Saadet Partisi'nden yerinde talep: Bu uygulama ile erkeklik onuruna zarar gelmez

Saadet Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı Muharrem Kaşıtoğlu, ulaşımda kadınlar için pembe metrobüs uygulamasına geçilmesi gerektiğini söyledi.

11 Şubat 2019 Pazartesi 22:23
Saadet Partisi'nden yerinde talep: Bu uygulama ile erkeklik onuruna zarar gelmez

Saadet Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı Muharrem Kaşıtoğlu, toplu ulaşımda kadınlara özel araçların ayrılması gerektiğini söyledi.

Saadet Partisi İBB Meclis Üyesi ve Beykoz Belediye Başkan Adayı Muharrem Kaşıtoğlu, toplu ulaşımda kadınlara özel araçların ayrılması gerektiğini belirterek, "İstanbul gibi bir metropol kentte sadece kadınların kullanabileceği 'pembe metrobüs' uygulamasının hayata geçirilmesi insani bir görevdir. Toplumumuzun her kesiminden yüz binlerce kadının beklentisi bu yöndedir." dedi.

Kaşıtoğlu, İBB Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, sadece kadınların yolculuk yapabilecekleri "pembe metrobüsler" tahsis edilmesini istedi.

Saadet Partisi İBB Meclis Üyesi ve Beykoz Belediye Başkan Adayı Kaşıtoğlu, İstanbul'un en önemli problemlerinden birinin ulaşım olduğunu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bunu çözmek için metrobüs gibi çok önemli bir adımı attığını söyledi.

"Bir çiledir"

Metrobüs uygulamasının çok kıymetli olmasına rağmen ulaşım sorununu çözemediğini ifade eden Kaşıtoğlu, "Yıllık yolcu sayısı 300 milyona dayanmış olan metrobüslerde yolculuk yapmak -ki bunu yapanlar bilir- tam olarak bir çiledir. Metrobüse binebilmek sevimsiz maceranın ilk adımı, bindiğinizde ayağınızı basabileceğiniz yer bulmak ise bu maceranın ikinci adımıdır." diye konuştu.

"Pembe metrobüs insani bir görevdir"

Kaşıtoğlu, metrobüs yolculuğunda en büyük zorluğu kadınların çektiğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Gerçekten de metrobüs yolculuğu pik saatlerde tam bir eziyete dönüşmesine rağmen, 'ölümü görüp sıtmaya razı olmak' misali trafik sıkışıklığına maruz kalınmadığı için mecburen tercih edilmektedir. Bu vasıtayı kullananlar tamamı ve özellikle de hanımlar binerken ve bindikten sonra maruz kalınan sıkışıklıktan son derece rahatsız olmaktadırlar. Bu gerçeklikten yola çıkarak, İstanbul gibi bir metropol kentte sadece kadın vatandaşlarımızın kullanabileceği 'pembe metrobüs' uygulamasının hayata geçirilmesi insani bir görevdir. Zira toplumumuzun her kesiminden yüz binlerce kadının beklentisi bu yöndedir. Daha önceki yıllarda kısacık zaman içerisinde Saadet Partisi kadın kollarının topladığı on binlerce imza da bunun göstergesidir."

"Metrolarda pembe vagon"

Başka ülkelerde "pembe metrobüs" benzeri yaklaşımların olduğunu ve bunun asla bir lüks ve bir lütuf olmadığını dile getiren Kaşitoğlu, şöyle konuştu:

"Şartların zorluğu değerlendirildiğinde görmezden gelinemeyecek acil ve elzem bir ihtiyaçtır. Daha huzurlu ve rahat yolculuk yapmaları için kadına yönelik pozitif ayrımcılık adına atılacak önemli bir adımdır. Sefer aralarına serpiştirilecek 'pembe metrobüsler' ve metro seferlerinin bazı vagonlarının sadece kadınlara tahsis edilmesi 'bilerek tercih' kapsamında kullanmak isteyenler tarafından yoğunlukla kullanılacaktır. Bu uygulama ile emin olunsun ki laikliğe de erkeklik onuruna da zeval gelmez. Böyle olmasını isteyen yüz binlerce kadın yolcumuzun bu haklı talepleri konusunda pozitif ayrımcılığı hak ettiğini düşünüyor ve gereğinin yapılacağını ümit ediyorum."

CHP karşı çıkıyor

Öte yandan AA'nın aktardığına göre CHP'li Meclis üyeleri, Kaşıtoğlu'nun "pembe metrobüs" talebine karşı çıktı. CHP'li Meclis üyesi Esin Hacıalioğlu, "Pembebüs mü öneriyorsunuz? Kadın-erkek aynı otobüse binince ne oluyor? 21. yüzyılda yaşıyoruz. Kadınları hepten eve kapatalım, erkekler rahat etsin. Kaçıncı yüzyıldayız önce erkekler kendilerini eğitsin. Bir kadın ortak kullanılan otobüse binince kendini nasıl hissetsin. Ona ne gözle bakılacak. Bir erkek, kadınların kullandığı otobüse binince tacizci diye taşlanacak mı?" diye konuştu.

Bunun üzerine tekrar söz alan Kaşıtoğlu, "Konuşmamdan bu sonucu mu çıkardın. Bunu da oraya çektin ya helal olsun." diye tepki gösterdi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Şubat 2019 Pazartesi 22:23

YORUM YAZ

 • KamilKamil8 ay önce
  Yılmaz Kara asıl sen etrafına biraz bak https://www.google.com/url?sa=i&source=undefined&cd=&ved=0ahUKEwjL172u-rbgAhWR-KQKHdWyCJsQzPwBCAM&url=https%3A%2F%2Fwww.yeniakit.com.tr%2Fhaber%2Fchp-resmen-duyurdu-o-ilde-saadet-partisini-destekliyoruz-607945.html&psig=AOvVaw2heuASutoyqdlUF5OCwsbb&ust=1550087044789405
 • ihsan canihsan can8 ay önce
  pempe ceket giymissin otobüsede biniver
 • İSMAİL AYDEMİRİSMAİL AYDEMİR8 ay önce
  Uygulanmaması hiç ne sebep varki şimdiye kadar. Zaten metro, metrobüs, körüklü otobus vagon vagon. Tacizdi, iftiraydı bi nebze önlenir belki. NEDEN UYGULANAMIYOR !!! BÜTÜN ŞEHİRLER İÇİN GEREKLİ.
 • yılmaz karayılmaz kara8 ay önce
  ortalık kamilden keçilmiyor. kamil o konuşmadan onumu çıkardın kamilllllll. hhe ya kamil saadet seçime tek başına giriyor. havuzdan çıkta etrafına bir bak.
 • mai siyahmai siyah8 ay önce
  Ben de mavi metrobüs istiyorum o zaman! Bırakın artık bu tribünlere oynamayı artık. Bu ucuz popülizmle siyaset yapmak çok gerilerde kaldı artık..
 • HalilHalil8 ay önce
  31 Martta karamolaoğlunu pembe otobüse bindirerek başlatalım kampanyayı.
 • HülyaHülya8 ay önce
  Kendisi de pembe giyinmiş Kasım otobüsüne binecek herhalde
 • KamilKamil8 ay önce
  Chp nin içinde bu görüşü paylaşan bir sürü kişi varken Saadet başka ittifak yapacak parti mi bulamadı?Eğer kendince başka seçenek görmüyorsa Chp ile ittifak edeceğine seçime girmesin.O meş'um partinin maziside belli müstakbelide...Sonra çıkıp da bize şeriatçılık islamcılık taslamasınlar.
 • intertiumintertium8 ay önce
  bence toplu taşıma araçlarında kadın ayrı erkek ayrı bölmeler olmalı o şekilde gitmeliler kadın ve erkeğin indiği bindiği de farklı olmalıdır bu şekilde olsun yoksa koca başka arabada kadın başka arabada kopukluk olur bence
 • HüseyinHüseyin8 ay önce
  Sayın akit yöneticileri siz bu talebi çokmu ilginç buldunuzdayazının başlığını bu şekilde attınız.gayet makul bir talep değilmi?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ekim 2019