• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Sağlık-sen Genel Başkanı Semih Durmuş: Sağlık hizmeti Türkiye'de hava gibi bedava olarak veriliyor

Yeniakit.com.tr canlı yayınına katılan Sağlık-sen Genel Başkanı ve Memursen Genel Sekreteri Semih Durmuş "Sağlık hizmeti Türkiye'de hava gibi bedava olarak veriliyor." dedi.

Yeniakit Publisher
2020-06-01 22:10:00 - 2020-06-01 22:58:43
Sağlık-sen Genel Başkanı Semih Durmuş: Sağlık hizmeti Türkiye'de hava gibi bedava olarak veriliyor

Sağlık-sen Genel Başkanı ve Memursen Genel Sekreteri Semih Durmuş yeniakit.com.tr canlı yayınında gazeteci Mehmet Özmen'in sorularını cevaplandırdı.

Mehmet Özmen: Sayın Başkan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu akşam rakamları açıkladı. "Gelecek maske ve sosyal mesafa kuralına bağlı" dedi. Türkiye'nin koronavirüsle mücadeleyi nasıl değerlendiriyorsunuz.?

Sağlık-sen Genel Başkanı ve Memursen Genel Sekreteri Semih Durmuş: Türkiye büyük bir başarıya imza atmıştır. Burada Sağlık Bakanımız ve devlet yetlilerimiz ayrıca sağlık çalışanlarının özverisiyle bu başarı sağlanmıştır. Türkiye'nin bu mücadelede görünmeyen kahramanları 20 yaş altı gençlerdir. Kurallara çok bağlılık göstermişlerdir. Ben gençlerimizi tebrik ediyorum. Sağlık Bakanlığının şeffaf çalışması da başırının mihenk taşı olmuştur. Bilim Kurulu da önemli bir adımdır. Türkiye ve hekimlerimizin sağlıktaki başarıları tüm dünyanın dikkatini çekmiştir. Türkiye sağlık turizminde dünyanın merkezi olacaktır. Bu başarının altında insana verilen değer vardır. 

Dünyadaki koronavirüse karşı verilen mücadelede dünyanın önde gelen ülkeleri çuvallamıştır. Türkiye'deki sağlık sistemi herkesi kapsayan ve insan odaklıdır. Sağlık hizmeti Türkiye'de hava gibi bedava olarak veriliyor. Sayın Recep Akdağ'ın ortaya koyduğu işler bugün meyvelerini vermiştir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. 

Başta Sağlık Bakanımız ve sağlık çalışanlarına teşekkür ediyorum. Kişisel koruyucu ekipmanlar en önemli unsurlardı koronavirüste, Sağlık Bakanlığı bu ekipmanları hızlı bir şekilde temin etmiştir. Bugün sağlık çalışanlarının koronavirüse yakalanma oranı önemli ölçüde düşmüştür. İlk etapta sağlık çalışanları kişisel koruyucu ekipman olmadan bile müdahalede bulunmuştur. Sağlık çalışanları toplum adına çok önemli hizmet veriyor. Bugüne kadar yapılmış olan hatalar düzeltilmeli, sağlık çalışanlarına şiddetin önüne geçilmelidir. TBMM'deki cezayı artırıcı uygulamaları olumlu karşılıyoruz. 

Mehmet Özmen: Sayın Başkan izleyicilerimiz, sınavsız ünvan değişikliğini soruyorlar.

Sağlık-sen Genel Başkanı ve Memursen Genel Sekreteri Semih Durmuş:  Biz sendikayız doğruları destekleyip yanlışları eleştireceğiz. Ünvan değişikliği ile ilgili olarak biz Bakanlığa görüşlerimizi iletiyoruz. Ünvan değişikliği olayında teknik hizmet veren bir arkadaşımız mühendisliği bitirirse diplomasını verdiği takdirde mühendislik maaşı ve haklarını almış oluyor. Biz sendika olarak kamu çalışanlarının yanındayız. Biz şovmen sendikacılığını doğru bulmuyoruz. Biz yalan vaalerde bulunmuyoruz zaten. Siyasetçi değiliz, popülist davranamayız. Yanlış bir şey varsa eleştiriyoruz. Memurlar sendikanın kendileri için sendikanın ne kadar önemli olduğunu anlayabilmiş değil. Sendikaların eli zayıf olursa talepleri gerçekleştirebilmemiz zor olur. İşçi sendikaları eylem yapıp meydanları doldurabiliyor. Memur sendikalarında ise yoğun bir katılım olmuyor. Dolayısıyla siyaseten bir algı oluşmuyor.

Bazı arkadaşlarımız döner sermaye alamıyor. Bunda ciddi bir adaletsizlik var. Sağlık Bakanlığı bu adaletsizliği gidermek zorundadır. 

Mehmet Özmen: Bir izleyicimiz "Neden pandemi servisine çağırılıyor?" diyor.

Sağlık-sen Genel Başkanı ve Memursen Genel Sekreteri Semih Durmuş:  Bu konuyla ilgili olarak yaptığımız görüşmelerde gebe arkadaşların çağırılmaması yönündeki tavsiyemizi Sağlık Bakanlığı'na ilettik. Kronik hastalarımız da bunların da koronavirüse karşı direnci sıkıntılı. Bakanlığımız bu konuda mesai saatlerini ve esnek çalışma modelini uygulayabilir. 

Mehmet Özmen: Kadro bekleyen 4B'li arkadaşlarımız da haklarımız verilsin diyor.

Sağlık-sen Genel Başkanı ve Memursen Genel Sekreteri Semih Durmuş:  Bugün 4a'lı ve 4b'li aynı ücreti alıyor. Bu ayrımın gereksiz olduğunu düşünüyoruz. Biz farklı çalışma modellerine son verilmesini ve 4B'li arkadaşların kadroya geçirilmesini ve istihdam modellerine son verilmesinin altını çiziyoruz. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

mustafa

Bİ SİGORTASIZ KAL BAKALIMDA O SAĞLIK SEKTÖRÜ HAVA GİBİ BEDAVA OLUYORMU ANLARSIN. TABİ BUNU ANLAMAN İÇİN ÖNCE FAKİR OLMAN LAZIM. YANİ BÜTÜN PARANI BAĞIŞLA SONRA İŞSİZ KAL BAKALIM. YİYİYORSA DENEDE VATANDAŞIN DURUMUNU GÖR.
 • Yanıtla

kudret

18 senede 650 ambulans 8500 e çıktı, 1527 irili ufaklı hastane yapıldı, sağlık kadroları % 100 den fazla arttı,sadece sağlık sektöründen bir kaç rakam. hala ahlaksızlar çamur yarışında; 18 yılda ne yaptılağr, 18 yılda ne yaptılağr. bir masske bile dağıtamayan türkiye, bir maske bile dağıtamayan türkiye. uganda da bile sağlık sistemi türkiye den ileri! Allah ından bulasılar uganda yı haritada bile gösteremezsiniz, ulan ne zaman uganda ya gittiniz de mükemmeliyetini gördünüz. mesele bağcıyı dövmek, hep hükümeti ısırmak. Allah ınızdan bulun...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı