Prens Selman televizyon kanalı açmak için harekete geçti

Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinde oynadığı rol tartışılan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman'ın yeni bir medya kurmak için harekete geçtiği iddia edildi.

11 Şubat 2019 Pazartesi 20:08
Prens Selman televizyon kanalı açmak için harekete geçti

Suudi Arabistan Krallığı, Cuma günü yayınlanan bir rapora göre Kanadalı film ve Tv programcısı Shane Smith'den sempatik bir medya imparatorluğu kurma yardımını istedi.

Veliaht Prens Muhammed bin Salman, teklifi görüşmek üzere geçen Ağustos ayında Kızıldeniz'deki bir yatta Kanadalı Medya Genel Müdür Yardımcısı Shane Smith ile bir araya geldi.

Toplantı esnasında Prens Bin Salman, Shane Smith'den Katar'ın El-Cezire medya şirketi de dahil olmak üzere Suudi Arabistan'ın bölgesel rakipleriyle rekabet edebilecek medya şirketleri geliştirmesini istedi.

Ancak bu çaba, 2018 Ekim ayında Washington Post köşe yazarı Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'da katledilmesi ile tamamen çöktü. Shane Smith ile olası bir ortak girişim hakkında yapılan görüşmeler o zamandan beri durdu ve ilerlemesi pek mümkün görünmüyor.

Shane Smith son olarak The Wall Street Journal'a Suudi Arabistan'da reform konusunda belgeseller hazırlamak için Suudi Araştırma ve Pazarlama Grubu ile olan anlaşmasını gözden geçirdiğini ifade etti.

Fakat Veliaht Prens Muhammed bin Salman'in yeni medya için hayali bitmiş değil, Selman şimdi İngiltere'de bulunan medya yöneticileri ile temaslarını sürdürüyor.

Kaynak: The Wall Street Journal

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Şubat 2019 Pazartesi 20:08

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    24 Ekim 2019