• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Poşetten koronavirüs bulaşır mı? Marketten alınan her şey yıkanmalı mı?

Gıdadan koronavirüs bulaşır mı? Ülkemizde ilk koronavirüs vakası mart ayında tespit edildi. Son dönemde kişisel tedbirler konusunda hassas davranılmaması sebebiyle vaka sayıları katlanmaya başladı. Vatandaşların kimi tüm kuralları uyarken kimi ise salgının ciddiyetinin farkında değil. pek çok kişi ise eve giren her şeyin yıkanıp yıkanmaması gerektiğini merak ediyor. | Market poşetlerinden koronavirüs bulaşır mı? | Gıda paketleri yıkanmalı mı? | Gazeteden koronavirüs bulaşır mı?

Yeniakit Publisher
2020-11-28 16:56:00 -
Poşetten koronavirüs bulaşır mı? Marketten alınan her şey yıkanmalı mı?

Koronavirüs nasıl bulaşıyor? Aralık 2019’da ortaya çıkan koronavirüs salgını hızla tüm dünyaya yayıldı. Ülkemizde ilk vaka mart ayında tespit edildi. İlk vaka tespitinin ardından ‘Evde Kal’ çağrılarına da uyulmasıyla vaka sayıları düşmeye başladı. Ancak kurban bayramı sonrasında vakaların yükselişe geçtiği Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından ifade edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve uzmanlar vatandaşları maske, mesafe ve hijyen konularında sık sık ikaz ediyor. Kimi bu durumun ciddiyetinde değilken kimi ise işi sıkı tutuyor. Peki, market poşetinden kargodan koranavirüs bulaşır mı?

Poşetten koronavirüs bulaşır mı? | Marketten alınan her şey yıkanmalı mı?

Mart ayından bu yana en çok merak edilen konuların başında virüsün bulaşma yolu merak ediliyor. Koronavirüs damlacık yoluyla bulaşıyor, söz konusu bu virüsün havada asılı kalmadığı uzmanlarca ifade ediliyor. Virüsün ağız, burun ve göz yoluyla vücuda girdiği biliniyor. Yapılan son bilimsel çalışmalar ise genellikle virüsün burundan vücuda girdiğini ortaya koydu.

Bazı vatandaşlar evlerine kesinlikle poşet sokmuyor. Hatta salgından korunmak isteyen milyonlarca kişi dışarıdan eve alınan her gıdayı, poşeti, kutuyu yıkamayı tercih ediyor. Peki, koronavirüs poşetten bulaşır mı?

Uzmanlar, ürünlerin poşetten çıkarıldıktan sonra poşetlerin atılmasının ve ellerin yıkanmasının yeterli olduğunu söylüyor. Dışarıdan alınan her şeyin yıkanmasının gerekmediğini, hastalığın damlacık yoluyla bulaştığı sık sık ifade ediliyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23