• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Savaş jetlerini rafa kaldırdılar!

Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri, F/A-18 Super Hornet Blok II savaş uçaklarını rafa kaldırdı. Yaklaşık 35 yıldır Avustralya hava savunmasının bel kemiğini oluşturan F/A-18 Hornet'ler için son bir gösteri uçuşu gerçekleştirildi ve uçaklar emekliye ayrıldı.

Yeniakit Publisher
2021-11-30 20:42:00 -
Savaş jetlerini rafa kaldırdılar!

35 yıldan fazla bir süredir Avustralya hava savunmasında önemli rol oynayan F / A-18A ve B Hornet'lerin hikayesi sona eriyor. Ülkede Hornet'ler için bir veda töreni düzenlendi. Hava Kuvvetleri Komutanı Mel Hupfeld Savunma Bakanı Peter Dutton da katılımıyla Hornet jetleri için son bir uçuş gösterisi yapıldı.

1985'ten beri "Klasik Hornet" Avustralyalılara hizmet veriyordu. O zamandan beri, çift motorlu avcı uçağında yaklaşık 408.000 uçuş saati biriktirdi ve uzmanlar söz konusu jetlerin çok az arıza yaptığını bildirdi. Senelerdir hizmet veren Hornet'in, yalnızca dört kez kaza yaptığı bildirildi. Hava kuvvetlerinde söz konuş klasik Hornet'lerin yerini F-35A'lar alacak. Öte yandan hava kuvvetleri şimdiden 44 adet Stealth Fighter'ın da siparişini vermiş durumda.

Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri, kasım ayı başında yaptğı açıklamada ABD'den 4 yeni F-35A hayalet savaş uçağı teslim aldığını açıklamıştı. Avustralya ordusu, son teslimat ile birlikte 41 beşinci nesil hayalet savaş uçağına sahip olmuş oldu.

Gelişmiş gizliliği, avcı hızı ve çevikliği, gelişmiş görev sistemleri, tamamen kaynaşmış sensör bilgileri, ağ özellikli operasyonlar ve son teknoloji sürdürülebilirlik ile birleştiren beşinci nesil bir avcı uçağı olarak bilinen F35'lerin ilk çifti, 10 Aralık 2018'de Sidney'in kuzeyindeki RAAF Üssü Williamtown'a ulaşmıştı.

Avustralya Biden'ın iktidara gelmesi sonrası ABD ile daha güçlü ilişkiler kuruyor. Avustralya, Fransız Naval Group ile 2016 yılında imzalanan ve 12 geleneksel dizel elektrikli denizaltı inşasını öngören, 90 milyar Avustralya doları (yaklaşık 65.5 milyar ABD doları) tutarındaki sözleşmeyi iptal ederek ABD ve Birleşik Krallık ile anlaşma imzalamıştı.

Krize neden olmuştu

Anlaşmanın iptali Fransa ile Avustralya arasında krize yol açmış, Fransa tepki olarak Canberra ve Washington büyükelçilerini geri çekmişti.

Morrison, anlaşmanın iptali hakkında Fransa'yı önceden bilgilendirdiklerini belirtmişti. Ancak iki ülke arasındaki kriz sürüyor.

Kaynak: Star.com.tr

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Şeyh Şamil

Suz tüm orduyu da rafa kaldırın. Avustralyanın düşmanı mı var? Koloniyal güç olarak Ingiliz maşalığı dışında görevi de yok.

Salihce

Bizde ise hacı murat misali F16 ya devam. Vah halimize!
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23