ÖTV ve KDV indiriminden sonra bir müjde daha!

Hükümet, inşaat sektörü için yeni paket hazırlıyor. Bu ay tamamlanması gereken paketle stok soruna çözüm getirilecek, stoktaki konutlar ise bir fona alınacak. Sonrasında tahvil veya sukuk çıkarılarak satılacak.

04 Kasım 2018 Pazar 09:13
ÖTV ve KDV indiriminden sonra bir müjde daha!

Hükümet, ekonominin lokomotifi inşaat sektöründeki stok sorununa el atıyor. Edinilen bilgilere göre, bu ay gayrimenkul sektörü için yeni bir paket açıklanacak. Sektördeki konut stoku için varlık havuzu oluşturulacak. Stokların kurulacak bir fon üzerinden menkulleştirilmesi planlanıyor. Emlak Bank bünyesinde kurulması planlanan fona firmaların konut stokları eklenecek. Daha sonra sukuk ya da tahville bunların menkulleştirilmesi sağlanacak. Gayrimenkullerin ise çeşitli kampanyalarla tüketiciye sunulacağı belirtiliyor.

65 bin markalı konut stoku

Peki ülke genelinde ne kadarlık stok var? Uzmanların verdiği bilgiye göre, inşaatı biten konut sayısı 1 milyon. Bunların yüzde 20'si kentsel dönüşüm projesi. Yani sahibi belli, satılmayacak. Bunun dışında satışa açık 800 bin konut olduğu belirtiliyor. Ayrıca 1.5 yıl içinde bitecek 1 milyon konut da var. Sektörün yıllık birinci el satışı ise 650 bin. İstanbul'da yaklaşık 187 bin inşaatı bitmiş, satış bekleyen konut bulunuyor. Bu konutların yaklaşık 65 bini derneklere üye markalı gayrimenkul geliştiren firmaların bünyesinde bulunuyor. Bu konutların bir kısmının havuza dahil edileceği belirtiliyor.

Çok verimli bir toplantıydı

KONUTDER Başkanı Altan Elmas, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile yapılan toplantının son derece verimli geçtiğini belirterek, şunları söyledi: "Bakanımız sektörün meselelerine çok hâkim. Kendisinin sektörümüze desteği tam. Enflasyonla mücadele programına biz de destek veriyoruz." GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin ise İstanbul Finans Merkezi'nde inşaat çalışmalarının devam ettiğini belirterek, "Bakanımıza finans merkezindeki çalışmalar hakkında da bilgi verdik. Yol haritamızla ilgili görüş aldık. Kendisi gerekenlerin süratle yapacağı bilgisini verdi" diye konuştu.

Yurtdışında satış ofisleri açılacak

Pakette inşaat sektörünün yabancıya ve yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik konut satışını yıllık 10 milyar doların üzerine çıkarması için yapılacak çalışmalar da bulunuyor. Gayrimenkul sektörünün önde gelen temsilciliklerinin Türkiye'deki yatırım avantajlarını anlatmak ve özellikle hedef pazarlarda ülkeyi tanıtmak için yapacağı organizasyonlara hükümetin destek vereceği belirtiliyor. Özellikle Körfez ülkeleri, Irak, İran ve Türk Cumhuriyetleri gibi yoğun satışın yapıldığı ülkeler ile Avrupa'da yaşayan Türkler'e yönelik tanıtım çalışmaları düzenlenmesi, hedef pazarlarda satış ofislerinin açılması amaçlanıyor.

Orta gelirliye özel konut yapılacak

Paket, orta ve uzun vadede inşaat sektörünü orta gelir kesim için üretime yönlendirecek adımları da içeriyor. Devreden KDV ve devam eden inşaatlardaki KDV yükünün azaltılması ile finansman çözümlerinin de paket içinde yer alacağı belirtiliyor.

(Sabah)

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 04 Kasım 2018 Pazar 09:13

YORUM YAZ

  • SelimSelim4 ay önce
    Dolar düştüğüne göre şu elektirik ve doğalgaza yaptığınız %50 zamları çekin önce de millet ne kadar samimisiniz onu görsün yoksa boş laf yapmayın. Araç fiyatları düşüyor çünkü zaten döviz düştü. Resmen milleti kandırıyorsunuz. Ki her yıl sonu zaten araç satan bayler bir ton indirim yapıyor. Bu kandırmacanız olmasa da zaten indirim olurdu.
  • AbdullahAbdullah4 ay önce
    Milletin anasına sövenleri kurtarma operasyonu. Siz kimin parasıyla kimi kurtarıyorsunuz? Hala inşaattan medet umuyorsunuz. Ben bugüne kadar kursağından haram geçmesin diye yasalara titizlikle uyarken siz vergi kaçakçılarını, faizci ve tefecileri kurtarıyorsunuz. Ben 50 yaşımda iki çocuğumla hala kirada yaşarken millete kişiliksiz ve niteliksiz beron yığolarını ev diye kakalayanları kurtarıyorsunuz. Sahi siz kimin dostusunuz?
  • derin analizderin analiz4 ay önce
    üretime geçmeden, memura, işçiye, emekliye ve asgari ücretliye yüzde 50 zam vermediğiniz sürece ne yaparsanız yapın nafile..

Günün Özeti

Günün Karikatürü

27 Mart 2019