tepki yok hatta onlara yalakalara makam verilir HAKKI savunanıda içeri atarsınız yuh size yuh
 • AlperAlper4 ay önce
  Peygambere hakaret edenlere,Tanrıyı yok (ataizm)sayanlara ses çıkarılmıyor ama ,devlet büyüklerine hakarete ceza var.Şimdi bu ülkede devlet büyükleri mi daha makbul yoksa İslamın kutsallarımı mı?siz kara verin.Ayrıca insanlar şiddete başvurmadıkca düşüncelerini ifade edebilmeli,AKP ,yi bunun için iktidara getirdik ama devleti temsil eden biri yanlış da olsa,düşüncesini ifade eden kimsenin özgürlüğünü kısıtlayamaz.
 • Kadir ÇakarKadir Çakar4 ay önce
  Bir Milletvekili yakın bir zamanda TBMM'DE yaptığı konuşmada Allah'a kulluk etmiyorsunuz. ... ediyorsunuz diyordu.
 • kemalistkemalist4 ay önce
  kemalistler ATATÜRK ü ne put nede ilah olarak görmüyor ...
 • Mustafa kemal Mustafa kemal 4 ay önce
  Mustafa Kemal 'in askerleriyiz
 • DoktorDoktor4 ay önce
  Kefere ... diyeni almıyorlar içeri ama buna alıyorlar. Mesele suni gündem oluşturmak. Kancık küffürizm iş başında. Bizim şu an kafiri BOYKOT dememiz gerek. atatürke hangi  ilah demiş ki bu kadın . Ab nin sapık eşcinsel ve pedofil uyum yasalarından kurtulmamız çok daha mühim.
 • Kuzey Kuzey 4 ay önce
  .. bu kadın Fatih sultan mehmetin mezarında böyle bağırsaydı yine sahip çıkılacakmıydı,. Bu kadın birileri tarafından oraya göderilmiş belli bu kadına sahip çıkanlar o kişilerle işbirliği halindemi.. atatürke küfrederler sahip çıkar bazı kesimler o insanlara günahkar bile olsa dinde ölmüş adama ailesine küfredin die hangi ayette yazıyor gösterinde bilelim.. lozana karşı çıkanlar silah kuşanıp ingilizlerle savaşa devam etseydi.. lozan kayıp değildi sadece güç toplamak için bir mola idi.. karşı tarafta çıkar osmanlıda balkanlardan çekildi padişahlar hain der bu mantığa göre.. zaman şu hain bu hain deme zamanı değil yada geçmişi yargılama şuna buna hakaret etme zamanı degil ülke kuşatma altında dibimizde dünya savaşı çıkacak nerdeyese ülkeyi türkiyemi sekize bölmeyeçalışıyolar...
 • şemsişemsi4 ay önce
  Kim ilah dedi? Cevap: kimse demedi. O zaman iktidara yağ çekmek için bu yaygara nedir? Allah isteseydi kurucu başkan M. Kemal değil başka biri olurdu. Boş işlerle uğraşanlar sadece ...lardır.
 • ErtuğrulErtuğrul4 ay önce
  Bu kadınıhapse atan o hakimler kuranı kerimden gafil insanlardır ve bu ayet aklıma geldi. paylaşmak istiyorum.( Sizin ilâhınız ancak kendisinden başka hiçbir ilâh bulunmayan Allah’tır. O, ilmiyle her şeyi kuşatmıştır.TAHA-98 ) .kendi düşüncesini söyleyen bir suçsuz insanı hapse atmaları. haşa atatürk' ü ilah mı zannediyorlar! bunu söyleyen herkesi hapse mi atacaksın. yazık günah, adalet diye bişey görmüyorum.
 • Cemalettin KarakocCemalettin Karakoc4 ay önce
  Demekki bazilarina göre ilahmish ki kötü söz bile aklindan geciremiyorsun. Zamanin fetösünü o gün ingilizler bugünkü feto den patlak verdirmeden iyi kullanmishlardi. Bitsin bu diktatör baski.Yüz yili gecti haala baski ne bu rezillik. Bu ancak K. Kore gibi+ Türkiye gibi+ Suud gibi ülkelerde yasayabilir.
 • MuratMurat4 ay önce
  Dinde zorlama yoktur, Kendi fikrini söyledi diye, hapise mi atılır. Allah hesabını o hakimlerden sorcak elbet. ve ilah değildir. ilah sadece Allahtır.
 • Serkan KayaSerkan Kaya4 ay önce
  Ya böyle zulüm olurmu... kızın suçu ne...ilah değildir derkenyanlış mı söylüyor...sözcü gazetesi denilen paçavra bu haberlerle millete evham vermeye çalışan...akit seni seviyorum ...milletimin sesiol daha güçlü ol
 • 145314534 ay önce
  İsteyen ilah edinebilir ,ahiretde de kendisine faydası olmayanın ilah edinene de faydası olamayacağı gidince görülür.
 • Metin YükselMetin Yüksel4 ay önce
  dogru, ilah degildir. Bilinmeyenler? ..
 • ibrahimibrahim4 ay önce
  bende nefret ediyorum sevmiyorum kardeşim hatta benim sülalem nerdeyse sevmiyor yeter artık zorla sevemeyiz ya islama uymuyor ...
 • CeyhunCeyhun4 ay önce
  M.kemal ilah değildir tabikiHatta bir çok suçu işlemiş halkına zulmetmiş diktatördür Şapka kanunu bunlardan biriDin için,vatan için,hilafet makamının kurtuluşu için canını veren şehitlerin uğruna can verdiği değerlere saldırmıştır m.kemal Mesela; Bu vatanda kurutuş savaşındauğruna can verilen değerlerden biri olan islam dini ve kuran'ın ilk ayeti için"ikra bismihi safsatası" diyen m.Kemale vatanı kurtaran şehitler ne derdi? Bence ilk kurşunu ona sıkardı. Hadi cahil Kemalistler varsa cesaretiniz varsa birazcık düsürstlüğünüz m.Kmail gerçeklerle,tarihi gerçek belgelerle tanıyalım. M.Kemal için koruma kanunu neden var? Hakarete karşı değil herhalde. Çünkü hakaret zaten normal kanunlarda da suç...M.kal için Koruma kanunu m.Kemali gerçekte kim olduğunu gizleme kanunu. Herkes sizin gibi gerizekalı değil,siz yalan karalama ve safsatalarla büyüyen cahiller topluluğusunuz. M.kemal olmasaydı olamazdık diyen hödükler ulan bu gün aynı savaşı vermek zorunda kalsak vatanı düşmana teslim mi edeceksiniz? Gaziantep, Kahramanmaraş ve birçok yerin kuruluşunda m.kemalin izi bile yoktu. Oraları da diğer yerler gibi kurtaran dindar Osmanlı Türk halkıydı. Nasıl ki 15 temmuzda vatan için canını veren dindar Türk halkıyken ,darbecileri alkışlayan, işgali aşkışlayan hain tayfa bu gün Kemalist ...
 • Kocasolak Kocasolak 4 ay önce
  Bu hakimler M.Kemali ilah sanıyor galiba, yoksa niye tutuklasınlar ki.
 • Yusuf canYusuf can4 ay önce
  Bir insan nasıl ilan olabilir,biri izah etsin,izah edemez,ilah ölmez,öldürülemez,aldığınız nefesi onun sayesinde alırsınız,hesap vermez hesap sorar,yok ben illa başka ilah edineceği diyen varsao ilahinin huzurunda öbür tarafa gönderildim,camimizde gelmeyin
 • receprecep4 ay önce
  hadi oradan vatandastan tepki imiş ne tepkisi bu tutuklamaya karsı gelen vatan hainidir bu kadar atatürk düsmanı olunmaz be
 • sonersoner4 ay önce
  Fikrini söylemiş, hakaret etmemişki, bu hapse atmak nedir..
 • EkremEkrem4 ay önce
  Zor adam olur bu ülke
 • HasanHasan4 ay önce
  ... bir kac usutuk disinda kimse ataturkun ilah oldugunu iddaa etmiyor.
 • Yavuz 1517Yavuz 15174 ay önce
  chp zihniyeti mustafa kemal'i resmen putlaştırıyor. Mustafa kemal sadece bir insan.Ve cumhuriyeti silâh arkadaşları ile beraber kurdu. Kurtuluş savaşını bu büyük millet ile beraber yaptı. Kurtuluş savaşını tek başına kazanmadı. Kızcağız sadece düşüncesini ifade etti.Kimse kimseyi sevmek zorunda değil. Saygı duymak zorunda da değil. KİMSE KİMSEYİ SEVDİĞİ KİMSEYE SEVMEYE ZORLUYAMAZ. Bir millet düşünün, bir ülkeyi ve milleti kurtardığı düşünülen insanla arasına kanunla korku duvarı örülüyor. Dünya da kendi halkına karşı kanunla korunan başka bir lider yoktur her halde. Üniversite öğrencisi derhal serbest bırakılmalı ve bu tür saçmalıklara son verilmeli artık.
 • Murat Murat 4 ay önce
  Adam. Doğru. Söylemiş. Atatürk. Türkiye kurtarmayı. Lozan. Annaşması. Niye. İmzalandı. Lozan. Teslim. Olmaktır
 • Murat Murat 4 ay önce
  Adam. Doğru. Söylemiş. Atatürk. Türkiye kurtarmayı. Lozan. Annaşması. Niye. İmzalandı. Lozan. Teslim. Olmaktır
 • AlparslanAlparslan4 ay önce
  sanki kemalistler iktidarda ve bu zulmu sanki kemalistler yapiyor. Kara topraga girdimi bu adaletsizlik ile muslumana kan kusturanlar ALLAH' in gazabini tadacaklar ama isin garibi muktedir olamayan kemalistlerin baskisina boyun egen ve dik duramayan bir iktidar oldugu anlasiliyor. Ne gariptir ki milletimiz her donemde canini ortaya koyarak destekledigi ak parti ve sayin baskan ERDOGAN in gucu yetmiyor ve koktendinsizler iktidari yonetiyor.
 • FeritFerit4 ay önce
  Bu atatürk koruma kanununu kim değişecek.bu fitne bitsin.
 • FerhatFerhat4 ay önce
  Iffetli ve izzetli bir türk kadininin dogruyu haykirmasi bir suc teskil etmez. Cesatetinden dolayi bu iffetli ve mümin bayani tebrik ediyorum. Bütün müminler Avrupa konseyinin bugünkü hukuki dayatma ve reforlarini ve gecmiste bati ve ahlaksiz zihniyetin yurdumuzda gerceklestirmis oldugu reform ve inkilablari red ediyoruz. ALLAH düsmanligi yapmak ve hertürlüizguncukugu ve azginligi savunmak insanin hakki ve ifade özgürlügü olarak hukuken korunur ikem niye digruyu söyleyen bu mümin bacimiz fikirlerinden dolayi yargilanmakta? Biz bu azgin ve bozgunculuk yapan adaleti kabul etmiyoruz ve derhal bu bacimizin serbest birakilmasini talep ediyoruz.
 • DoktorDoktor4 ay önce
  farkindamisiniz. Ant meselesini öztürk yilmaz eline yüuzüne bulastirdi. Hemen ardindan bu kadini sürdüler piasaya. Bundan önce de atatürk bir b.k degil diyen birini sürmüslerdi. Kim ilah dedi de simdi sen ciktin piyasaya be cocuk. Hep böyle genc peceli kizlari bulurlar bu isler icin. Bu sacmaliklari tartismanin yerine kafiri nasil BOYKOT ederiz onu tartismaliyiz.
 • MustafaMustafa4 ay önce
  Atatürk ilah değildir!
 • mikâil okuroğlumikâil okuroğlu4 ay önce
  zorla sevgi saygı geri teper vede kanunla hiçde olmaz.
 • SancakSancak4 ay önce
  Kadın doğru söylemiş atatürk ilah değildir,o da bir fanidir,netekim göçüp gitmiştir.
 • hsnhsn4 ay önce
  Provakasyon amaçlı bie girişim birilerinden para dahi almış olabilir parayı verenlerde atatürkçü kimlikli kişilerdir
 • Şeref KazanŞeref Kazan4 ay önce
  ALLAH cc bu adalete ve mensuplarına Lanet etsin AMİN
 • MuratMurat4 ay önce
  Dogru demis kadin ataturk ilah mi haşa.yalanmi bati kanunlarini getirmedimi? Niye tutuklandi ?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019