• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Papa Franciscus, Sistani ile görüştü

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus'un Irak'ta Şiilerin en büyük dini mercisi Ali es-Sistani ile insanlığın günümüzde karşı karşıya olduğu büyük zorlukları görüştüğü bildirildi.

Yeniakit Publisher
2021-03-06 23:16:00 -
Papa Franciscus, Sistani ile görüştü

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus'un Irak'ta Şiilerin en büyük dini mercisi Ali es-Sistani ile insanlığın günümüzde karşı karşıya olduğu büyük zorlukları görüştüğü belirtildi.

Irak ziyaretini sürdüren Papa Franciscus, Sistani ile bu sabah Necef'teki evinde bir araya geldi.

Sistani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre görüşmede, çağımızda insanlığın ve ibadet yerlerinin karşılaştığı büyük zorluklar ve bunların üstesinden gelmede Allah'a olan inancın ve yüksek ahlaki değerlere bağlılığın rolü ele alındı.

Görüşmede Sistani, başta işgal altındaki Filistin halkı olmak üzere farklı ülkelerdeki birçok insanın, özellikle savaş, şiddet eylemleri, ekonomik abluka, yerinden edilme, baskı, yoksulluk, dini ve entelektüel zulüm, temel özgürlüklerin bastırılması ve sosyal adaletin yokluğundan dolayı sorunlar yaşadığını dile getirdi.

Büyük dini ve ruhani liderlerin bu sorunları durdurmada önemli rol oynaması gerektiğini vurgulayan Sistani, ilgili tarafların aklıselime, savaş dilini reddetmeye ve halkların hakları pahasına kendi çıkarlarını genişletmemeye teşvik edilmesinin zorunlu olduğunu ifade etti.

Ülkedeki Hristiyanların diğer Iraklılar gibi tüm haklara sahip olması ve güven içinde yaşamasını önemsediğini aktaran Sistani, Irak'ı ziyaretinden dolayı Papa'ya teşekkür etti.

Papa Franciscus, dün Bağdat'ta Başbakan Mustafa el-Kazımi ve Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile görüşmüştü. Katoliklerin ruhani lideri, Bağdat'ta Seyyidet'ül Necat Kilisesi'ni de ziyaret etmişti.

Papa'nın Necef sonrası Nasiriye'deki antik Ur kentine geçti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Vatan Sever

Bir;Papa franciscus Irak'ı ziyaret ettigine göre demekki ırakta bölünme tamamlanmış yapılan operasyon abedenin istediği şekilde sonuçlanmış demektir. İki; Saddam huseyinin kanı bugün en büyük lider denilen sistaninin ellerine bulaşmıştır, ırak savaşında abede'ye karşı Cihat ilan eden sadr'ı İngiltere kraliçesinin özel uçağı ile gelip bir saatde ikna eden Sistani denen İngiliz beslemesidir bizler geçmiş tarihi biliyoruz algı operasyonlarına gerek yok
 • Yanıtla

Selman

En büyük hristiyan kâfirlerinden biri olan papa efendinin tarihi Irak ziyaretinde, Hasan Sabbah'ın günümüz versiyonlarından biri olan rafizi/batıni/ şii sapığı Sistani ile görüşmesi, aslında son derece normal. Zira her ikisi de, Ümmeti Muhammede karşı birbirlerinin dostu ve müttefiki. Kurban olduğum Rabbim her ikisini ahirette de birlikte haşretsin ve ebediyen hiç ayrılmasınlar inşa Allah. La havle vela kuvvete illa billa aliyhil azim....
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23