• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Rus uzman Erdoğan'ın ABD karşısındaki kozunu açıkladı

Rus uzman Vladimir Fitin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump ile yapacağı görüşme öncesinde Türkiye'nin elindeki argümanı açıkladı.

Yeniakit Publisher
2019-11-12 18:19:00 -
Rus uzman Erdoğan'ın ABD karşısındaki kozunu açıkladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun FETÖ’nün merkezinin ABD olduğu açıklamasıyla ilgili değerlendirmede bulunan Rus uzman Vladimir Fitin, FETÖ’nün ABD karşısında Erdoğan’ın elinde bulunan bir argüman olduğunu ifade etti.

Rusya Stratejik Araştırmaları Enstitüsü Yakındoğu ve Ortadoğu Merkezi Başkanı Vladimir Fitin, FETÖ lideri Fetullah Gülen’in orada olmasından dolayı ABD’ye karşı birçok şikayeti olduğunu ifade etti.

Fitin, “Türkiye, terörist olarak gördüğü Fetullah Gülen ve çevresinin korunması bakımından sürekli bu büyük mesele ile ilgili konuşup durumu gündeme getiriyor. Bu nedenle Suriye’de Kürtleri desteklemeye devam etmelerini bir kenara bırakalım, ABD’ye yönelik çok sayıda şikayetleri var” ifadelerini kullandı.

"ABD'nin tek isteği..."

Türkiye’nin kendi açısından FETÖ’nün 2016’daki darbe girişimine dahli olduğunu gösteren bir dizi belge sunduğunu, ancak bunun bir etkisi olmadığını hatırlatan Fitin, şöyle devam etti:

“ABD yıllardır bu konuda Türkiye tarafından yeterli argüman sunulmadığı yönündeki tavrını sürdürüyor. ABD’nin tek isteği, Türkiye’ye yönelik fazladan bir baskı aracını elinde bulundurmak.”

Fitin, Çavuşoğlu’nun açıklamalarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyareti öncesinde gelmesinin önem arz ettiğini de belirtti.

Fitin, “Bana kalırsa bu açıklamanın ziyaretten önce yapılmasının amacı, Erdoğan’ın elinde bir kez daha, S-400 sevkiyatının durdurulması, Rusya ile askeri-teknik işbirliğinin sonlandırılması gibi konularda ısrarcı olacak ABD’ye karşı oynayacak kart bulundurmak, karşı argümana sahip olmak” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bazı ülkelerin artık terör örgütlerini desteklediklerini açıkça söylediğini belirterek, "FETÖ terör örgütünün çok açıkça söylüyorum merkezi ABD'de” açıklamasını yapmıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

fıssss

Rus kozu açıklar açıklamaz, koz, köz oldu tozu kaldı. Fısss gibi akit haberi.
 • Yanıtla

Tr.

Koz kürecik,koz incirlik,koz amerikan şirketlerinin kovulması,askeri ekipman almamak...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23