Skandal laiklik yasası kabul edildi! Müslüman kadınlara başörtüsü yasaklandı

İsviçre'nin Cenevre kantonunda, Müslümanların ve bazı partilerin şiddetle karşı çıktığı ve yapılan referandumda yüzde 55 ile kabul edilen laiklik yasası ile Müslüman kadınların resmi kurumlarda başörtüsüyle çalışması yasaklandı

11 Şubat 2019 Pazartesi 01:20
Skandal laiklik yasası kabul edildi! Müslüman kadınlara başörtüsü yasaklandı

İsviçre'nin Cenevre kantonunda, Müslümanları ve başörtülü kadınları hedef aldığı belirtilen laiklik yasası, yapılan referandumda kabul edildi.

Cenevre Kantonu Büyük Meclisi, uzun süredir tartışılan devlet ve dinler arasındaki ilişkiyi çerçevelendiren laiklik yasasını geçen nisan ayının son haftasında onaylamıştı.

Değişikliğe karşı çıkan muhalefet partileri ve sivil toplum kuruluşları ise yasayı referanduma götürebilmek için gerekli 5 bin 227 imza için kampanya başlatmış, 8 binin üzerinde imza toplanarak yasa referanduma taşınmıştı.

Cenevre kantonunda bugün yapılan referandumun resmi olmayan sonuçlarına göre, halkın yüzde 45'i laiklik yasasına karşı oy kullandı.

Katılımcıların yüzde 55 ise yasanın kabul edilmesi yönünde oy kullanırken, katılımın yüzde 43 gibi düşük oranda gerçekleşmesi dikkati çekti.

Dini sembollerin resmi kurum ve kuruluşlarda yasaklanmasını içeren yasanın, Cenevre'deki sol partiler ve sivil toplum kuruluşlarınca aslında Müslümanları ve başörtülü kadınları hedef aldığı belirtiliyordu.

"Yasanın değişmesi için her yolu deneyeceğiz"

Cenevre Kantonu Büyük Meclisinin kabul ettiği yasanın referanduma taşınmasında büyük rol oynayan emekli öğretmen Bilal Ramazan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Referandumu kıl payı kaybettik ama sonuçtan memnunuz. Bu yasa tamamen İslamofobik bir yasadır. Sonuna kadar savaşacağız." dedi.

"Bu yasanın uygulamaya geçirilmesiyle kendisine dokunulan her bir Müslüman kadının hakkını yasalar çerçevesinde sonuna kadar savunacağız." diyen Ramazan, yasanın iptali için üst mahkemeye gideceklerini belirtti.

Ramazan, Cenevre kantonu meclisinin demokrasiye ve uluslararası insan hakları hukukuna saygı göstermediğini vurgulayarak, "Cenevre kantonu insanların nasıl giyinip giyinemeyeceğine karar veremez. Bu yasanın değişmesi için her yolu deneyeceğiz." diye konuştu.

Başörtüsü nedeniyle işinden olabilecek her Müslüman kadının davasının kendi davaları olacağının altını çizen Ramazan, bu kişilere hukuki destek vereceklerini de aktardı.

Ramazan, İsviçre'de kadınların seçme seçilme hakkını, yüzyıl süren mücadelenin ardından 1971 yılında kazandığını anımsatarak, referandumda aldıkları yüzde 45 destek oyunun kendileri için başarı olduğunu kaydetti.

"Gerekirse AİHM'e kadar gideceğiz"

Uluslararası İnsan Hakları ve Kalkınma İttifakı Derneği Başkanı Ender Demirtaş ise referandumda kabul edilen laiklik yasasına tepki gösterdi. Demirtaş, söz konusu yasayı Cenevre Anayasa Mahkemesine götürmek için hazırlıklara başladıklarını belirtti.

Demirtaş, Anayasa Mahkemesinin olumsuz görüş bildirmesi durumunda yasayı federal mahkemelere taşıyacaklarını, gerekirse de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) gideceklerini söyledi.

Demirtaş, "Kanun laiklik kisvesi altında kabul edildi ama tamamen Müslüman kadınların kamusal olanlarda başörtüsüyle çalışmasını engellemek için getirildiği ortada. Yasa kabul edilemez. Tamamen İslamofobinin yasalaştırılması anlamına geliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Cenevre'de kabul edilen laiklik yasasının diğer kantonlarda kabul edilmemesi uyarısında bulunan Demirtaş, "Buradan Avrupa'daki Müslümanlara sesleniyorum. Cenevre'de kabul edilen yasa tüm Avrupa'ya sıçrayabilir. Avrupa'daki tüm Müslüman STK'ler şimdiden gerekli hukuki tedbirleri almalı." diye konuştu.

Demirtaş, Anayasa Mahkemesine itiraz için 30 gün süreleri olduğunu sözlerine ekledi.

"Yasanın kabulünde yerel basın büyük rol oynadı"

Cenevre Müslüman Dernekleri Birliği Başkanı Yavuz Durukan ise Cenevre'deki Müslüman gençlerin azınlık olmalarına rağmen yasaya karşı örnek bir kampanya yürüttüklerini belirtti.

Durukan, sosyal medyada yasaya karşı etkin mücadele vermelerine rağmen, Cenevre'deki yerel basının, yasanın kabulünde büyük rol oynadığına dikkati çekti.

Yasada, başörtüsü yasağına, Müslümanların tepkisini çekmemek için açıkça belirtilmediğine vurgu yapan Durukan, "Ama dini sembollerin yasaklanması kisvesi altında Cenevre'de başörtüsü kamusal alanlarda yasaklandı. Bu yasayı sindirmemiz mümkün değil. Değişmesi için her türlü hukuksal hakkımızı kullanacağız." dedi.

Yaklaşık 500 bin nüfusulu Cenevre'nin yüzde 6'sını Müslümanlar oluşturuyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Şubat 2019 Pazartesi 01:20

YORUM YAZ

 • AlperAlper8 ay önce
  Önce sözde islam ülkelerini eleştirin,samisiyseniz.Kuranın yasakları en çok Ortadoğu ülkelerinde çiğneniyor,başta katliamlar,faiz,kumar,fuhuş,rüşvet,yolsuzluklar,rant,,vb. ama onları destekleyen,şakşaklayan,yaptıklarını görmezden gelip,üstünü örten kim?
 • VAGIFVAGIF8 ay önce
  Dovletkullugunda Isvecrelileri muselman olkelerinde neinkikabul etmezlerhetta yakinburakmazlar...Isvecrelikohumkardasmidovlerkullugunaalsinlar??
 • AliAli8 ay önce
  hıcbır etkım olmayabılır. ama alman ve fransız malı asla almıyorum. alman arabası alacak gucum var hamdolsun ama japon arabasını tercıh edıyorum. bu ulkeler muslumanlara acık acık dusmanlık ederken paramın bunlara gıtmesıne ıcın elvermıyor. ısvıcre de lısteme gırdı. artık Migros, Nestle, Nescafe, Lindt, Isvıcre saat markaları (Tıssot, Swatch vs)'na verecek param yok.
 • AliAli8 ay önce
  hülya, ogren de gel! Saudı Arabıstanda musluman olmayan kadınların baslarını acmaları zorunludur. Esas olan muslumanın musluman, gayrımuslımın de gayrımuslım olarak tanınmasıdır. Yanı Suud kanunları herkesın kendısı gıbı olmasını talep eder, herkesın muslumanmıs gıbı davranmasını degıl!
 • Ax111Ax1118 ay önce
  "hülya" rumuzlu yorumcu hanım, onlara gelince demokrasi oluyor, milli irade oluyor, insan hakları oluyor. Bize gelin endişe verici oluyor, kaygı verici oluyor. Bizim milli irade, hakkımız yok mu? Onların teröristi iyi oluyor da bizim olmayan teröristimiz neden kötü oluyor.?! Geeeeç sen bu ayakları. Miadı doldu bu numaraların.
 • cccccc8 ay önce
  Laiklik denen düzen Müslümana zulüm düzenidir. Adı din ve devlet işlerini ayırmak ama nedense Devlet Dine karışır imamına kadar seçer ama din devlete karışmaz yersen uyuma Müslüman.
 • Hayri Hayri 8 ay önce
  Yorumlara bakıyorum da yasaklamaya milli irade diyen, Müslümanlığı sadece Arap ülkeleri olarak gören kusura kalmasınlar da dar kafalı, cahilce yorumlar var. Başta Türkiye olmak üzere bir çok müslüman ülke de rahatça gezecekler, tatil yapacaklarbunları görmeyip, arap ülkeleri üzerinden kıyaslama yapacaksınız. Meğerse içimizde ne kadar çok başörtüsüne düşmanca tavır takınan varmış. Hala başörtüsüne yasağı savunan zihniyet bu ülkeden çıkıyorsa. Onların tamamına yazıklar olsun. Bizim ülkemizde de yıllarca başörtüsü yasağı vardı, kaldırıldı. Ne zararı oldu. Başörtülüler kime ne zarar verdi. AYIPTIR ARTIK BAŞÖRTÜSÜ YASAKLAMALARINI DESTEKLEMEK. NEREDE OLURSA OLSUN.
 • m:am:a8 ay önce
  gelun bizde yasayun elungavuru yanluş yapayı
 • intertiumintertium8 ay önce
  medeniyet olamayan yıkılır avrupa da islam yayılmaya devam ediyor panik reflex avrupa bunu yapıyor ama kendi bindiği dalı keser bu şekilde ancak
 • hülyahülya8 ay önce
  milli irade.yapacak bir şey yok.siz arabistanda veya başka arap ülkesinde başınız açık gezebilirmisiniz?
 • ihsanihsan8 ay önce
  sahtekar avrupa hani insan hakaları özgürlük demokrasi allah kahretsin sizi
 • ......8 ay önce
  AB'yi, laikliği,sözde çağdaşlığı ne zannediyordunuz.?! Masum, sevimli, rengarenk, tatlı mı talı, güzel mi güzel bir kuş mu zannediyordunuz? İşte şimdi tam tersine gerçek yüzünü görün. AB dediğiniz yırtıcı pençeleri olan, acımasız, delici ve keskin gagalı bir kuş olduğunu görün. Yükseklerden uçması iyiliğinden değil bilakis avcılığının, yırtıcılığının gereği. Daha bugünler AB'nin iyi günleri, ileride daha neler göreceğiz. Bir birlerini bile yiyecekler. Biraz zaman.
 • AhmedAhmed8 ay önce
  Musluman gibi yasamak isteyen musluman ulkeye gider. Ayrica sarap hristiyanlar icin kutsaldir. Ama siz suudi arabistanda sarap icen hristiyan gorebilir misiniz? Hayir, o yuzden yasa gayette haklidir. Cunku oranin halki bu sonucu istemistir.
 • FarukFaruk8 ay önce
  Dünya döndükçe şeytanın papucu kuru. Ama avaneleri neden ders alamaz anlamak mümkün değil. Mazlumun ahı, devirir şahı... Her yasağınız, silkinip kendimize gelmemize sebep olacak inşallah...
 • ihsanihsan8 ay önce
  İsviçre ga
 • ademadem8 ay önce
  ülkede ekonomiyi zirveye çıkarıp cazibe merkezi haline gelemediğimize...Avrupa'dan tersine göçü yaşatamayacağımzagöre ..ne yapalım bizde bize yakışanı yapacağız demektir.. ne mi yapacağız bu meseleyiseçim meydanlarında tepe tepe kullanacağız demektir
 • yusuf toygunyusuf toygun8 ay önce
  başörtüsü elbette laikliğe aykırıdır. kim aksini iddia ederse ya cahildir, ya sinsi.
 • EkremEkrem8 ay önce
  Benim anlamadığım dünyada 57 Müslüman ülke var, ama bu ülkelerden iltica edenler neden hep gavur Avrupa ülkelerine gidiyorlar? Müslüman gibi yaşamak istiyorsan Müslüman ülkesine iltica et o zaman.
 • şeref....şeref....8 ay önce
  cok guzel ve doğru bir uygulama derhal her ülkedetürkiyedede yasaklanmalı
 • erman erman 8 ay önce
  müslüman ülkelerde avrupalı başı açık rahatça gezemiyorsa avrupada başörtüsü yasaklandı diye HAVLAMAYACAKSINIZ !
 • Modern Laik Hassan WeltmeisterModern Laik Hassan Weltmeister8 ay önce
  Hemen, hemen güzel Deutschland schöne Holland und Denmark her yerde yasak gelsin. Görüntü cok bozuluyor. Hic yakismiyorlar Europe`ye. Gerici bir durum.
 • adullah sivriadullah sivri8 ay önce
  Allah.cc den korkan dini bütün akit yazari din kardeslerim bu bas örtüsünün rantini yiyenler yüzünden avrupa yasakliyor kavakci ailesine bak malezyada konsolos kardesleri akp de kizi sarayda ya kardeslerim Allah cc nin rizasi icin yazin sülün Osmanin hirsizligini,adam kayirdigini serefsiz,namussuz onun bunun cocugu sülün osman 1950 de devletin satmadik malini birakmamis
 • Sevgi PolatSevgi Polat8 ay önce
  Tum Avrupaya sicrar bu durum yakinda, tedbir almak lazim.
 • direnmek anlamsızdirenmek anlamsız8 ay önce
  Bütün Avrupa müslüman olmaya hazırlansın, günler yakın.
 • HanzoHanzo8 ay önce
  Safları sıkı tutmazsak bize nefes almayı bile yasaklarlar. Kafirin işi gücü bu. Kendine güvenmeyen bir gevur kisvesi var karşımızda. Haramzadelikte sınır tanımazlar.
 • Vatandaş Vatandaş 8 ay önce
  Eee onlarda orda yasamasin ermenistana prd almanyaya prd sudana gitsin napacaz simdi eyyy amerika eyyy tramp vermem papazı mi diyecegiz yoksa vatikana ailecek ziyaretemi!!!!
 • komünistkomünist8 ay önce
  yazık, eskiden en azından kükreyenler olurdu şimdi miyavlayanlar bile kalmaz, bu duruma karşı, ihtiyaçları var, avrupaya

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Ekim 2019