• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Şimdi de bakın nereye gidiyorlar

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, New York'taki temalarının ardından Ercan Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, yarın müzakerecilerin yeniden bir araya geleceğini belirtirken, kendisinin de Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile birlikte Limasol'da bir tiyatro oyunu izleyeceklerini söyledi.

2015-06-07 16:10:00 -
Şimdi de bakın nereye gidiyorlar

Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum lider Anastasiadis ile yarın gece Limasol'da Yaşar Ersoy'un sahneleyeceği bir tiyatro oyununu izleyeceklerini aktardı.

AKINCI: KKTC'DE DE BENZERİ BİR KÜLTÜREL ETKİNLİKTE BİR ARAYA GELECEĞİZ

Anastasiadis ile topluma olumlu bir mesaj vermeyi amaçladıklarını vurgulayan Akıncı, bur tür kültürel bir etkinliği gelecek günlerde Kuzey'de de tekrarlayacaklarını ekledi.
Kıbrıs basını da, Akıncı ile Anastasiadis'in 'Rumca Küstüm Türkçe Kırıldım' oyununu izleyeceklerini yazdı.
Öte yandan Akıncı, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüşmesinde Kıbrıs Türk toplumunun başlattığı çözüm bulma çabalarını sürdüreceğini ve çözüm vizyonunu paylaşma fırsatı bulduklarını kaydetti.
KKTC lideri, "BM Genel Sekreteri ile görüşme çok olumlu bir atmosfer içinde gerçekleşti. New York'ta Kıbrıs Türk halkının haklarını koruyarak eşitlikçi çözüme olan bağlılığını anlatma fırsatı bulduk" vurgusunu yaptı.

'YARINDAN İTİBAREN YOLCULUĞUMUZ KIBRIS'TA ÇÖZÜME, KALICI BARIŞA DOĞRU DEVAM EDECEK'

Akıncı şunları söyledi: "Yarından itibaren yolculuğumuz Kıbrıs'ta çözüme, kalıcı barışa doğru devam edecek. Yarın müzakereciler yeniden bir araya gelecek. 17 Haziran'da liderler üçüncü resmi toplantısını yapacak. Temennimiz iki kesimli iki toplumlu, tarafların siyasi eşitliğine saygı gösteren, tarafların güvenliğini içerecek, herkesin barış ve huzur içinde yaşayabileceği, özellikle gelecek kuşakların artık belirsizlikten kurtulacağı ve Kıbrıs Türk halkının uluslararası hukukun bir parçası olacağı yeni bir döneme girmektir."

'BEŞPARMAK DAĞLARI'NDAKİ MAYINLAR KONUSUNDA BM'NİN DEVREYE GİRMESİNİ İSTEDİK'

Çözüm konusundaki vizyonlarının paylaşılıp teyit edilmesinin ötesinde Ban'ın çözüme yönelik somut bir talepleri olduğuna işaret eden Akıncı, Rum tarafının güven arttırıcı önlemeler paketi çerçevesinde bildirdiği 'Beşparmak Dağları'ndaki mayın tarlalarının tespiti ve temizlenmesi' konusunda BM'nin bu konudaki uzman kuruluşu UNMAS'ın devreye sokulmasını istediklerini vurguladı.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı