• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Öğretmen eş durumu tayini sigorta süresi SSK-Bağkur

Öğretmenlerin eş durumu tayini ne zaman, Öğretmenlerin eş durumu tayini için gerekli şartlar nelerdir? Eşi özelde çalışan öğretmenlerden istenecek belgeler arasında en önemlisi sigorta gün sayısını gösteren sigorta dökümüdür. Her ikiside Öğretmen olan eşler aynı anda eş özrüne başvurabilir mi, eğer başvurabiliyorsa şartları nelerdir? İşte detaylar.

Yeniakit Publisher
2020-01-15 11:55:00 - 2020-01-15 11:58:03
Öğretmen eş durumu tayini sigorta süresi SSK-Bağkur

Öğretmenlerin eş durumu tayini ne zaman, Öğretmenlerin eş durumu tayini için gerekli şartlar nelerdir? Eşi özelde çalışan öğretmenlerden istenecek belgeler arasında en önemlisi sigorta gün sayısını gösteren sigorta dökümüdür.

Eğer eş durumu ataması başvurularında sigortalı çalışan eş işten çıkmışsa, çalışmıyorsa eş durumu başvurusu yapamaz. Bu yüzden başvuru döneminde çalışıyor olması lazım. Son 2 yıllık sürede sigorta şartını taşımış olsa bile eğer çalışmıyorsa öğretmen eş durumu ataması isteyemez. Başvuruların birinci aşamasının son günunden itibaren son iki yıl içinde 360 gün sigortalı olma durumunda tüm sigortalılık süresinin tamamının aynı ilde,aynı işyerinde veya aynı meslek grubunda sigortalı olarak çalışma zorunluluğu bulunmamaktadır. Zira mevcut mevzuat hükümlerine göre son iki yolda toplamında 360 gün sigorta süresi var mı bu husus dikkate alınır ve mazeret durumunun oluşması ise son çalıştı yer olarak değerlendirilir.

Eşleri sigortalı olarak çalışan öğretmenlerin yer değişikliği başvurularında, borçlanılmak kaydıyla askerlikte geçen süreler ile ücretsiz doğum veya analık izni sürelerinde geçen süreler de sigortalı olarak geçirilen süreler kapsamında değerlendirilecektir.

 

Madde-3/b 

Eşlerden her ikisi de tamamlamaları gereken zorunlu sürelere tamamlamışlarsa eşlerden birisi diğer eşin olduğu yere  atama talebinde bulunabilir.

Madde-3/c

Eğer her iki eş de zorunlu çalışma bölgelerinde çalışıyorsa bu durumda eşlerden birisi isteyebilir.

Madde-3/ç

Her ikisi de zorunlu çalışma alanı içinde görev yapıyorsa zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanı dışında görev yapan eş zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanında görev yapan eşin görev yaptığı yere,

Madde -3/d

Her ikisinin de zorunlu çalışma yükümlüsü olması ve her ikisinin de zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarının dışında görev yapıyor olması durumunda eşlerden biri diğer eşin görev yaptığı yere atama talebinde bulunabilir.

Madde-4

Eşi emekli olan öğretmenler emeklilik tarihinden itibaren en geç 6 ay içerisinde başvuru yapmaları halinde eşinin ikamet ettiği yere atama talebinde bulunabilir.

 

Her ikiside Öğretmen olan eşler aynı anda eş özrüne başvurabilir mi? 

Evet her ikisi de öğretmen olan eşler aynı anda eş özrüne başvurabilir fakat 1. Aşamasına yapılan başvurudan sonra tercihlerin alındığı 2. Aşamaya sadece bu eşlerden biri diğerinin yanına eş özrüne bağlı yer değişikliği isteğinde bulunabilir. Ayrıca Sağlık durumu özrü ya da genel ve özel hayatı olumsuz etkileyen nedenlere bağlı olarak yer değiştirme başvurusu uygun bulunan öğretmen eşlerden, talebi hâlinde diğer eşin de yer değişikliği başvurusu birlikte alınacaktır.

Eşleri sigortalı çalışanların sigortalı çalışma süresi ne kadar ve hangi gün itibarı ile bu süreye balkır? 

Birinci aşama başvurularının son günü itibarıyla son iki yıllık süre zarfında en az 360 gün sigortalı hizmeti olması gerekir. Örneğin, 2014 yaz dönemi özür durumu için 15 ağustos 1. aşamasının son günü 15 ağustos olarak belirlendiği için 15 ağustos 2014-15 ağustos 2012 yılları arasındaki süre içinde toplamda (aynı işyerinde veya farklı farklı işyerlerinde) 360 gün sigortanın yatırılmış olması gerekir. Bir gün bile eksik olsa başvuru kabul edilmez!Sigortalı çalışanlardan beklenen birinci aşama başvurularının son günü itibari ile son iki yıl içinde 360 gün sigortanın yatırılmasının yanı sıra o zamanda halen sigortalılığında devam etmesidir ve bunu yine SGK’dan alacakları belgede yazıyor olması gerekir.Aksi takdirde başvuru red edilir. 

360 Gün Sigortalı çalışılan sürenin tamamı sadece bir iş yerinde mi geçmiş olması gerekir? 

360 gün sigortalılık süresinin hesabında, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4 üncü maddesi kapsamında geçen hizmet sürelerinin tamamı birlikte değerlendirilecektir.Yani illa bir işyerinde çalışılması gerekmez.Önemli olan 360 gün sigortalılığın doldurulmuş olmasıdır ve başvuru esnasında halen sigortalı çalışıldığına dair belgenin ispatıdır.Kişi isterse kısa süre önce farklı bir işyerinde başlamış olsun, burada önemli olan o işyerinin yatırdığı sigortanın sistemde yatırılıyor olarak görülmesidir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı