• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Rus lider Putin'den flaş Filistin kararı

Kremlin Sözcüsü Peskov, Rusya lideri Vladimir Putin'in 23 Ocak'ta İsrail ve Filistin'i ziyaret edeceği açıkladı.

2020-01-21 20:12:00 -
Rus lider Putin'den flaş Filistin kararı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 23 Ocak'ta İsrail ve Filistin'i ziyaret edeceği belirtildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin'in önümüzdeki 2 gün içinde önce Lipetsk Bölgesi'ne gideceğini, daha sonra da İsrail ve Filistin'e resmi ziyaretlerde bulunacağını ifade etti.

Putin'in 23 Ocak'ta İsrail'deki Dünya Holokostu Anma Forumu'na katılması bekleniyor. Rus liderin İsrail'deki temaslarının ardından Filistin'e geçeceği belirtiliyor.

'Putin ve Abbas, Ortadoğu'da çözümü konuşacak'

Sputnik'e konuşan Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Putin'le görüşmesinde İsrail işgalini, Filistin'de yapılacak seçimleri ve Suriye'deki Filistinli sığınmacılar da dahil olmak üzere Ortadoğu'da çözüm konusunu masaya yatırmayı planladığını söyledi.

Iştiyye, "Abbas, Putin'in dostu. İşgalin sonlandırılması ve 1967'deki sınırlar dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulması konusundaki görüşlerimiz siyasi açıdan birbiriyle örtüşüyor. İki lider, bir yandan bu konuları ele alacak, diğer yandan da 2 Mart'ta İsrail'de yapılacak seçimlerden sonra Ortadoğu'da durumun nasıl seyredeceğini konuşacak" dedi.

Filistin'de yapılacak seçimlerde Kudüs'te yaşayan Filistinlilerin oy kullanmasının kendileri için önemli olduğunu kaydeden Iştiyye, "Bu konuda İsrail'den kolaylık yapmalarını talep ettik ancak henüz olumlu veya olumsuz yanıt almadık. Putin'in Doğu Kudüs'te sandık kurmamıza izin verilmesi konusunda İsrail'den talepte bulunmasını isteyeceğiz. İsrail'in muvafakatini alır almaz, parlamento ve devlet başkanlığı seçimlerinin tarihlerini belirleyeceğiz" diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, eylülde İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile gerçekleştirdiği görüşmede, 2020 başında Holokost kurbanlarını anma etkinlikleri kapsamında İsrail'e gitmeyi planladığını söylemişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

AYH8N ERG8N8Z EWET

İsrailin yarı yolda at değiştirme imkânı elinden alınıyormu?
 • Yanıtla

VELİ

sayın Putin artık rusyanın ağırlığını koymanın vakti geldide geçiyor bile ilgili yerden icazeti al doğru olanı yap bakın bu konularda çok geç kaldınız bunu daha önceden yapmanız gerekirdi tabi ilgili yerden önce icazet o önemli
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı