• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

PKK'yı kilitleyen operasyonun detayları ortaya çıktı! Kuryesiyle imha edildi

Terör örgütü PKK'nın tepe isimlerinden Sofi Nurettin kod adlı Halef El Muhammed’in etkisiz hale getirildiği operasyonun detayları ortaya çıktı.

Yeniakit Publisher
2021-08-01 11:20:00 -
PKK'yı kilitleyen operasyonun detayları ortaya çıktı! Kuryesiyle imha edildi

Terör örgütü PKK'nın kritik isimlerinden biri olan ve Kandil'de Selahattin Demirtaş, Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan'la gizli toplantılara katılan Sofi Nurettin kod adlı terörist 8 Mayıs'ta Kuzey Irak'a düzenlenen nokta hava harekâtıyla öldürülmüştü.

MİT Dış Operasyonlar Başkanlığı ile Sinyal İstihbaratı Başkanlığının ortak düzenlediği filmlere taş çıkartacak operasyonun ayrıntılarını Sabah gazetesi yayınladı. Kandil'den Suriye'ye geçiş yaparak üç yıl boyunca PKK/YPG'nin başında yer alan ve başta ABD'li diplomatlar olmak üzere Rusya, Fransız, İsrail ve İtalyan askeri yetkililerle sık sık gizli toplantılara katıldı.

Sofi Nurettin'in 2020 yılı Aralık ayının son haftasında Suriye'den Irak'ın kuzeyine geçiş yaptığı bilgisi üzerine MİT harekete geçti. Yerel istihbarat ağı ile sinyal takibiyle azılı teröristin Duhok'a bağlı Amediye-KanimasiŞeladize arasındaki bölgede bir bağ evinde gizlendiği bilgisi teyit edildi.

13 Şubat 2021 günü G.T. isimli bir terörist Kuzey Irak'taki Gara Dağından kaçarak Habur Sınır Kapısında güvenlik güçlerine teslim oldu. Terörist ifadesinde, Gara Dağında faaliyet yürütürken 25 Ocak 2021 günü Çemanke bölgesinde Sofi Nurettin'i gördüğünü belirterek, "Onu bir mağarada gördüm. Bu mağarada ideolojik eğitimler veriyordu" dedi. Gara Dağı ve çevresindeki bölgelerin uydudan koordinatları çıkarıldı. Terörist uydu üzerindeki görüntülerden Sofi Nurettin'in Çemanke Köyündeki kaldığı mağaranın noktasını işaretleyince MİT bu kez Sofi Nurettin'in Kandil'le bağlantısını sağlayan gizli kuryesini takibe aldı.

Saniye saniye sinyal takibi ve yerel ağlarla izlenen teröristin telsiz ve telefon gibi iletişim araçlarını kullanmadan bir gece bulunduğu bağ evini terk ettiği ve takipten çıktığı belirlendi.

Takip bağlantısının kesilmesinden bir hafta sonra özel kuryenin Sofi Nurettin'le yeniden irtibatlandığı belirlendi. Buluşma noktası da teslim olan teröristin uydudan deşifre ettiği Gara Dağındaki mağara olduğu tespit edildi.

8 Mayıs günü Kandil'den şifreli not getiren teröristin Çemanke Köyüne geldiği, buradan da yaya olarak Sofi Nurettin'in kaldığı mağaraya girdiği İnsansız Hava Aracıyla tespit edildi.

Bunun üzerine operasyon için düğmeye basıldı. 8 Mayıs günü gerçekleştirilen nokta hava harekâtında Sofi Nurettin ve kuryenin öldürüldüğü gerek teröristlerin telsiz görüşmelerinden, gerekse MİT'in bölgedeki yerel istihbarat ağıyla teyit edildi.

El Kaide lideri Usame Bin Ladin de 2 Mayıs 2011'de Pakistan'da gizlendiği evde özel kuryesinin takip edilmesi sonucu ABD özel birliklerince öldürülmüştü.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Putsavar

burada önemli olan asil düsmanin kafirin her türlüsü oldugunu unutmamak. cia/mossad/fetö/ketö/chp/ip/hdp fark etmez. Bulustuklari sey Allah ve Resül düsmanligi.
 • Yanıtla

deniz

BU PKK YI BİTİRİN ŞİMDİ ANİ BASKINLAR SIKLIKLA OLACAK HİÇ BEKLENMEDİĞİ ZAMANLARDA BASKINLAR YAPIN ANİ ORDU KARADAN GİRDİĞİ ZAMAN O BÖLGEDEN ÇIKMASIN ORAYA ASKERİ ÜSLERİ KURUN GİRDİĞİNİZ YERDEN ÇIKARSANIZ O BÖLGEYE YENİDEN GELİYOR BU HAMAMBÖCEKLERİ GİRİN KALEKOLU YÜKSEK STRATEJİK NOKTALARA ÜS KURUN VUR İLERLE ÜS KUR VUR İLERLE ÜS KUR HIZLI VE STRATEJİK HİLELİ TUZAKLI İLERLEYİN BAK HEP YAZDIM SİNİRLENİYORUM BU BOKLARI 1 AY İÇİNDE EZİN YAHUUUU 4.MURAT KILIÇ KALKAN BAGDATI ALDI ELİNDE TOPUN VAR TÜFEĞİN VAR SİHALARIN VAR YAKIN YIKIN PKK KAMPLARINI EZZZZZZ VE GEÇÇÇÇ BİZ BÜYÜK İŞLERİN DEVLETİYİZ BU HAÇLI TAŞERON KÖPEK ÖRGÜTÜ EZZZZZZ VE GEÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇ BU GAZETECİ BOZUNTULARI BU PKK ELEBAŞLARINI BULUP GÖRÜŞÜYOR NASIL OLUYORRRRR LANN DİNLEYİN YERLERİ BELLLLLİ BU GAZETECİLER BULUYOR GÖRÜŞÜYOR MURAT KARAYILANIN KELLESİNİ İSTİYORUMMMMMMMMMMMMMMM MURAT KARAYILAN DURAN KALKAN ELEBAŞLARININ KELLESİNİ KOPARTINN
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23