• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

SGK ödenmiş primin iadesi nasıl alınır? Kimler prim iadesi alabilir?

Sigorta prim ödemesi geri nasıl alınır? Yıllarca emeklilik hayali kurarak yaş ve prim şartlarını tamamlamak için çalışmaktadırlar. Ancak hayat şartları nedeniyle bazen hayal edilen emeklilik sadece hayalde kalabiliyor. Emekli olmak için emeklilik şartlarını yerine getiremeyen vatandaşlar eğer talep ederler ise SGK kurumuna ödenmiş prim günlerini iadesini talep edebilirler. Peki sigortaya ödenen primlerin iadesi için gerekli şartları neler? Sigorta primleri nasıl geri alınır? Prim iade yaşı kaç?

Yeniakit Publisher
2020-02-17 09:10:00 - 2020-02-17 09:11:06
SGK ödenmiş primin iadesi nasıl alınır? Kimler prim iadesi alabilir?

SGK'dan para nasıl alınır? Sigorta prim ödemesi geri nasıl alınır? Yıllarca emeklilik hayali kurarak yaş ve prim şartlarını tamamlamak için çalışmaktadırlar. Ancak hayat şartları nedeniyle bazen hayal edilen emeklilik sadece hayalde kalabiliyor. Emekli olmak için emeklilik şartlarını yerine getiremeyen vatandaşlar eğer talep ederler ise SGK kurumuna ödenmiş prim günlerini iadesini talep edebilirler. Peki sigortaya ödenen primlerin iadesi için gerekli şartları neler? Sigorta primleri nasıl geri alınır? Prim iade yaşı kaç?

SGK, SSK'dan emeklilere, memurlara ve işçilere toplu para iadesi müjdesi geldi. Bu parayı almak için SGK'ya dilekçe ile başvurmak gerekiyor. Otomatik olarak yapılmayan işlemlerde de direkt olarak SGK'ya başvuru yapılması gerekiyor. SGK, SSK'dan emeklilere, memurlara ve işçilere toplu para iadesi müjdesi geldi. Halen uygulamada olan düzenlemeye göre, 5510 Sayılı Kanun sadece kadın ise 58, erkek ise 60 yaşında olmasına karşın primi emekli olmaya yetmeyene toptan ödeme yapılmasına imkan sağlıyor. Kimler prim iadesi alabilir? Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan da ödenen primlerin iadesini talep etmeniz için istenen bir takım şartlar mevcut olmaktadır. İstenen şartları sağladığınız takdirde prim iade talebiniz kabul edilecektir. Peki Kimler prim iadesi alabilir? İşte detaylar...

Kimler prim iadesi alabilir? 

Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olanlar

Kendine ait bir işyeri olmayanlar

Prim gün sayısı nedeni ile dul ve yetim maaşı alamayanlar,

Maaşı yüksek olan ve birden fazla işte çalışmış olanlar,

İstenen yaş şartı olsa bile yeteri kadar ödenmiş primi olmayanlar,

Sigortalı vatandaştan yanlış ve yersiz prim ödeneği tespit edilmiş olanlar,

Yaşı emekli olmaya yetmeyenler prim iade talebinde bulunamamaktadır.

SGK toptan ödeme hesaplaması nasıl yapılır?

Malullük, yaşlılık ve ölüm aylığı için yatırılmış olan tutarın başlangıç tarihinden bitiş tarihine kadar geçen sürede; her yıl güncellenen kat sayı ile beraber bu tutar güncellenmektedir. Bu sayede gerçek ödeme miktarının hesaplanması yapılabilmektedir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

mehmet bülbül

Bu primi nasil alirim bana verirler mi
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23