• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Normalleşme öncesi '4. dalga' uyarısı

Tam kapanmanın yarın bitmesi bekleniyor. Uzmanlar, tedbirlere dikkatin devam etmesi gerektiği konusunda uyarı yaptı.

Yeniakit Publisher
2021-05-16 07:03:00 - 2021-05-16 07:08:20
Normalleşme öncesi '4. dalga' uyarısı

Yarın sona ermesi beklenen tam kapanmanın ardından Türkiye, haziran ayını bulacak kademeli normalleşmeye hazırlanıyor. Tam kapanma sürecinde önemli kazanımlar sağlandığını belirten bilim insanları, gerçek anlamda başarı için 17 Mayıs sonrası kademeli açılımda herkese görev düştüğüne işaret ediyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, tam kapanmanın yararını kesin göreceğimizi söyleyerek “Günlük 5 bin vakaya gelindiğinde vatandaş eğer geçen seneki gibi davranırsa, hızlı ve kapsamlı açılma olur tedbirler bir kenara bırakılırsa 4’ncü dalgayı görürüz.” dedi. Balık, “Hem turizmi kaybetmemek açısından hem de pandeminin getirdiği diğer ekonomik yük ve toplumsal yıpranmanın artmaması için yeni bir dalgaya engel olmalıyız.” uyarısını yaptı.

“Hükumetin aldığı kararlara, bireylerin katkı vermesi gerekiyor.” diyen Balık, kademeli açılmada dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

“İlk olarak kalabalık olan yerler açılmamalıdır. Küçük esnaf, az çalışanın olduğu işletmeler, berber, kuaför vb kademeli olarak açılabilir. Taziye, nikah ve nişan, maçlar, kutlamalar, toplantılar gibi bu süreçte asla kalabalık ortamlara izin verilmemesi gerekiyor. Restoranlar, açık havada ve yüzde 50 kapasite ile hizmet vermelidir. Şimdi açılmalar başladığında bunların yaşanmaması için muhtarından öğretmenine kadar, polisten apartman yöneticisine, apartman görevlisine kadar herkesin örnek davranış içinde olması gerekiyor. Virüsle mücadelede birinci silahımız korunma ikinci silahımız aşılamadır.”

Esnaf kurallara uygun açılmalı

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk de “Vaka sayılarının düşmesi için büyük fedakarlıklar gösterildi ve bu emeklerin boşa gitmemesi için hassasiyet göstermeliyiz. Şehir içinde dahi zaruri haller dışında farklı yerleşim yerlerine seyahat etmemek gerekir. Ayrıca apartman içinde yakın komşuların dahi bu kurallara uyması önem arz etmektedir” dedi. Prof. Oğuztürk şu ifadeleri kullandı:

“Kademeli normalleşmede öncelikle küçük esnafın iş yerlerinin kurallara uygun şekilde açılması gerekir. AVM ve sinema gibi mekanların vaka sayısı kontrollerine göre bir sonraki süreçte açılması doğru olabilir. Ayrıca restoran ve kafe gibi yerlerin öncelikli olarak açık alandaki yerleri varsa oralarda hizmet verecek şekilde açılmaları teşvik edilebilir. Akşam sokağa çıkma yasakları bir süre daha devam edebilir."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kaktus Sydney

Baska bir sefil profesor Kureselcilerin borusunu otturmus. Covid kadar basiniza tas dussun seytanin cocuklari. Bu millet disari cikmayacak, cocuklar okula gitmeyecek mi? Esnaf kan agliyor Bunlar dorduncu dalga ile aklimizla alay ediyorlar. Dunya uyandi covid yalanina bu sefil prof lar milleti uyutacagini saniyor. Hepsi yargilanmali!
 • Yanıtla

Turgut

GEÇEN SENEDE DÜĞÜNLERİ YASAKLADINIZ BU SENEDE YASAKLARSANIZ PEKİ BU SEKTÖRDEKİ ESNAFIN ZARARLARINI KİM KARŞILAYACAK MADEM İKİ SEZON BİR SEKTÖRÜ YASAKLI HALE GETİRİYORSANIZ NİÇİN BU ESNAFIN VERGİLERİNİ İŞLETİYORSUNUZ BU İNSANLARDAN KAZANMADIKLARI HALDE PARA İSTİYORSUNUZ İNANIN Kİ SİZİN Kİ TAMAMEN MAFYA DÜZENİ SAYIN CUMHURBAŞKANI SONRA HAKKINIZI HELAL EDİN DİYOR EN EMİN OLUN HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23