• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Patara nerede? Patara’ya nasıl gidilir?

Kalkandan Patara’ya nasıl gidilir? Dalaman’dan Patara’ya nasıl gidilir? Kaş Patara’ya nasıl gidilir? Kaş merkezden Patara’ya nasıl gidilir? Soruları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti grup toplantısında 2020'yi 'Patara yılı' ilan ettiği antik kent Patara merak konusu oldu. Hristiyanlarca önemli sayılan yerlerden biri olan Patara, Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas'ın da doğduğu yer olarak biliniyor. Peki Patara’ya nasıl gidilir? İşte detaylar.

Yeniakit Publisher
2020-02-18 08:36:00 - 2020-02-18 08:38:58
Patara nerede? Patara’ya nasıl gidilir?

Kalkandan Patara’ya nasıl gidilir?, Dalaman’dan Patara’ya nasıl gidilir? Kaş Patara’ya nasıl gidilir? Kaş merkezden Patara’ya nasıl gidilir? Soruları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti grup toplantısında 2020'yi 'Patara yılı' ilan ettiği antik kent Patara merak konusu oldu.

Antalya'da bulunan Patara kenti Dünyanın en güzel plajı olarak biliniyor. Ayrıca dünyanın ilk meclis binasının içinde bulunduran yer,  en eski deniz fenerine de ev sahipliği yapıyor. Türkiye'nin en uzun plajı olarak geçiyor.

Patara’da neler var?

En eski yerleşim yeri olan patara kenti, 10 bin kişilik tiyatronun birçok bölümü kumlar altında kalmış ve bölgede kazı çalışmaları halen devam ediyor. Hristiyanlarca önemli sayılan yerlerden biri olan Patara, Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas'ın da doğduğu yer olarak biliniyor. Hamamlar ve doğal güzellikleri hiç bozulmadan bünyesinde barındırıyor.

Patara, Roma döneminde de çok önemli bir kent olmuş ve Likya-Pamphilya eyaletlerinin başkentliğini yaptı. Patara, Büyük İskender'in kuşattığı kentler arasında yer alıyor. Mitolojik öykülerde Patara'yı su perisi Lykia ile birlikte Apollon'un oğlu Paturus'un kurduğu belirtiliyor.

Patara’ya nasıl gidilir?

Patara Plajı, Muğla'nın Seydikemer ilçesi ile Antalya'nın en batısındaki Kaş ilçesinin Gelemiş Köyü sınırlarında yer alıyor.  eski Roma kalıntılarının üzerine kumdan kaleler yapabileceği muhteşem doğa harikası. Patara Plajı, Kalkan'a 15 kilometre mesafede bulunmaktadır.

D400 karayolu'nu kullanarak Kaş'tan 45, Fethiye'den 81, Antalya'dan 376 kilometre uzaklıkta bulunan Patara Plajı'na şahsi aracınız ile çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca Fethiye-Kaş arasında sefer yapan otobüsler ile Ovaköy mevkiinde inerek yaklaşık 3.5 kilometrelik bir yürüyüş veya taksi yolculuğu ile de Patara'ya gitmek mümkün olabiliyor. Dünya'nın ender rastlanan canlılarından caretta carettalara ev sahipliği yaparken, "19.00-08.00 saatleri arasında kaplumbağaların kullanım alanı olarak belirleniyor.

Patara ne zaman yapıldı?

Patara nedir? Patara nerede? Şeklindeki sorular Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından merak konusu oldu. İşte, Patara ile ilgili merak edilenler...

Hititçe'de Patar, Likya dilinde Pttara olarak anılan kentin MÖ 8. yüzyılda var olduğu yapılan kazılar sonucu ele geçen somut verilerle kesinleşmiştir ve İskender'in kuşattığı kentler arasında yer aldığı bilinir. Patara, Roma döneminde de çok önemli bir kent olmuş ve Likya-Pamphilya eyaletlerinin başkentliğini yapmıştır. Patara limanı, hububat deposu ve sevki açısından önem taşımıştır, bu nedenle doğu Akdenizde bulunan 3 hububat deposundan biri (Granarium) Patara'da bulunmaktadır. Bizans döneminde de gelişmesini sürdüren kent, hıristiyanlarca da önemli sayılmış. Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas'ın da Pataralı olduğu söylenir.

400 metre genişliğinde ve 1600 metre derinliğindeki Patara limanının kumla dolmaya başlaması ve teknelerin yanaşmakta güçlük çekmeleri, Patara’nın giderek önemini yitirmesine neden olur. Rüzgarın savurduğu kumlar zamanla limanı doldurur ve kenti büyük ölçüde örter. Bugün kentte görülebilecek kalıntıların bir bölümünün kumlar altında olduğu dikkati çekecektir. Ancak son yıllarda yapılan arkeolojik kazılarla kent, üzerini örten kumlardan arınmaya başlamıştır. Gelemiş köyünden 2 km sonra yol kenarında Patara'daki kalıntıların en görkemlilerinden Roma Zafer Takı görülür (Metius Modestus). Zafer takı, MS 1. yüzyıl sonlarında yaptırılmıştır. Tepeye doğru görülebilecek kalıntılar arasında Bizans bazilikası ve kutsal alanlar bulunmaktadır. Tiyatro tepenin yamacındadır. Tiyatronun yaslandığı tepede büyük bir sarnıç ile bir anıt mezar bulunmaktadır. Eski liman şimdi sulak alan durumunda. Ayakta kalan en eski demokratik meclis binası bu şehirdedir. 2010'da TBMM tarafından restore edilmiştir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23