Primi silinen biri ne yapmalı | Sigorta prim silinmesine itiraz için nereye başvurulur?

Emekli olmanın hayalini kuran çalışanlar için sigorta prim gün sayısı oldukça önemli. Bir kişinin emekli olabilmesi için yaş, çalışma süresi ve prim sayısı şartını yerine getirmesi gerekmektedir. Ancak emekli olabilmek için sahte sigorta girişi yöntemlerine başvuranlar da oluyor. Denetimlerini sıklaştıran SGK 'sahte sigortalıları tespit ettiğinde ödenen primleri iptal ediyor, emekliliğini de yakıyor. Peki primi silinen biri ne yapmalı? Sigorta prim silinmesine itiraz için nereye başvurulur? Silinen Bağkur günleri geri alma 2019.

09 Ekim 2019 Çarşamba 18:14
Primi silinen biri ne yapmalı | Sigorta prim silinmesine itiraz için nereye başvurulur?

Emekli olmanın hayalini kuran çalışanlar için sigorta prim gün sayısı oldukça önemli. Bir kişinin emekli olabilmesi için yaş, çalışma süresi ve prim sayısı şartını yerine getirmesi gerekmektedir. Ancak emekli olabilmek için sahte sigorta girişi yöntemlerine başvuranlar da oluyor. Denetimlerini sıklaştıran SGK 'sahte sigortalı'ları tespit ettiğinde ödenen primleri iptal ediyor, emekliliğini de yakıyor. Peki primi silinen biri ne yapmalı? Sigorta prim silinmesine itiraz için nereye başvurulur? Sabah Gazetesi yazarı Faruk Erdem Primi silinen vatandaşların sorusunu cevaplandırdı. 

Soru: 520 günlük primi silinen biri ne yapmalıdır? Hakları nelerdir? Nereye başvurmalı?

1972 doğumluyum. 2005 yılında baktığımda 1992-1994 yılları arasında 520 günlük sigorta primim bulunmaktaydı, lakin şu an baktığımda herhangi bir prim gözükmüyor. Bununla ilgili olarak hangi mecraya başvurmalıyım? Şu anda da 2011 Şubat ayından beri prim ödüyorum, emekli olabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim? Fatma ÖZTÜRK

Cevap:

1992 yılında eğer fiilen bir iş yerinde çalıştığınız ve primleriniz yatırıldıysa bunlar kaybolmaz en yakın SGK'ya giderek durumu düzelttirebilirsiniz. Eğer o günleriniz tescil edilirse 48 yaş ve 5525 günle emekli olursunuz. Ancak o günlerde fiilen çalışma yok yada prim ödenmemişse bu kez 2011 girişinize göre 58 laş ve 7200 günle emekli olursunuz. Fiilen çalıştınız sigortanız yapıldı ama prim ödenmediyse hizmet tespit başvurusu yapın.

Kıdem tazminatı maaşın kaç katıdır Kıdem tazminatı hesaplama 2019

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 09 Ekim 2019 Çarşamba 18:14

YORUM YAZ

  • AnnaAnna4 gün önce
    Sigortali calisan yabancilar kaç yil sonra emekli oliormi .kaç yıl çalışmak lazim

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Ekim 2019