"Rakımıza dokunma" diyen CHP'lilere Murat Bardakçı'dan sert cevaplar

AK Parti’nin İzmir adayı açıklandıktan sonra sözde aydın kesimin, “Rakımıza dokunma” çığırtkanlığı yapan kesime tepki gösteren araştırmacı-gazeteci Murat Bardakçı, “Bir kesim içkiyi lâikliğin, çağdaşlığın vesairenin sembolü yaptı! Lâikliğin devamı ve çağdaşlaşma yolundan ayrılmamanın şartlarının başında artık içki geliyor, içen çağdaş, içmeyen yahut alkole karşı olan ise çağdışı!” ifadesini kullandı.

05 Aralık 2018 Çarşamba 11:22
"Rakımıza dokunma" diyen CHP'lilere Murat Bardakçı'dan sert cevaplar

 yeniakit.com.tr  HaberTürk yazarı Murat Bardakçı, AK Parti İzmir’de adayını açıkladıktan sonra çığırtkanlık yapan ve, “Rakımızda dokunma” diyen sözde çağdaş kesime, bugünkü yazısında tepki gösterdi. İşte Bardakçı’nın yazısı:

Siyasi partiler yerel seçimlerdeki adaylarını belirlemeye çalışırlarken İzmir’den “Rakımızadokunma” nidâlarının geldiği söylendi, AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekçi bu nidâlara her nedense cevap verme mecburiyetini hissedip “Eyvallah. Bugün insanların özgürce içkilerini içebildiklerini ben biliyorum” dedi…

Rakımızadokunma” ibâresindeki “rakı”nın ve dolayısı ile de alkolün Türkiye’de bir kesim tarafından artık sembol hâline getirildiğini söylememe lüzum yok…

Garabet, işte burada: Bir kesim içkiyi lâikliğin, çağdaşlığın vesairenin sembolü yaptı! Lâikliğin devamı ve çağdaşlaşma yolundan ayrılmamanın şartlarının başında artık içki geliyor, içen çağdaş, içmeyen yahut alkole karşı olan ise çağdışı!

Türkiye başka alanlarda ama benzer kısır döngüleri daha önce defalarca yaşamış, meselâ türban konusu rejim meselesi hâlini almıştı. Başı açık hanımların çağdaş, kapalıların da çağdaşlıkla pek alâkası olmayan hayat tarzlarına taraftar olduklarına inanılmış, üniversiteler bu yüzden karışmış, millet birbirine girmiş, başlarını örten binlerce genç kız okullara alınmamış, tahsil imkânından mahrum kalmışlardı…

Netice ne oldu? Yasaklar kaldırıldı, hanımların okullarda ve resmî dairelerde başlarını örtmeleri serbest bırakıldı ama ne çağdışı olduk, ne de o çok korkulan şeriat geldi; aksine ortalık sükûna erdi…

Ama ille de bir tuhaflık yapılacak ya… Arada bir de olsa türbanlı hanımlardan “Öcüüüü!” falan diye bahseden bazı “çağdaş” hanımlar hâlâ mevcut…

Birkaç ay önce bir başka tartışma daha yaşadık: Müftülere nikâh kıyma yetkisi verilemesi üzerine söylenenleri, bağırmaları, çağırmaları hatırlayın…

Artık isteyen çift nikâh memurunun, canı çeken de gidip müftünün önünde evleniyor ama bu bahiste de sükûnete kavuştuk, müftülükte nikâh kıyılmasından şimdi tek kelime ile olsun bahsedilmiyor, “Vay, rejim elden gidiyor” diye haykıranına da rastlanmıyor. Vakti zamanında yaşanan lâf atmalar, kavgalar, vesaireler unutuldu ama bütün o didişmelerin boşuna olduğu maalesef hâlâ farkedilmedi…

2000’lerin zihniyetin bakın!

Şimdi, bir türlü nihayete ermeyen tek bir didişme mevzuumuz kaldı: İçki!

Çekişmenin daha uzun müddet süreceği belli gibi, zira memleket kamplaşırken ileri dünyanın hiçbir yerinde tesadüf edilemeyecek bir iş ediliyor, alkol rejimin teminatı zannediliyor! Bu tuhaflığa uyup alkol kullanmayı entellektüelliğin başta gelen şartı kabul edenler içkiyi hem demokratik sistemin, hem de lâik düzenin sigortası yerine koyuyorlar ve böyle fukaranın da fukarası bir düşüncenin neticesinde de içki Cumhuriyet’in değerlerinin en güçlü muhafızı oluyor!

Alkol ile çağdaşlık, ilericilik, aydınlanma ve lâiklik arasında kurulan bu garip bağlantı şayet doğru ise tarihimizin en meşhur içkicilerinin, meselâ, birkaç yüzyıl öncesinin Bekrî Mustafası ile 20. asrın meşhur şairi Neyzen Tevfik’in geçmişin en çağdaş, en ilerici, en aydın ve en lâik kahramanları olarak görülmeleri gerekir!

Geçmişimizde rejimin bekası ile bağlantılı olduğuna inanılmış böyle alâkasız daha bir hayli kavram mevcuttur ama sistemin istikbalini içkiye bağlamak ve alkolü lâikliğin garantisi görmek gibisinden bir tuhaflık hiçbir zaman yaşanmamıştır!

Şimdi “Rakımıza dokunma” diye haykıranlar daha “entel” görünmek istedikleri takdirde felsefî adımlar atmak zorundadırlar, bu iş aslında gayet basittir ve Lâtince birkaç kelime etmekten geçer. Meselâ “Düşünüyorum, o halde varım” demek olan “Cogito ergo sum”un yerine “İçiyorum, o halde varım” mânâsında “Bibo ergo sum”; hattâ “Ego bibo ergo sum saecularium!”, yani  “Kafayı çekiyorum, o halde lâikim!” deyip de bu sözleri 1920’lerden kaldığı zannıyla sık sık terennüm ettikleri kadîîîîm bir Osmanlı Marşı’nın refakatinde hep bir ağızdan söylediler mi olur biter!

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 05 Aralık 2018 Çarşamba 11:22

YORUM YAZ

 • misafirmisafir3 ay önce
  Rakının zararlı olduğu kesin iken,kendine zarar verdiğini düşünmeden davrananların,başkalarına zarar verdiklerini düşünmedenhareket ettikleri daima görülmüştür.Bunların idareci oldukları yerlerin zararda olduklarının sebebi bundan.
 • mustafa yıldırmustafa yıldır3 ay önce
  esas değerlerimize dokunan kendileri olduğunu unutmasınlar
 • HÜSEYİN KESERHÜSEYİN KESER3 ay önce
  İÇKİ İÇMEYİ, KADINLARIN VÜCUDUNU AÇMASINI, AHLAKSIZLIĞIN SERBEST OLMASINI, BAŞÖRTÜYE KARŞI OLMAYI, CAMİYE KARŞI OLMAYI, İSLAMA KARŞI OLMAYI İLERİCİLİK, ÇAĞDAŞLIK VE LAİKLİK OLARAK GÖREN BİR GÜRUH KESİM VAR NE YAZIK Kİ !
 • duyguduygu3 ay önce
  Aferin aferin, gidişat iyi. Biraz daha böyle konuyu saptıran yazılar yaz, iktidar özel jetlerine seni de davet ederyakında.
 • AlperAlper3 ay önce
  Alkola olan tepki kadar,İslamın diğer yasakları,faize,ranta,tefeciye,rüşvetciye, vb. de tepki olsa bugün ekonomik krizi yaşamazdık.
 • erol kılıçerol kılıç3 ay önce
  Alkol olayı bitt, hem de başladığı yerde. Bakınız https://www.bbc.com/news/health-45283401
 • ataata3 ay önce
  keşler ülkesi...
 • Erdal AtalayErdal Atalay3 ay önce
  Sayin Bardak ciya tek cevap, Çok zavallısın kardeşim ,zira sen Rakınıza dokunma derken insanların ne dek istediğini anlayamayacak kadar sığ biri değilsin ama konuyu Rakıya indirgemen senin zavalliliginin bir göstergesi.
 • Barış Türkoğlu Barış Türkoğlu 3 ay önce
  Bir eleştiri ancak bu kadar güzel olabilir ve doğru bu kadar güzel insanlara anlatılabilir ...size çok ama çok teşekkür ediyorum. selamlar sevgiler. .
 • ... ... 3 ay önce
  Murat bardakçı bu konuları kahvelerde senden daha ciddi ele alıyorlar tam Bi fiyasko yazdıkların. İroni ve mübalağa sanatı kullanıyor insanlar kimse alkolü laik sistemin teminatı olarak görmüyor. Yani bunu sen öyle var sayıyorsun çünki iktidarı nasıl yalakalık yaparımın bir başka boyutu yazdığın yazı
 • İbrahim Alkılıç İbrahim Alkılıç 3 ay önce
  CHP'nin 6 okundan bir tanesi acaba RAKI'mıydı?
 • Abbas KarademirlidağAbbas Karademirlidağ3 ay önce
  Sn. Bardakçı duyumlara göre değerlendirme yapmaz. Bilirim.Müflis olduğu halde, şımarıkça bezirganlık yapanlara derım ki:İzmir linin derdi rakı değil, T. C. dir.Herkesin hakkına saygılıdır. Kendi hakkına da kimseyi karıştırmaz!
 • abdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddinabdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddin3 ay önce
  biraz siyaseti birakalim da ana konumuza dönelim: n'olcak bizim domates, biber, patlican, sogan fiyatlari?..
 • Süleyman AskeriSüleyman Askeri3 ay önce
  İçki vs. meselesini gündeme getirenler, Türkiye'nin esas meselelerinin konuşulmamasını istiyorlar. Ortaya gayet suni, tartışma meseleleri atıyorlar. Gündemi işgal etmeye çalışıyorlar. Bir de milleti cepheleştirmeye çalışıyorlar. Netice ülke yerinde saysın, kalkınmasın. Bu konular artık KABAK TADI VERDİ! Türkiye'nin gündemi, kalkınma, refah seviyesini artırma, savunma sanayini yüzde yüz millileştirmeye yaklaştırma. şehirleri, köyleri, kasabaları daha yaşanılır, sorunlardan arındırılmış hale getirme ve benzeri konulardır.. Mesela tüm şehirlerdeki depreme dayanıksız yapıları, bilhassa 1. Ve 2. derece deprem bölgelerindeki yapıların depreme dayanıklılarıyla değiştirilmesi.. Bu çok önemli bir konu.. Bir sürü konuşulacak, takibi yapılacak konu var, çalışana.. Ama çalışmayıp oturduğu yerden atıp tutana, bir şey üretmeyene içki vs. gibi sözüm ona meseleler, biçilmiş kaftan. Zira onlar sadece konuşmayı severler. Ellerinden gelene budur. Büyük ihtimalle de göbek adları da Hıdır :-)
 • Mustafa KöseMustafa Köse3 ay önce
  Suç aleni işlenirse şeriatta cezası vardır. Gizli suç gizli günahın çezasi mahşere ,ahirete kalır. Haram işlemek için nara atanlar uluorta olmamak kaydıyla midenizin kaldira bildiği kadarını yapın ama gizli yapın
 • aliali3 ay önce
  Belediyeler ne zamandan beri milletin hayat tarzını değiştirecek icraatleri yapabilicek selahiyet sahibi oldu ki milletin hayat tarzını değiştirsin.Meclisteki vekiller bilecesaret edemezken belediye başkanı mı yapacak.Bunlar kuruntudan başka bişey değil.Mesele şu adın çıkmış.Sen millete altından yolda yapsan sana rey vermezler.Boşuna şahsiyetini satma.Ama siyaset işi şahsiyeti hiçe sayıp hergün farklı laflar söylemekle yürür.
 • seydoseydo3 ay önce
  ... biri hayat tarzından bahsetmiş.Sanki hayat tarzına karışan var...
 • Oku mayınOku mayın3 ay önce
  Şeriat ta ev mahremdir insan evinde kimseyi rahatsız etmediği müddetçe şeriata aykırı her melaneti işler yeterki yaptığı eylemi ifşa ederek yayginlastirmasin. Yiyin, İçin patlayınca ya kadar catlayincaya kadar.
 • gökhangökhan3 ay önce
  sanane milletin içkisinden.sanamı düşmüş eleştirmek...
 • İşsiz İşsiz 3 ay önce
  Sayın Bardakçı, ben de Türkçe cevap vereyim.Otu yol köküne bak.
 • abdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddinabdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddin3 ay önce
  Sn. Bardakcikurnazlik yapip konuyu RAKI ya getiriyor(birilerine yaranacak ya:)).. Oysa Izmir'de kimse RAKI derdinde degil, söylenen $u : HAYAT TARZIMIZA DOKUNMA!
 • BahoBaho3 ay önce
  Doğru söze ne denir.Gerizekalılar alkolikliğin adını laiklik koymuşlar saçmalıyorlar. Aslında bunlara söylenecek tek bir söz var.Tabiki efendim içebilirsiniz ,geberene kadar içebilirsiniz,siroz olana kalp krizi geçiren kadar içebilirsiniz.Tek şartı başkalarını rahatsız etmemek şartıyla..
 • alpagualpagu3 ay önce
  hahahahah.....ağzına sağlık murat ağabey.....
 • osmanosman3 ay önce
  evet doğru.medyada içki içenlere bir sürü laf edenler hangi cenahtan belli.herkesin onlar gibi olmasını bekliyorlar.bu da çağdaşlaşmanın bir ölçüsü olarak kabul ediliyor.çok normal.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Mart 2019