• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Öğretmen babaya velayet zulmü

Velayeti anneye verilen çocuğu hakkında okuldan bilgi almak isteyen baba Abdülkadir Gök’e verilen cevap tepkiye neden oldu.

2019-04-26 12:18:00 -
Öğretmen babaya velayet zulmü

Aile birliğini bozan nafaka, çocuk haczi ve velayet konularında toplum vicdanını derinden yaralayan olaylar yaşanmaya devam ederken, velayeti anneye verilen çocuğu hakkında okuldan bilgi almak isteyen baba Abdülkadir Gök’e verilen cevap tepkiye neden oldu.

Yargıtay 2’inci Hukuk Dairesi’nin “Velayet kendisine verilmeyen baba ya da annenin çocuğun okulda eğitim durumu hakkında ziyaret ve bilgi edinme hakkı vardır” şeklindeki içtihadına rağmen çocuğu hakkında okuldan bilgi alması engellenen 28 yıllık öğretmen baba Abdülkadir Gök, kendisine verilen “Öğrencinin velayeti, tarafınızda olmadığından dolayı herhangi bir bilgi verememekteyiz” şeklinde cevabın ardından okuldan ayrılmak zorunda kaldı.

“Bir baba evladı için sigorta poliçesi olarak görülmemeli”

Türkiye’de benim durumumda olan onbinlerce baba eli kolu bağlı bir şekilde babalık görevini yapamadan ve velayet sömürüsü nedeniyle çocuğu göz göre göre heba olmaktadır” diyen Gök, Akit’e yaptığı açıklamada, “Bu hukuk garabeti mi yoksa bilinçli bir feminizm hareketinden dolayı mı evlatlarımıza sahip çıkamıyoruz? Bir baba eşinden boşanabilir ama evladından boşanmıyor. Bir baba evladı için sigorta poliçesi olarak görülmemeli. Boşanan kadın çocuğu bir şantaj ve rant aracı olarak görmektedir. Buna hukuk engeldir ama uygulama yok. Kadın çocuğu istediği gibi bir şantaj aracı olarak görebiliyor. Burada önemli olan çocuğun yüksek menfaatidir” ifadelerini kullandı.

“Velayet sıkıntıları resmi kurumlar eliyle perçinlenmemeli”

Çocuğun bir ebeveyn tarafından diğer ebeveyne karşı bilinçli ve programlı bir şekilde yabancılaştırılmasının, çocukların velayetleri konusunda sıkça görülen bir durum olduğunu belirten baba Gök, bu durumun bir de resmi kurumlar eliyle perçinlenmemesi için gerekli adımların atılması gerektiğini belirterek, “Modernleşmeyle beraber hukuki garabetler de yaşanıyor. Kadını koruyalım derken çocuk fiziksel, zihinsel ve duygusal anlamda heba oluyor. Baba ocağından ayrı çocuklar özgüven konusunda sıkıntı yaşayabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için babalar tarafından yapılan bu gibi girişimler engellenmemeli” dedi.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı