• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Rusya'dan SWIFT hamlesi! Doların tahtını sarsmak için hazırlık yapıyorlar

Moskova'nın SWIFT sisteminden çıkarılma ihtimaline ilişkin açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, dolar işlemlerinin güvenilirliğinin şüpheli olduğunu söyledi.

Yeniakit Publisher
2021-05-03 22:53:00 -
Rusya'dan SWIFT hamlesi! Doların tahtını sarsmak için hazırlık yapıyorlar

Russia Today (RT) televizyonuna demeç veren Zaharova, Rus hükümetinin SWIFT dışında bırakılma olasılığını henüz hipotetik gördüğünü ancak risklerin ve olası zarar azaltılması için çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

Rusya Merkez Bankası'nın Finansal Mesajlaşma Sistemi'ni SWIFT'in alternatifi olarak gördüklerini kaydeden Zaharova, hükümetin bu sistemi Avrupa'nın SEPA, İran'ın SEPAM, Çin'in CUP ve CIPS gibi yabancı sistemlerle uyumlu hale getirmenin yollarını aradığını söyledi.

'Dolar işlemlerinin güvenilirliğiyle ilgili şüpheleri artıyor'

Rus Dışişleri Sözcüsü, ABD'nin günümüzdeki eylemlerinin dolar işlemlerinin güvenilirliğiyle ilgili şüpheleri artırdığının altını çizdi.

Zaharova, "Washington'un günümüzde sergilediği yaptırım 'gönüllülüğü', dolar işlemlerinin güvenilirliğiyle ilgili şüpheleri daha da artırıyor. Bu koşullarda, herhangi bir devletin finansal sisteminin bağımsızlığını ve dış tehditlere karşı dayanıklılığını pekiştirme görevi, giderek daha öncelikli hale geliyor" ifadelerini kullandı.

Dolara bağımlılığın azaltılması gerektiğine dair tartışmaların en az 10 yıldır sürdüğünü, ABD finans piyasasındaki sarsıntılar ile onu izleyen küresel mali krizin küresel ekonominin dolar hakimiyeti karşısındaki kırılganlığını artırdığını belirten Zaharova, bu durumun tek bir para biriminin liderliğine dayanan küresel döviz sistemiyle ilgili şüpheler doğurduğunun vurguladı.

Rusya'nın SWIFT sistemi ile bağlantısının kesilmesi olasılığı, ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya uyguladığı yaptırımların ilk dalgasının ardından 2014 yılında tartışılmaya başlanmıştı. Rusya’yı sistemden çıkartma senaryosu, Rus dış istihbaratı (GRU) eski çalışanı Sergey Skripal'i zehirlemekle suçlanan Rusya’ya uygulanan yaptırımlar bağlamında da değerlendirilmişti.

Rus yetkililer, SWIFT bağlantısının kesilmesi durumunda bankaları olası sorunlardan korumak amacıyla Aralık 2014'ten bu yana Rusya Federasyonu Merkez Bankası, kredi kuruluşlarına yurtiçi işlemler ile ilgili SWIFT formatlarında finansal mesajları aktarmayı amaçlayan alternatif mesajlaşma sistemini (SPFS) kurdu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ali kamil

Rusya ve Çin diğer ülkeler abd emperyalizmini yıkma noktasında samimilerse dolarla ticaret yapmasınlar Yok degillerse boşuna kafa utulemesinler.
 • Yanıtla

Millet

128 milyar nerede diye, ortalığı birbirine katmaya çalışan ahmaklar, devletimiz dolar dan ziyade altına dönmüş, altın rezervlerini artırmış, yurt dışındaki altınlarının tamamını ülkemize taşımıştır.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23