• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Pişman mı? Tayyip suskun!

Kahire Üniversitesi’nin aldığı öğretim elemanlarına peçe yasağını Diyanet İşleri desteklerken Ezher Şeyhi Ahmed Tayyip suskunluğa büründü.

Yeniakit Publisher
2020-01-28 18:24:00 -
Pişman mı? Tayyip suskun!

 yeniakit.com.tr 

2013'te Muhammed Mursi'ye darbe yaparak Mısır'da yönetimin başına geçen Abdülfettah es-Sisi, Ilımlı İslam'da dikkat çekecek bir adım attı. Mısır'ın en önemli eğitim kurumlarından biri sayılan Kahire Üniversitesi; öğretim elemanlarının peçe takmasını yasakladı. Her geçen gün ahlaki ve siyasi zafiyetin arttığı ülkede Mısır Diyanet İşleri Başkanlığı ise bu kararı destekledi ve "Mısır toplumunun dinde reforma ihtiyacı var" açıklaması yaptı.

Ezher sessiz kaldı

Ancak bu reform adımına ülkenin en önemli dinî kurumu sayılan Ezher, dikkat çekici bir şekilde sessiz kaldı. Dini konularda açıklamalarıyla tanınan Ezher Rektörü Ahmed et-Tayyib, öğretim elemanlarına getirilen peçe yasağıyla alakalı her hangi bir yorumda bulunmadı.

3 Temmuz’da o da oradaydı

Seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye yönelik Genelkurmay Başkanı Abdülfettah es-Sisi tarafından gerçekleştirilen 3 Temmuz askeri darbesini destekeyen Ezher Şeyhi Ahmed e-Tayyib’in, aradan geçen zaman içinde Sisi rejimiyle arasının bozulduğu biliniyor. Sisi tarafından meşhur darbe bildirisinin okunduğu akşam din adamlarını temsilen Sisi’nin yanında oturan Tayyib’in, Sisi’ye verdiği destekten pişman olduğu tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz yıllarda televizyon kanallarının canlı yayımladığı bir tören esnasında diktatör Sisi, Tayyib'i kastederek, "Bizi çok yordunuz ey muhterem imam" ifadesini kullanmıştı. Sisi yönetimi ile El-Ezher, "Rabia Meydanı'nın boşaltılması", "yeni bir dini söylem geliştirilmesi", "sözle boşamanın geçerliliği" ve "sünnet" başta olmak üzere farklı konularda karşı karşıya geldi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hey gidi gunler

Mısır bizim ülkeye ne kadar çok benzemeye başladı..
 • Yanıtla

Vaki

Bizim saadetliler ve suleymancilar da imamoglunu desteklediler ve umarım yaptıkları ile müslümanlar grurur duyuyordur YOKSA AHIRETDE HESABINI VEREMEZLER. OZELLIKLE ISTEN ATILANLAR EGER EVINE BIR EKMEK GOTUREMIYORSA, SADDETLILER VE SULEYMANCILAR YANDI...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı