Sebzede ucuzluğun formülü: “KDV yüzde 8’den 1’e indirilsin”

‘Enflasyonla Topyekun Mücadele’ ile tanzim satış uygulaması sürerken, Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), gıda ürünlerinde KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesini talep etti.

18 Nisan 2019 Perşembe 11:17
Sebzede ucuzluğun formülü: “KDV yüzde 8’den 1’e indirilsin”

 Buğra Kardan 

Enflasyonla Topyekun Mücadele’ ile tanzim satış uygulaması sürerken, Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), gıda ürünlerinde KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesini talep etti. TPF tarafından düzenlenen, gıda perakende sektörünün en büyük konferans ve fuar organizasyonu Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) etkinliği, Haliç Kongre Merkezi’nde başladı.

Hükümetten 4 istek

Bu yıl “değer” temasıyla 11’incisi düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan TPF Başkanı Mustafa Altunbilek, yaşanan ekonomik durumlar nedeniyle sektörün zaman zaman vatandaşlarla karşı karşıya kalmak zorunda bırakıldığını belirterek, maliyetlerin her geçen gün arttığı, operasyonel kârlılıkların düştüğü büyük bir rekabet girdabında kürek çektiklerini aktardı. Hükümetten üzerinde çalışılan başta perakende yasası ve hal yasasını ivedilikle tamamlamasını rica ettiklerini dile getiren Altunbilek, 4 konuda destek beklediklerini söyledi. Altunbilek, “Destek isteğimizin başında market açılışları geliyor. Yan yana marketler açılmaz ve market sayılarına düzenleme getirilip indirim mağazaları konusunda önlem alınırsa, rekabette avantaj kazanacağız ki bu konuya uzun zamandır dikkat çekmeye çalışıyoruz” dedi.

Çalışma saatine düzenleme

Altunbilek, şunları söyledi: “İkinci düzenleme isteğimiz çalışma saatleri hakkında. Çalışma saatlerine yapılacak düzenleme ile bizler ertesi güne daha iyi hazırlanacağız. Biz mesaimizi bitirip marketlerimizi kapatınca, küçük esnaf daha rahat nefes alacak. Üçüncü destek talebimiz haftanın bir gününün tatil olması.

Geri dönüşü hızlı olacak

Altunbilek, dördüncü taleplerinin ise, “vergi indirimi” olduğunu kaydederek, yerel zincir marketlerde manav, kırmızı et, bakliyat, unlu mamuller, zeytin ve zeytinyağı ürünlerinde KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesinin vatandaşa yarayacağını vurguladı.

Sağlanacak indirimle sepetlerin daha ucuza dolacağını aktaran Altunbilek, bu ürünlerin tüketicilerin en çok ihtiyaç duyduğu, geri dönüşün en hızlı alınacağı ürünler olduğunu söyledi.

Bu arada patates ithalatında 20 Nisan itibarıyla süresi dolacak “sıfır gümrük vergisi” uygulaması, 31 Mayıs’a kadar devam edecek.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Nisan 2019 Perşembe 11:17

YORUM YAZ

 • MücahitMücahit1 ay önce
  Tabi KDV sıfıra insin haketmiyenler kazansın
 • şükrüşükrü1 ay önce
  Ne kadar uyanıklar var yarabbi neymiş kdv düşsünmüş yahu şu kar marjı ne niye bunlar oluyor demek yokta vur abalının sırtınaALLAH.a inandıklarını sanmıyorumda bunlar küllün cehennemlik rabbim cehennemin en harlı yerine koysun bunları.Devletini değilde kendi cebini düşünenleride.
 • Başoğlu Başoğlu 1 ay önce
  %1 e inse ne olacak. Mazotta düşürsünler vergiyi. Çiftçiye ucuz mazot versinler. Elektrik , şu ve gübre desteği versinler. Maliyetler artmadı diyen arkadaş ; gel bir günlüğüne seraları gezelim. Bakalım artmış mı artmamış mı? Nerde yaşıyorsun merak ettim doğrusu.
 • FatmaFatma1 ay önce
  KDV indirilsede sebze ve meyve ucuzlamaz aradaki fark komisyoncunun marketin cebine gider vatandaş yine pahalı meyve sebze yer
 • HüseyinHüseyin1 ay önce
  Kesinlikle indirmeyin bu Papaz'lar siz kdv yi indirseniz bile milleti daha çok soymaya ve ceplerini bu kez daha çok doldurmaya devam ederler.
 • FatihFatih1 ay önce
  hayır kdv aynen kalsın, çünkü vatandaş için yapılan indirim etiketlere yansımayıp uyanıkların cebinde kalır
 • nnbnnb1 ay önce
  inanma. MİLLETİ SOYDUKLARIGİBİDEVLETİ SOYACAKLAR.bu dernek ve birliklerfetöye bağlı.
 • nnbnnb1 ay önce
  maliyet felan arttığı yok.Bunların babaları, PİYASAYA MAL VERMEYİN ,EMİR VERİYOR. fiyatı tırmandırıyor. GİTSİN RUSYA DA FİYAT TIRMANDIRSIN, BAKALIM KAÇ RUBLE KAZANACAK !! nefes alabilecek mi
 • ZAFERZAFER1 ay önce
  KESİN ÇÖZÜM DEĞİLDİR. İNSANLARDA AÇGÖZLÜLÜK, FIRSATÇILIK, DAHA FAZLA KAZANMA HIRSI OLDUKÇA VE İNSANLARIN EN ZAYIF NOKTALARINDAN BİRİ OLAN EKONOMİK ALANDA ÜLKEYE AYAR VERMENİN SEBZE FİYATLARI ÜZERİNDEN TUTTUĞUNU GÖREN DIŞ DÜŞMAN VE ONLARIN YERLİ İŞBİRLİKÇİSİ BAZI HAİNLERDE VATAN DÜŞMANLIĞI DEVAM ETTİKÇE, AHLAK VE MANEVİYAT İLE VATAN VE MİLLET SEVGİSİ OLMADIĞI MÜDDETÇE BU FİYATLAR DÜŞŞŞŞMMMMEEEEEEZZZZZZ.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Mayıs 2019