• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Restoranlar kafeler açılıyor mu? Lokantalar ne zaman açılacak?

Restoranlar şubat ayında açılır mı? Koronavirüs salgını sebebiyle restoranlar, kafeler, lokantalar yalnızca paket servis hizmeti veriyor. Esnaf işletmelerin ne zaman açılacağını merak ediyor. Konu hakkında Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz'dan önemli açıklamalar geldi. 15 Şubat'ta restoranlar açılacak mı? Şubat ayında normalleşme adımları atılacak mı?

Yeniakit Publisher
2021-01-24 16:35:00 -
Restoranlar kafeler açılıyor mu? Lokantalar ne zaman açılacak?

Restoranlar açılıyor mu? Koronavirüs salgını sebebiyle pek çok işletme yalnızca paket servisle hizmet veriyor. Vatandaşlar dükkanlarını ne zaman açabileceklerini araştırıyor. Peki, lokantalar ne zaman açılır?

Restoranlar kafeler açılıyor mu? Lokantalar ne zaman açılacak?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, şubat ayı sonunda rakamlara bakılarak işletmelerin açılmasıyla ilgili bir kararın verilebileceğini belirtti. Kayıpmaz, “Biliyoruz ki özellikle lokanta, kafe, pastane sahibi esnafımız, zor durumda. Çünkü, milyonlarca kişi buralardan ekmek yiyor ama bu yeme içme sektöründe maskeler inmek durumunda olduğu için riskli bir alan. Ondan dolayı, yeme içme sektöründe normale dönüş aşamasında seyrek kapasiteli kullanım gündeme gelebilir. Kapasitenin belli bir miktarına kadar müşterinin alınmasına izin verilebilir, kapıda HES kodu zorunlu hale gelebilir” dedi.

Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “Kişisel kanaatim, bu tür yerlerin açılması için bir süre daha beklememiz yönünde. Son kararı verecek olan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'dir. Şubat ayını en azından bekleyerek geçirmek de fayda var. Çünkü, bir yandan mutasyon tehlikesi kapımızda, bir yandan kış aylarındayız, kapalı ortamlarda vakit geçiriliyor ve buralar kötü havalandırılabiliyor. Bundan dolayı en azından şubat ayını geçirip, şubat sonrası vakalarını görmemiz lazım. Ondan sonra da açılacaksa bile Salgında Çalışma Yönetimi Rehberi uyarınca, belki HES kodları devreye alınarak açılması daha güvenli olur” diye konuştu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23